Reklama

Niedziela w Warszawie

Za przyczyną matki Czackiej

Franciszkanki Służebnice Krzyża mają coraz więcej świadectw o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem swojej założycielki. Najnowsze jest z kwietnia tego roku.

Niedziela warszawska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

Łukasz Krzysztofka

Uzdrowiona Karolina Gawrych 11 lat po wypadku

Uzdrowiona Karolina Gawrych 11 lat po wypadku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć od śmierci Matki minęło 60 lat, wiele osób modliło się i nadal wyprasza łaski dzięki jej wstawiennictwu. Jedno z pierwszych świadectw miało miejsce już trzy miesiące po śmierci założycielki Ośrodka dla dzieci niewidomych w Laskach. Mama jednej z franciszkanek uniknęła operacji guza tarczycy, który w niewytłumaczalny sposób znikł w dniu zakończenia nowenny odmawianej przez jej córkę.

W kolejnych latach przybywało świadectw. Dzisiaj pierwsza księga wymodlonych łask jest już niemal zapisana. Siostry uruchomiły adres, pod który przysyłać można prośby i podziękowania: matkaczacka@triuno.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy łóżku brata

O wstawiennictwo Matki wierni zwracają się z różnymi intencjami. Najbardziej spektakularne łaski, jakie znalazły się w księdze, dotyczącą m.in. uratowania wzroku czy powrotu do zdrowia mężczyzny porażonego prądem. Natomiast z książki Blask prawdziwego światła Michała Żółtowskiego dowiedzieć się można, że jeszcze za życia Matki głośnym echem odbiło się uzdrowienie za jej przyczyną rodzonego brata.

W 1935 r. Stanisław Czacki złamał żebro i uszkodził płuco w wypadku autobusowym we Lwowie. W następstwie urazów i innych schorzeń rozwinęła się gruźlica. Stan chorego był beznadziejny, zaczęto nawet przygotowania do jego pogrzebu.

Matka przyjechała do Porycka, aby pożegnać się z ukochanym bratem. Gdy lekarz Stanisława wszedł do pokoju, zobaczył zrozpaczoną żonę i niewidomą zakonnicę, której głowę otaczała pełna blasku aureola. Lekarz poczuł również, że jakaś energia przepływa od niej w kierunku chorego. Sześć godzin później nieprzytomny, rzężący i będący w stanie agonalnym pacjent obudził się.

Wstrząśnięty lekarz, choć był niewierzący, natychmiast udał się do biskupa łuckiego i poprosił o spowiedź. Potem korespondował z matką i otaczał ją wielką czcią, a ona sama mówiła: „Mamy swoje tajemnice, odkąd poznaliśmy się przy łóżku brata”.

Reklama

Cud

Niewytłumaczalne uzdrowienie brata nie mogło być rozpatrywane w procesie beatyfikacyjnym, ponieważ wydarzyło się za życia m. Czackiej. Tymczasem Kościół bada świętość i ją dokumentuje dopiero po śmierci.

Cud, który przyczynił się do procesu beatyfikacyjnego, miał miejsce jedenaście lat temu. 29 sierpnia 2010 r. siedmioletnia Karolinka Gawrych została przygnieciona przez metalową huśtawkę. Skutkiem wypadku było „poważne uszkodzenie twarzoczaszki, z bezpośrednią utratą przytomności”. Dziewczynka została przewieziona do szpitala w stanie krytycznym. Przeszła dwie operacje neurochirurgiczne, jednak lekarze nie dawali nadziei na całkowity powrót do zdrowia.

Bezpośrednio po wypadku z inicjatywy cioci dziewczynki, która należy do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, podjęto wspólnotową nowennę za przyczyną m. Elżbiety. W modlitwę włączyła się również rodzina dziecka, przyjaciele oraz cała parafia. 13 września nastąpiła niespodziewana poprawa zdrowia, a niespełna dwa miesiące później zdrowa dziewczynka opuściła szpital.

W październiku 2020 r. papież Franciszek upoważnił prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu dotyczącego tego właśnie cudu przypisywanego wstawiennictwu Elżbiety Róży Czackiej. Przed decyzją Ojca Świętego przypadek dziewczynki skrupulatnie zbadały komisje lekarskie, które nie potrafiły naukowo wyjaśnić, w jaki sposób Karolinka wróciła do zdrowia.

Kolejny raz okazało się, że „to, co dla ludzi jest niemożliwe, u Boga jest możliwe”. Od niedawna zaświadczyć o tym może pan Artur, strażak z Zielonki Pasłęckiej, oraz jego rodzina i znajomi.

Modlitewny szturm

Niecałe pięć miesięcy temu, w niedzielę Miłosierdzia Bożego, mężczyzna miał wypadek samochodowy. W jego wyniku stracił przytomność i doznał licznych obrażeń wewnętrznych.

– Artura przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Był w śpiączce. Tego samego dnia przyszli do mnie strażacy i rodzina. Prosili, bym odprawił Mszę św. o uzdrowienie, a wieczorem poprowadził modlitwę różańcową i Apel Jasnogórski – opowiada ks. Karol Dąbrowski z sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej.

Reklama

Stan chorego nie poprawiał się. Mama Artura przyszła do księdza dwa dni później z informacją, że syn najprawdopodobniej nie przeżyje nocy. W tym samym czasie z rekolekcji w Gdańsku wracały do Lasek Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża wraz z matką przełożoną s. Judytą Olechowską.

– Poczułam wewnętrzne natchnienie, by podjechać do tej miejscowości i tego sanktuarium. To była myśl: Zielonka Pasłęcka – opowiada Niedzieli m. Judyta.

Kiedy siostry przyjechały do sanktuarium, ks. Karol opowiedział im o miejscu oraz o sytuacji, w jakiej po wypadku jest miejscowy strażak. Przełożona zdecydowała, że po powrocie do Lasek podejmie z siostrami nowennę do m. Czackiej. Natomiast kapłanowi zostawiła materiały o założycielce zgromadzenia.

Wspólnota w Laskach podjęła modlitwę w intencji pana Artura. Jednocześnie w Zielonce wierni, których ks. Dąbrowski zapoznał z Matką, również zaczęli się gorliwie modlić za jej przyczyną o cudowne uzdrowienie i o rychłą beatyfikację Matki.

Już po pierwszym dniu nowenny stan strażaka zaczął się poprawiać, ku ogromnemu zdziwieniu lekarzy. W kolejnej dobie odzyskał przytomność.

– To był szturm do nieba. W Laskach modliły się siostry. U nas prawie wszyscy w miejscowości – opowiada pani Małgorzata z OSP w Zielonce.

– Kolejnego dnia nowenny jedna z sióstr powiedziała, że miała takie natchnienie od m. Czackiej, że z Arturem będzie wszystko dobrze, tylko mamy ufać i nie ustawać w modlitwie – wspomina m. Judyta.

Stan poszkodowanego ulegał nieprawdopodobnej poprawie z dnia na dzień. Połamane żebra, uszkodzona wątroba i inne obrażenia goiły się. W dniu zakończenia nowenny w Laskach wiadomo było, że chory niedługo opuści szpital. Dzień później kończyła się nowenna w Zielonce. Tego dnia przyszła wiadomość z Watykanu o dacie beatyfikacji matki.

Reklama

Miesiąc po wypadku w Zielonce Pasłęckiej była uroczystość I Komunii św. – Wyszedłem do dzieci przed kościół, aby je wprowadzić i... zamarłem – mówi ks. Karol Dąbrowski. – Podszedł do mnie Artur, uśmiechnął się i powiedział: „Oto jestem!”. Nie miał żadnego śladu po wypadku.

Pan Artur wie, że uzdrowienie zawdzięcza matce Czackiej. Kiedy w sierpniu szła pielgrzymka na Jasną Górę, dojechał na ostatni dzień. Przeszedł 25 km, a po wyjściu z Kaplicy Cudownego Obrazu wsiadł w samochód i pojechał do Lasek, gdzie długo modlił się z rodziną przy sarkofagu m. Elżbiety.

– Co sprawia, że ludzie doświadczają cudów i jak powinniśmy je rozumieć – pytamy s. Radosławę Podgórską, autorkę publikacji o matce Czackiej. – Najważniejsza jest głęboka wiara – mówi Niedzieli s. Radosława i dodaje. – Cuda i otrzymane łaski prowadzą nas jedynie do Pana Boga. Pozwalają wzrastać oraz dojrzewać w wierze.

2021-09-07 11:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie skupiła się na sobie w swoim cierpieniu – rozmowa o matce Elżbiecie Czackiej, kandydatce na ołtarze

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

- Gdy w wieku 22 lat straciła wzrok, nie skupiła się na sobie w swoim cierpieniu, ale zaczęła się uczyć żyć jako osoba niewidoma i poświęciła swoje życie innym niewidomym – mówi s. Radosława Podgórska Franciszkanka Służebnica Krzyża o założycielce Zgromadzenia, m. Elżbiecie Róży Czackiej.

Uznanie przez Papieża w październiku 2020 r. cudu za wstawiennictwem m. Czackiej otworzyło drogę do jej beatyfikacji. Odbędzie się ona prawdopodobnie razem z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego. S. Radosława opowiada w rozmowie z KAI o życiowej drodze m. Czackiej i o dziele Lasek, miejscu ważnym dla niewidomych i „niewidomych duchowo”.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję