Reklama

Prasa zagraniczna

Kobiety w Gwardi?

Czy w Gwardii Szwajcarskiej będą mogły w niedalekiej przyszłości służyć kobiety? Temat ten został wywołany poza Watykanem i oparty na planach przebudowy koszar gwardii. Według projektu, mają się tam znaleźć osobne kwatery dla mężczyzn i dla kobiet. Miałoby to wskazywać, że w Watykanie przygotowują się na taką opcję. Wiadomość ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona. Nie wiadomo też, kiedy ruszy kosztowna (54 mln euro) przebudowa obiektu. Na razie w Szwajcarii zbierane są pieniądze na ten cel.

SETTIMANA
Problem z kościołami

Co robić z pustymi, praktycznie nieużywanymi świątyniami na zachodzie Europy? Sprzedać? To nie takie proste. We Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, a także we Włoszech problem jest obecny od wielu lat. We Francji budynki przeznaczano wyłącznie na cele użyteczne społecznie i kulturalnie, np. na centra dla młodzieży, migrantów, sale koncertowe itp. Podobna sytuacja jest w belgijskiej Flandrii. W ostatnim czasie jednak władze państwowe dopuściły przeznaczenie świątyń na cele komercyjne. Decyzji tej nie konsultowano z przedstawicielami Kościoła, którzy zostali nią mocno zaskoczeni. Biskup Johan Bonny zapytał ostro, jakie będą granice komercyjnego wykorzystywania konsekrowanych obiektów: czy będą tam: supermarket, piwiarnia, restauracja, schronisko dla zwierząt, czy może dom publiczny, bo to też dozwolony interes w Belgii. Sprawa nie jest błaha, bo np. w Niemczech szacuje się, że do 2060 r. przekonwertowanych zostanie 15 tys. z 45 tys. protestanckich i katolickich obiektów kultu.

ANSA.it
Dobre rady

Włochy są jednym z tych krajów, które wprowadziły najsurowsze regulacje sanitarne, doprowadzając do głębokiego podziału społeczeństwa na zaszczepionych i niezaszczepionych. Ci drudzy wejdą do miejsc publicznych tylko z aktualnym testem poświadczającym, że nie są chorzy na COVID-19. W kościołach te regulacje póki co nie obowiązują, ale włoska Konferencja Episkopatu zasugerowała biskupom diecezjalnym, aby zachęcali duszpasterzy w swoich diecezjach, by się jednak zaszczepili. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy mają największy kontakt z wiernymi, czyli duchownych, nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, katechistów, pracowników parafialnych Caritas itd. Zalecono również biskupom, aby w miejscach kultu i głoszenia katechezy nadal utrzymywać rygory sanitarne, takie jak ograniczenie kontaktu, zachowanie dystansu, noszenie maseczek oraz dezynfekowanie rąk i powierzchni.

Reklama

Witney Gazette
Czym się chwalić ?

Lider wspólnoty anglikańskiej na Wyspach – arcybiskup Canterbury Justin Welby w związku z apelem, który wystosowali razem z papieżem Franciszkiem i patriarchą Bartłomiejem, nawołując do ratowania Ziemi, został zapytany o jego osobiste działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Okazało się, że arcybiskup nie używa już auta z silnikiem diesla, ograniczył samochodowe podróże i zmniejszył ilość mięsa w diecie – w związku z twierdzeniem naukowców, że hodowla zwierząt w znacznym stopniu odpowiada za szkodliwą emisję CO2.

ABC
Arcybiskup ma kłopot

Różne jest podejście do kwestii szczepień przeciw COVID-19 w Kościołach lokalnych na świecie. W Australii np. akcja szczepień dopiero nabiera rozpędu, choć ten kraj, dzięki surowym restrykcjom, dosyć dobrze radził sobie z pandemią. Arcybiskup Julian Porteous z Tasmanii nie będzie przymuszał księży do przyjęcia szczepionki. Stwierdził, że uszanuje podjęte w sumieniu decyzje, lecz dodał, że z duchownymi, którzy nie chcą przyjąć szczepionki, będzie rozmawiał osobiście. Arcybiskup widzi jednak pewien kłopot, bo władze stanu zarządziły, że w miejscowych domach opieki nad seniorami mogą pracować i wchodzić do nich tylko osoby zaszczepione. Poprosił więc władze, aby na zasadzie wyjątku, ewentualnie za okazaniem wyników testów, zezwoliły na pełnienie posług duchowych także przez księży, którzy z różnych względów się nie zaszczepili. Władze stoją jednak na stanowisku, że bez szczepionek na terenie domów opieki mogą przebywać jedynie ogrodnicy lub konserwatorzy.

2021-09-22 07:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Biskup przeprasza za homilię

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobowa rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję