Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Imieniny Pasterza

Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego to w naszej diecezji wyjątkowy dzień – imieniny biskupa Grzegorza Kaszaka.

Niedziela sosnowiecka 38/2021, str. I

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Piotr Lorenc/Niedziela

W bazylice katedralnej Ksiądz Biskup przyjął moc życzeń

W bazylice katedralnej Ksiądz Biskup przyjął moc życzeń

Dzień ten wypełniony jest życzeniami i modlitwą. Mszy św. w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył sam dostojny solenizant. A liturgię w jego intencji koncelebrowało ok. 55 kapłanów; wśród nich było trzech biskupów: bp Paweł Gonczaruk – biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, pochodzący z Dąbrowy Górniczej bp Jerzy Maculewicz – administrator apostolski w Uzbekistanie oraz bp Piotr Skucha – biskup pomocniczy senior naszej diecezji. Wśród zaproszonych gości był m.in. ks. prał. Tomasz Kubiczek, promotor sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej.

– Zgromadziliśmy się w dniu imienin Pasterza diecezji, by świętować, to znaczy radować się z bycia razem, by Bogu dziękować i prosić w intencjach Dostojnego Solenizanta. My, kapłani, uczynimy to szczególnie poprzez sprawowaną liturgię, a wierni przez przyjęcie Komunii św. w intencji solenizanta – powiedział we wprowadzeniu do Mszy św. ks. Jan Gaik, prepozyt kapituły katedralnej, a zarazem proboszcz parafii katedralnej. Przed błogosławieństwem końcowym głos zabrał przedstawiciel prezbiterium diecezji sosnowieckiej ks. Marek Bigaj, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Sosnowcu, który m.in. podziękował Pasterzowi za prowadzenie Kościoła sosnowieckiego w czasie pandemii. – Dziękujemy za odważne i trafne decyzję. Dziękujemy za twoją nadzwyczajną zdolność do pracy. Dziękujemy, że prowadzisz nas do Jezusa i wzbudzasz w nas nadzieję swoim duchowym wsparciem – mówił ks. Bigaj. Życzył także w imieniu wszystkich kapłanów i diecezjan, aby Bóg obdarzył biskupa Grzegorza obfitością łask, zdrowiem, radością i umiejętnością przezwyciężania kłopotów dnia codziennego. – Duch Święty niech opromienia swoim światłem ścieżki twojego życia. Życzymy, abyś szedł przez życie jak dotąd, z dobrocią w sercu, otoczony ludzką życzliwością. Niech Jezus Chrystus daje ci siły w głoszeniu słowa Bożego i prowadzeniu naszej diecezji, a Matka Najświętsza niech cię zawsze ma w swojej opiece – mówił kapłan. A po błogosławieństwie były życzenia od różnych grup, wspólnot i stanów.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kaszak do chorych: Doświadczenie cierpienia jest sprawdzianem naszej wiary

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

bp Grzegorz Kaszak

Diecezja Sosnowiecka

bp Grzegorz Kaszak

bp Grzegorz Kaszak

- Doświadczenie cierpienia jest sprawdzianem naszej wiary i ufności wobec Boga - napisał bp Grzegorz Kaszak, sosnowiecki ordynariusz w liście na Światowy Dzień Chorego. Jak zaznaczył, w tym roku, 11 lutego z powodu restrykcji sanitarnych nie odbędzie się tradycyjna diecezjalna pielgrzymka osób chorych do sosnowieckiej katedry.

Duchowny zachęcił chorych, by powierzyć Maryi trudy towarzyszące chorobie: ból, cierpienie, samotność, bezradność, niepewność i strach. - Doświadczenie choroby i cierpienia jest sprawdzianem naszej wiary, nadziei i ufności do Boga. W Ewangelii, w Drugim Liście do Koryntian czytamy: „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali (2 Kor 12,9)”. Jest to odpowiedź Boga na prośbę apostoła Pawła o uwolnienie go od wielkiej trudności, której doświadcza w swoim życiu. Ta historia pokazuje nam, że nigdy nie powinniśmy tracić nadziei pokładanej w Bogu, tylko iść za przykładem Pawła – bp Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2023 - rokiem Rodziny Ulmów na Podkarpaciu

2023-02-01 09:54

Michał Hubala/ Biuro Prasowe UMWP

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Podczas ogłoszenia roku Rodziny Ulmów na posiedzeniu był obecny proboszcz z Markowej ks. Roman Chowaniec

Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział marszałek Władysław Ortyl w czasie styczniowej sesji lokalnego parlamentu. Gośćmi sesji sejmiku byli m.in. posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła, Adam Śnieżek i Andrzej Szlachta oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję