Reklama

Świat

Czy wiecie, że...

...najwyższym kościołem w Ameryce Łacińskiej jest brazylijska katedra pod wezwaniem Matki Bożej Chwały? Mająca 124 m wysokości świątynia znajduje się na liście dwudziestu najwyższych kościołów na świecie. Wznosi się w mieście Maringá w stanie Parana. Ten region Brazylii jest szczególnie związany z Polską, od połowy XIX stulecia bowiem w tym miejscu chętnie osiedlali się Polacy, którzy uciekali spod władzy zaborców. Obecnie w Paranie, według różnych szacunków, żyje od 700 tys. do 1,5 mln osób szczycących się polskimi korzeniami.

Jako kamień węgielny pod budowę katedry posłużył kawałek marmuru wydobyty z Bazyliki św. Piotra. Ten symboliczny fragment najważniejszej dla katolików świątyni przypomina miejscowym o jedności Kościoła. Kamień węgielny został poświęcony przez papieża Piusa XII, a jego wmurowania w fundamenty dokonano w 1958 r. Konsekracja katedry miała miejsce w 1981 r. Rok później papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej.

Katedra powstała w okresie intensywnego podboju kosmosu. Projektujący katedrę architekt zainspirował się kształtem pierwszych sztucznych satelitów wyniesionych na okołoziemską orbitę, co jest wyraźne odzwierciedlone w bryle kościoła – ma ona kształt stożka o średnicy 50 m. Taka forma konstrukcji oznacza też oderwanie się od spraw ziemskich, aby zbliżyć się do Boga. Wewnątrz świątyni znajduje się pojedyncza nawa o średnicy 38 m. Ten niezwykły budynek sakralny pomieści niemal 5 tys. osób.

2021-09-07 11:14

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylijski kardynał nominat: w regionie Amazonii wzrasta przemoc

[ TEMATY ]

kardynał

przemoc

Brazylia

Wikipedia/ Senado Federal

Kardynał nominat Leonardo Ulrich Steiner OFM

Kardynał nominat Leonardo Ulrich Steiner OFM

Brazylijski kardynał nominat, arcybiskup Manaus Leonardo Ulrich Steiner OFM jest zaniepokojony rosnącymi zagrożeniami dla tubylczej ludności regionu Amazonii. Wzrasta przemoc, powiedział w wywiadzie dla szwajcarskiego portalu kath.ch.

Ludność tubylcza i jej wspólnoty są stale atakowane i okradane z ich kultury, z ich religijności i ziemi. Środowisko naturalne jest niszczone przez wylesianie, górnictwo i gospodarkę rabunkową. Rzeki są zanieczyszczone przez rtęć oraz na skutek braku podstawowych warunków sanitarnych w miastach.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję