Reklama

Niedziela Podlaska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

Tak nazywana jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest poznawanie i wcielanie w życie nauczania Ojca Świętego w ramach m.in. obozów formacyjno-integracyjnych dedykowanych stypendystom.

Niedziela podlaska 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Spotkanie z bp. Antonim Dydyczem

Spotkanie z bp. Antonim Dydyczem

Do Drohiczyna w dniach 5-10 lipca przyjechało ponad 50 stypendystów z diecezji białostockiej, drohiczyńskiej i siedleckiej. Z racji obostrzeń epidemiologicznych, obóz formacyjno-integracyjny miał charakter międzydiecezjalny i był skierowany do uczniów szkół średnich.

W historycznej stolicy Podlasia

Młodzież rozpoczynała każdy dzień śpiewem Jutrzni. Punkt centralny stanowiła Eucharystia, w której oprawę zaangażowani byli stypendyści. Zarys ekumenicznej wizyty Ojca Świętego do historycznej stolicy Podlasia 10 czerwca 1999 r. oraz symbolikę pękniętego krzyża drohiczyńskiego przybliżył biskup senior Antoni Dydycz. Ekscelencja podczas spotkania w katedrze zarysował także etapy budowaniu relacji międzyludzkich na podstawie książki Miłość i odpowiedzialność. Biskup Antoni zachęcał uczestników obozu do odkrywania piękna przyjaźni i miłości oraz inwestowania w rozwój intelektualny i duchowy. Do dziedzictwa św. Jana Pawła II i idei obozów podczas spotkania nawiązał także ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor biura fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ds. formacji stypendystów. Swoją refleksją podzieliła się także Marzena Sawuła, menedżer ds. Dnia Papieskiego.

Głoszone każdego dnia konferencje przez siostry zakonne i al. Karola Młynarczyka nawiązywały do hasła obozu Jestem, pamiętam, czuwam. Czwarta i ostatnia konferencja poświęcona była Matce Bożej. Program był ubogacony takimi atrakcjami jak: spływ kajakowy, zwiedzanie muzeum diecezjalnego, muzeum kajakarstwa i opłatkarni. Niemałe znaczenie miało poznanie przez stypendystów miejsc związanych z wizytą św. Jana Pawła II w Drohiczynie.

Stałym punktem dnia były wieczory pogodne, czyli spotkania w grupach oraz odpoczynek. Nie zabrakło także integracji, nad przebiegiem której czuwali animatorzy oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej z ks. Piotrem Jarosiewiczem, dyrektorem Wydziału Młodzieży, diecezjalnym asystentem KSM. Obóz formacyjno-integracyjny fundacji DNT został zorganizowany po raz pierwszy w Drohiczynie. Natomiast na terenie naszej diecezji stypendyści mieli już okazję spotkać się w Serpelicach.

Reklama

Jestem, pamiętam, czuwam

Pomysł wakacyjnego spotkania wszystkich stypendystów zrodził się w 2001 r. Wówczas stypendium otrzymywało 500 osób z 5 diecezji. Obozy formacyjno-integracyjne stanowią integralną część programu stypendialnego. W tym roku z racji obostrzeń epidemiologicznych, zamiast krajowego obozu dla wszystkich, organizowane są międzydiecezjalne, w których uczestniczą stypendyści najczęściej z dwóch lub trzech diecezji. Nowa forma wypoczynku i integracji stypendystów stanowi zachętę do wzmocnienia więzi i zawiązania nowych znajomości. Jest to kluczowy moment przełamania się po pandemii, która zaznaczyła się także w psychice młodych ludzi i przejawia się czasem wyizolowaniem. W myśl motta przewodniego Jestem, pamiętam, czuwam, dobierane są tak treści z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, aby uczestnicy mogli pogłębić relację z Panem Bogiem oraz zapoznać się ze szczególną maryjnością papieża.

