Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczyste przyrzeczenie Strzeleckie w Chojnowie

Dzień 9 września, był wyjątkowy dla Strzelców z chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej, noszącej imię 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa. Tego dnia dwóch rekrutów złożyło uroczyste przyrzeczenie.

Niedziela legnicka 39/2021, str. V

[ TEMATY ]

Chojnów

Drużyna Strzelecka

Archiwum drużyny

Drużyna Strzelecka w Chojnowie pozyskała dwóch rekrutów

Drużyna Strzelecka w Chojnowie pozyskała dwóch rekrutów

Bocznica wyzwolenia przez 19 Pułk Piechoty Odsieczy Lwowa miasta Busk z rąk armii samozwańczej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej przypada na 9 września. Dlatego właśnie w tym dniu, w obecności rodziców, bliskich i zaproszonych gości, dwóch rekrutów złożyło uroczyste przyrzeczenie strzeleckie, stając się pełnoprawnymi członkami chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej. Przy tej okazji wręczono również awanse za zaangażowanie w działalność chojnowskiej drużyny.

Przysięga

Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Piotra i Pawła Mszą św., podczas której redemptorysta ks. Kazimierz Głaz (por. rez. kapelan Armii Krajowej i major Związku Strzeleckiego) głosił nauki w ramach prowadzonej w parafii renowacji misji świętych.

Następnie uroczystość przeniosła się do kwatery strzeleckiej, w budynku Powiatowego Zespołu Szkół przy ul. Poźniaków i na boisko szkolne.

Dwóch rekrutów, zgodnie z rozkazem organizacyjnym na wniosek komendanta Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej kpt. ZS Czesława Dula, po potwierdzeniu odpowiedniego poziomu wyszkolenia strzeleckiego, mogło wypowiedzieć słowa Roty przyrzeczenia strzeleckiego. To słowa, które wyznaczają rytm życia. Dla każdego Strzelca, są to słowa zobowiązania do służby na rzecz państwa, to drogowskaz moralnego i honorowego postępowania.

Rota

Tekst Roty odczytał diecezjalny kapelan Związku Strzeleckiego diecezji legnickiej, ks. por. ZS Łukasz Świerniak. Młodzież z przejęciem słowa te powtarzała, jako swoje własne, w obecności majora ZS ks. por. rez. kapelana AK Kazimierza Głaza, honorowego członka ChDS por. rez., członka AK Czesława Bielawskiego, oraz komendy, strzelców ChDS oraz rodzin strzelców i rekrutów.

Składając przyrzeczenie, strzelcy jednocześnie zobowiązali się do przestrzegania zasad prawa strzeleckiego, zobowiązującego do służby Ojczyźnie, bycia wzorowym obywatelem i człowiekiem honoru, moralnego postępowania i szerzenia ideałów braterstwa i służby.

Reklama

Świętowanie

Na zakończenie był czas na wspólne ognisko. Wszystkim naszym strzelcom gratulujemy złożenia przyrzeczenia i otrzymanych awansów oraz życzymy wytrwałości w służbie naszej ukochanej Ojczyźnie.

Dodatkowym powodem radości wśród członków chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej była informacja, że jeden z nas wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody jubileuszowe w Chojnowie

[ TEMATY ]

Chojnów

diecezja legnicka

ks. Waldemar Wesołowski

Dobiegają końca obchody 140 rocznicy urodzin pierwszego powojennego proboszcza w Chojnowie ks. Adama Szczepana Łańcuckiego, 75 rocznicy przybycia Polaków ze Wschodu do powojennego Chojnowa, oraz srebrny jubileusz parafii św. ap. Piotra i Pawła.

Przez tydzień odprawiane były Msze św. w różnych intencjach, wierni mogli także uczestniczyć w prelekcjach popularno-naukowych przypominających powojenną historię miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję