Reklama

Niedziela w Warszawie

Duchowy testament

Z homilii, konferencji oraz z wywiadów udzielnych Niedzieli przez abp. Henryka Hosera wybraliśmy fragmenty, pokazujące czego uczył wiernych i o co do nas apelował.

BÓG JEST WIĘKSZY

„Słowa z I Listu św. Jana są moją dewizą biskupią. Bóg jest większy niż kryzysy naszej ludzkiej tożsamości, większy niż nasza słabość również wtedy, gdy my wątpimy w samych siebie. Bóg jest większy niż zło i zły”.

MARYJA, MATKA I KRÓLOWA

„Ukazana w Apokalipsie jako Niewiasta obleczona w słońce z księżycem pod stopami przekonuje nas, że Boża moc i Boże światło są większe niż wszelka potęga złego ducha. Nie zapominajmy zatem, że Ta która zwycięża wszystkich i wszystko, od wieków jest naszą Matką i Królową”.

MIŁOSIERDZIE

„Jest ostatnim słowem Boga. Bez Niego nasz los byłby nie do pozazdroszczenia, wręcz tragiczny. Ono otwiera nas na nieskończone serce Boga, do którego nas wprowadza. Tę miłość Bożą możemy czuć na co dzień”.

KOŚCIÓŁ

„Prawdziwe oblicze Kościoła ukazuje jego najgłębsza warstwa niewidoczna dla oczu. Wszyscy, którzy żyją w łasce uświęcającej, tworzą bowiem Mistyczne Ciało Chrystusa. Kościół nie jest powołany przez ludzi, ale przez Zbawiciela. To On jest jego Głową. Do takiego Kościoła – czystego i bez zmazy – Jezus zaprasza wszystkich ludzi”.

DAR ŻYCIA

„Jest to największy dar Boga, który powołuje nas z miłości i do miłości. Bez względu czy jesteśmy wierzący czy też nie, jesteśmy zaproszeni by szanować życie, dziękować za nie i je pomnażać”.

WOLNOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

„Wolność jest najtrudniejszym darem, jaki po życiu człowiek otrzymał. Odpowiedzialność za wolność jest taka sama jak odpowiedzialność za dar życia”.

OBOWIĄZEK CHRZEŚCIJANINA

„Naszą przynależność do Chrystusa mają potwierdzać nasze czyny, nasze wybory. Prośmy Boga, aby nikt przez nas nie płakał, abyśmy do naszych środowisk zawsze wnosili Bożą radość”.

ŚWIĘTOŚĆ

„Jest tak naprawdę powołaniem każdego ochrzczonego. Obok sprinterów, jak młodzi święci, są również długodystansowcy. Oni biegną wolniej, ale, dojrzewając przez długie lata, dochodzą w końcu do mety, stając się wielkimi świętymi”.

Reklama

JEDNOŚĆ, NIE HEJT

„Jesteśmy dziś wewnętrznie rozbici, nie wiedząc sami, czego chcemy. Tak często jedni oskarżają drugich. Słowo „hejt” jest już dziś na sztandarach wszystkich opcji. Tymczasem nie tak nas wychowuje Najświętsza Maryja Panna. Nie po to otrzymaliśmy wolność, by wzajemnie się zwalczać. Jeżeli pokój będzie w nas samych, w naszych rodzinach, to również zapanuje w naszym społeczeństwie”.

SZCZEPIENIA

„Obowiązkiem moralnym każdego człowieka jest jego troska o zdrowie i życie zarówno własne, jak i innych. Jest to obowiązek indywidualny i społeczny. Powinniśmy robić wszystko, aby te dary Boże jak najlepiej chronić. Kościół zachęca do stosowania środków ratujących zdrowie i życie każdego człowieka, a w czasach pandemii takim środkiem jest szczepionka”.

CHOROBA

„Pan Bóg wiele razy prowadził mnie przez ciemną dolinę, ale nigdy nie zapominałem, że to właśnie On mnie prowadzi. Doświadczenie choroby pozwoliło mi w głębszy sposób spojrzeć na tajemnicę ludzkiego cierpienia. Łącząc swoje doświadczenie z tym, co przecierpiał Syn Boży, człowiek uczestniczy w tajemnicy odkupienia. Stajemy się tymi, którzy zbawiają świat”.

ŚMIERĆ I ŻYCIE WIECZNE

„Musimy być zawsze gotowi pójść za tym, który nas powołał i który nas poprowadzi tak, jak to czynił przez całe nasze kapłańskie życie. On przeprowadzi nas również przez bramę śmierci, która jest bramą szczęścia wiecznego”.

Oprac. at na podstawie: KAI, www.niedziela.pl, Tygodnik Niedziela

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Psycholog: Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

[ TEMATY ]

nauka

©leszekglasner – stock.adobe.com

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

„Uzależnienie się od uczenia jest badane jako potencjalna wczesna forma uzależnienia od pracy. Praca w tym rozumieniu oznacza wysiłek wkładany w osiągnięcie jakiegoś celu. Obecnie uzależnienie od pracy nie jest jeszcze oficjalnie rozpoznawane jako jednostka diagnostyczna - natomiast to, że przepracowywanie się kompulsywne, czyli pod wewnętrznym przymusem, jest objawem zaburzenia osobowości, wiadomo od dawna. Teraz coraz częściej mówi się, że jest to jednak uzależnienie” – tłumaczy dr Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego, który zajmuje się głównie badaniami ilościowymi na próbach reprezentujących populację ogólną.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję