Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpusty na „wieczystą moc”

Papież Franciszek udzielił odpustów zupełnych in perpetuo, mających „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych nawiedzających kalwarię w Praszce.

Niedziela częstochowska 35/2021, str. IV

[ TEMATY ]

odpust

kalwaria

Praszka

Foto Fax

Abp Depo okadza figurę Matki Bożej Zaśniętej, 8 sierpnia 2021 r.

Abp Depo okadza figurę Matki Bożej Zaśniętej, 8 sierpnia 2021 r.

W czasie uroczystości odpustowej ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, która miała miejsce 8 sierpnia, abp Wacław Depo odczytał dekret Stolicy Apostolskiej z 6 sierpnia o odpustach in perpetuo dla Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce z okazji niektórych świąt i uroczystości obchodzonych w ciągu roku.

Dla zbawienia dusz

Oznacza to, że w te wybrane dni liczni pielgrzymi i wierni lokalnej wspólnoty parafialnej przybywający na kalwarię w Praszce będą mogli otrzymać odpust zupełny. Można go zyskać pod zwykłymi warunkami, czyli: należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię św. i odmówić modlitwę w intencjach papieża. Odpust wierni mogą otrzymać za siebie lub za zmarłych. Dekret podpisał kard. Mauro Piacenza, penitencjarz większy, i ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Ten dar Kościoła dla wiernych, zaaprobowany i pobłogosławiony przez Stolicę Apostolską i Ojca Świętego Franciszka, abp Depo przekazał na ręce ks. prał. Stanisława Gasińskiego, kustosza kalwarii w Praszce, który powiedział: – Teraz właśnie zaczyna się szczególny czas łaski na kalwarii w Praszce, na zawsze, na wieczność. Od tego bowiem momentu mamy odpusty zupełne mające wieczystą moc dla wszystkich wiernych nawiedzających to miejsce w celu pogłębienia pobożności kalwaryjskiej i zbawienia dusz.

Kto by pomyślał...

Ważnym wydarzeniem było również zakończenie odpustu ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia 15 sierpnia. Uroczystościom przewodniczył ks. prał. Krzysztof Nykiel. Przed rozpoczęciem procesji triumfu Maryi Wniebowziętej na stoku Góry Oliwnej zostało odprawione nabożeństwo maryjne. Następnie wszyscy zebrani udali się przez Bramę Ośmiu Błogosławieństw – Zmartwychwstałego Chrystusa do kościoła Świętej Rodziny, gdzie ks. Nykiel przewodniczył dziękczynnej Sumie za plony. – Kiedy hitlerowskie Niemcy zdecydowały się bombardować tę ziemię, rozpoczynając II wojnę światową, nigdy nie myślano, że tutaj, na tym wzgórzu w Praszce, powstanie kalwaria, sanktuarium, czyli miejsce święte, gdzie my, jako dzieci tej ziemi, będziemy mogli się gromadzić na modlitwie i odśpiewywać dziękczynne Te Deum, gdzie tutaj, na kalwarię w Praszce, będą mogli przybywać pielgrzymi z kraju i zagranicy – podkreślił w homilii. – Dostrzegła to Stolica Apostolska, udzielając odpustu zupełnego z okazji rozlicznych świąt i uroczystości, które się tutaj odbywają, na wiecznej rzeczy pamiątkę – in perpetuo. To wielki dar Ojca Świętego oraz powód do radości serca, do dziękczynienia, do wyśpiewania i wypowiedzenia Bogu dziękczynnego Te Deum – dodał ks. Nykiel.

2021-08-24 12:40

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie Miejsca Pamięci na Kalwarii w Praszce

[ TEMATY ]

kalwaria

Praszka

Fotofax

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zapisze się w historii Kalwarii w Praszce w sposób szczególny. Czciciele Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia 11 listopada oddali hołd obrońcom granic naszej Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele Świętej Rodziny Mszą św. za Ojczyznę, której przewodniczył abp Stanisław Nowak, a towarzyszyli mu księża proboszczowie z Praszki: ks. prał. Stanisław Gasiński – kustosz Kalwarii w Praszce i ks. kan. Ireneusz Skrobot z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Witając wszystkich zebranych, gospodarz miejsca przywołał na pamięć znane każdemu Polakowi słowa „Roty” Marii Konopnickiej, podkreślając, iż nasi rodacy przed stu laty nie rzucili ziemi, dopomógł Bóg. Podkreślił, że w to szczególne Święto Niepodległości przypominamy sobie o tym, jak bardzo Pan Bóg troszczył się o naszą Ojczyznę. Po 123 latach zaborów Polska mogła na nowo cieszyć się upragnioną wolnością. To był sukces tych, którzy przez lata niewoli pozostali nieugięci oraz podtrzymywali ducha polskości na okupowanych ziemiach, dzięki przynależności do Kościoła Chrystusowego. Dziś jako prawdziwi patrioci, chcący jak najlepiej dla naszej Ojczyzny, powinniśmy jednoczyć się przede wszystkim w trudnych sytuacjach wymagających naszej zgody i współpracy. To podstawowe przesłanie tego pamiętnego dnia, w którym chcemy objąć modlitewną pamięcią Obrońców Granic Polski, którzy oddali za nią życie, walcząc na ziemi wybuchu II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję