Reklama

Niedziela Łódzka

Przyjdź Królestwo Twoje

Przez 18 lat przewodził diecezji łódzkiej. 3 sierpnia 2021 r. mija już 25 lat od jego śmierci.

Niedziela łódzka 36/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

wspomnienie

Bp Józef Rozwadowski

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Bp Józef Rozwadowski

Bp Józef Rozwadowski

Biskup Józef Rozwadowski – bo o nim mowa – urodził się 19 marca 1909 r. w Krakowie. W 1931 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Sapiehy. Następnie studiował na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. Pracę kapłańską rozpoczął w 1933 r. w parafii we wsi Lubień na Podhalu. Po roku został skierowany do wspólnoty w Oświęcimiu.

Podczas II wojny światowej ks. Rozwadowski jako ojciec duchowny krakowskiego seminarium nie przerwał swej posługi. Po zamknięciu przez Niemców uczelni działał w konspiracji i prowadził tajne nauczanie.

Po wojnie rozpoczął pracę akademicką na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w seminariach duchownych w Krakowie, Katowicach i Częstochowie. W 1965 r. został proboszczem w krakowskiej parafii św. Floriana.

29 października 1968 r. papież Paweł VI mianował ks. Rozwadowskiego ordynariuszem diecezji łódzkiej. Sakrę biskupią przyjął 24 listopada na Jasnej Górze z rąk kard. Karola Wojtyły, zaś uroczysty ingres do katedry w Łodzi odbył się 1 grudnia.

Od tego momentu zaczął się nowy rozdział w jego życiu. Z królewskiego Krakowa przybył do robotniczej Łodzi. Działalność akademicką zamienił na służbę ludziom pracy, której w pełni się oddał tworząc – w myśl swego biskupiego motta: „Przyjdź Królestwo Twoje” (Adveniat Regnum Tuum) – Królestwo Boże na łódzkiej „ziemi obiecanej”.

Swój pontyfikat bp Rozwadowski rozpoczął w duchu Soboru Watykańskiego II. Zaskakiwał wszystkich swym nowatorskim stylem bycia. Zabronił używania zwrotu „wasza Ekscelencjo”, zachęcając, aby zwracano się do niego „ojcze”. Nie nosił kapelusza, jak to było w zwyczaju, a jego pastorał i krzyż biskupi były wykonane z drewna.

Obejmując urząd ordynariusza diecezji łódzkiej po okresie stalinizmu i gomułkowskiego marazmu bp Rozwadowski musiał stawić czoła wielu problemom. Za główne zadanie przyjął zaangażowanie wiernych w aktywne życie w parafiach. Skupiał się na rozwoju duszpasterstwa akademickiego przy każdej miejskiej wspólnocie, grup parafialnych oraz na właściwym przygotowaniu wiernych do przyjęcia sakramentów. Organizował cykliczne spotkania młodzieży w seminarium oraz Diecezjalny Tydzień Modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Dbał o jakość parafialnej katechizacji młodych, nauk rekolekcyjnych oraz zainicjował coroczne pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę. Podejmował starania w celu zwiększenia liczby świątyń i parafii. W czasach walki z Kościołem bp Rozwadowski uzyskał zgodę na budowę aż 31 obiektów sakralnych, zaś liczba parafii wzrosła ze 146 do 173.

Reklama

Biskup Rozwadowski stał zawsze w obronie osób represjonowanych przez komunistyczny reżim. Przez cały pontyfikat służył ludziom pracy. Był orędownikiem rodzącej się w latach 70. opozycji demokratycznej oraz powstałej w 1980 r. „Solidarności”. W czasie stanu wojennego Kuria Biskupia w Łodzi stała się miejscem informacji o internowanych członkach „Solidarności”. Biskup powołał także Ośrodek Pomocy Internowanym, Uwięzionym i ich Rodzinom oraz Ośrodek Pomocy Osobom Pozbawionym Pracy. Dążył również do utworzenia podobnych ośrodków wsparcia dla ofiar stanu wojennego w każdej parafii.

W 1986 r. papież Jan Paweł II przyjął rezygnację bp. Rozwadowskiego z funkcji ordynariusza diecezji łódzkiej. Nie wrócił jednak do rodzinnego Krakowa, lecz do końca swych dni aktywnie uczestniczył w życiu łódzkiego Kościoła. Zmarł 3 sierpnia 1996 r. Został pochowany w krypcie archikatedry łódzkiej.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By nie zapomnieć

Niedziela toruńska 38/2019, str. 3

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

wspomnienie

Tomasz Strużanowski

Biegacze oddają hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce

Biegacze oddają hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce

Pokonywane kilometry przypominają im, że 35 lat temu ta sama droga, którą biegną, była drogą męczeństwa wielkiego Polaka. Towarzyszy im bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego pamięć chcą uczcić i głosić innym o jego odwadze i wewnętrznej wolności

Wieczór 19 października 1984 r., parafia pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Przed chwilą zakończyła się Msza św. i Różaniec, podczas którego rozważania wygłosił gość z Warszawy. Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy, rezydent w parafii pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, to postać niezwykła – człowiek wewnętrznie wolny. Nie bacząc na realia stanu wojennego, a po jego zniesieniu na brutalne szykany ze strony komunistycznych władz, co miesiąc sprawuje Mszę św. w intencji Ojczyzny, tworząc z żoliborskiej świątyni prawdziwą wyspę wolności na oceanie PRL-owskiej siermiężności. W homiliach mówi o sprawach, które są solą w oku władz, natomiast jak magnes przyciągają tłumy wiernych. Przypomina o godności człowieka, o jego pragnieniu wolności, o tym, że żadne kłamstwo nie jest w stanie zakrzyczeć prawdy, o tym, że władza ma służyć narodowi, a nie odwrotnie, że przymusowa ateizacja jest gwałtem na naturze człowieka. Każde jego słowo jest dla ekipy Jaruzelskiego niczym siarczysty policzek, choć ks. Jerzy nie nawołuje do gwałtu. Przeciwnie – wskazuje, że zło można zwyciężyć wyłącznie dobrem.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję