15 sierpnia na Jasnej Górze
Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywała się na Jasnej Górze w duchu dziękczynienia za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się tu w 1991 r. W ponad 60 pielgrzymkach pieszych w ostatnich dniach przybyło 39 tys. pątników. Najliczniej – w 310. warszawskiej kompanii.
Ojciec Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Ojców Paulinów, apelował: – Byśmy tego ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który został zapalony w naszym narodzie i w krajach Europy Wschodu i Zachodu podczas VI Światowych Dni Młodzieży, nigdy nie zagasili. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, w kazaniu podczas Sumy odpustowej przypomniał szczególne zawierzenie Jana Pawła II Maryi i to, że wciąż pozostaje on świadkiem afirmacji życia, radości i nadziei, które „nie były i nie są naiwną oraz próżną rzeczywistością, bo wynikają z głębokiej wiary w Boga” (fragmenty homilii drukujemy na s. 6). Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zachęcał, by zabrać ze sobą Maryjne przesłanie Jana Pawła II i testament prymasa Wyszyńskiego w miejsca naszej nauki, pracy, do swoich domów i rodzin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W rocznicę Cudu nad Wisłą pobłogosławiona została tablica upamiętniająca wielką jasnogórską modlitwę Polaków pod przewodnictwem biskupów o ocalenie przed sowiecką inwazją na Europę. Jest na niej Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, do którego po 100 latach powróciliśmy.
Na jasnogórski odpust z różnych stron kraju przybyły tysiące pieszych pielgrzymów. Niektóre kompanie, jak dominikańska, to „owoc” jasnogórskiego spotkania młodych świata.
15 sierpnia to także tradycyjnie już święto Wojska Polskiego. W Apelu Jasnogórskim uczestniczyli tego dnia przedstawiciele Sił Zbrojnych RP. Rozważanie poprowadził abp gen. bryg. Józef Guzdek, administrator apostolski ordynariatu polowego. Po Apelu Jasnogórskim na placu przed szczytem na pamiątkę wydarzeń z 1920 r. oddane zostały salwy armatnie na cześć Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego i za pomyślność Rzeczypospolitej (na zdjęciu obok).
Rubrykę redagują:
Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej
Przygotowania do beatyfikacji prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego
• 25 sierpnia
godz. 17.15 – od Nieszporów w archikatedrze świętej Rodziny rozpocznie się procesja Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę;
godz. 19.00 – Msza św. na szczycie (zakończenie nowenny jasnogórskiej);
godz. 21.00 – Apelem Jasnogórskim zainagurowane zostanie na błoniach oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim Soli Deo per Mariam w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach;
czuwanie nocne w Kaplicy Matki Bożej.
• 26 sierpnia
godz. 5.30 – Godzinki;
godz. 6.00 – odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, Msza św.;
godz. 11.00 – Suma pontyfikalna – abp Wojciech Polak, prymas Polski,
Akt Odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego; godz. 19.00 – Msza św. w patronalne święto archidiecezji i miasta Częstochowy;
godz. 21.00 – Apel Jasnogórski.