Wpływ na powołanie

Pochodzący z parafii Knychówek Karol Młynarczyk, obecnie alumn IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, jest stypendystą FDNT. Jego obecność w fundacji ma związek z trafieniem do drohiczyńskiego seminarium. Pierwsze rekolekcje fundacji, które zorganizował ks. Krzysztof Mielnicki, diecezjalny koordynator, odbywały się właśnie w Drohiczynie. – Dzięki tym rekolekcjom po raz pierwszy znalazłem się w seminarium w Drohiczynie, co miało wpływ na powołanie i miejsce, w którym się znalazłem – zaznacza. Alumn podkreśla, że istotne jest to, że fundacja stwarza płaszczyznę do budowana relacji. – Kiedy spotykamy się na obozach ogólnokrajowych, możemy poznać osoby, które wyznają bliskie nam wartości i myślą podobnie – zauważa. Dodaje, że obozy są szczególnym czasem, kiedy nauczanie św. Jana Pawła II jest przekazywane, a stypendyści mogą czerpać z tego, ile się da.

Reklama

Szansa rozwoju

– Fundacja daje niesamowitą szansę osobom młodym, które chcą się rozwijać, ale nie zawsze mają ku temu możliwości – mówi Natalia Lewicka. Stypendystka fundacji swoją przyszłość chciałaby związać z filologią angielską. Uczennica białostockiego liceum dodaje, że fundację tworzy wspólnota ludzi otwartych, życzliwych, gdzie doświadcza się rodzinnej atmosfery. Stypendystka zwraca uwagę na rozwój duchowy, który ma miejsce dzięki rozważaniom Słowa Bożego i obcowaniu z młodzieżą wyznającą podobne wartości.

Pierwszy raz na obozie formacyjno-integracyjnym fundacji DNT była m.in. Julia Milanowicz z diecezji siedleckiej, która przyznała, że pobyt w Drohiczynie będzie dobrze wspominać. – Dzięki styczności z księżmi i siostrami zakonnymi miałam możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania związane ze sferą duchową i dorastaniem – zaznacza. Zdaniem Julii, stypendyści muszą pokazywać postawą i przykładem, że wiara jest w centrum ich życia. – Nieważne, w jaką stronę postanowiłabym pójść i co robić w przyszłości, wiem, że w fundacji są osoby, które w razie potrzeby wyciągną pomocną dłoń i nakierują na właściwą drogę – dodaje z nadzieją stypendystka.

Wdzięczni Ojcu Świętemu

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i ojczyzny. Idea utworzenia fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. W działania fundacji wpisuje się organizacja Dnia Papieskiego, programu stypendialnego, obozów formacyjno-integracyjych oraz przyznawane nagród Totus Tuus. Fundacja nazywana jest Żywym Pomnikiem św. Jana Pawła II, stąd podstawą jest poznawanie i wcielanie w życie jego nauczania. W diecezji drohiczyńskiej koordynatorem fundacji jest ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej. Nad przebiegiem obozu w Drohiczynie czuwali członkowie KSM Kamila Dębska, Natalia Zielińska, Mateusz Stefaniuk oraz ks. Piotr Jaroszewicz i al. Karol Młynarczyk.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perła w cieście

Niedziela toruńska 17/2022, str. I

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Maria Pilińska

Stypendyści dzięki darczyńcom mogą rozwijać się duchowo i intelektualnie

Stypendyści dzięki darczyńcom mogą rozwijać się duchowo i intelektualnie

Chcesz, by ludzie cię kochali, szanowali, żyli z tobą w zgodzie? Musisz najpierw pokochać siebie.

Bertrand Russel powiedział: „Człowiek nie może żyć w zgodzie z innymi, dopóki nie nauczy się żyć w zgodzie z samym sobą”. Skoro nawet ty siebie nie kochasz, jak ma pokochać cię drugi człowiek? Nad relacjami miłości pochylili się stypendyści fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z diecezji toruńskiej i bydgoskiej podczas rekolekcji w malowniczym Gnieźnie. Odbyły się one w dniach 1-3 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Medytacja chrześcijańska jako forma modlitwy [zaproszenie]

2023-02-08 12:24

Archiwum organizatorów

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest medytacja chrześcijańska, albo znasz tę formę modlitwy, ale chcesz ją pogłębić, to spotkanie jest dla Ciebie, gdyż dotyczy szeroko rozumianej medytacji chrześcijańskiej.

Spotkanie zorganizowała wspólnota Pogłębiarka w Stacji Dialog – kawiarni prowadzonej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Będzie o medytacji, o rozproszeniach, czyli cała Pełnia. Po konferencji, którą wygłosi o. Grzegorz Kramer, jezuita, będzie też okazja na chwilę praktyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję