Reklama

Niedziela Wrocławska

WROCŁAW

Wierni krzyżowi

Kapituła świętokrzyska wzbogaciła się o nowych kanoników.

Niedziela wrocławska 39/2021, str. III

[ TEMATY ]

kapituła

kanonicy

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Alfred Gryniewicz oraz ks. Michał Machał

Od lewej: ks. Alfred Gryniewicz oraz ks. Michał Machał

Do ich grona dołączyli: ks. Alfred Gryniewicz, ks. Michał Machał, ks. Mirosław Dziegiński, ks. Wiesław Szczęch, ks. Mariusz Sobkowiak, ks. Bartłomiej Błoński oraz ks. Marcin Maślak.

Nominacje kanonickie zostały kapłanom wręczone wcześniej, jednak zgodnie z tradycją, instalacja odbywa się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Uroczystości tej przewodniczył abp Józef Kupny, który także dokonał instalacji nowych kanoników. Nominowani księża złożyli przed arcybiskupem wyznanie wiary oraz deklarację, że będą zgodnie ze statutem kapituły i własnym sumieniem wypełniać nowe obowiązki oraz wspierać modlitwą, słowem i działaniem najwyższego pasterza Kościoła i pasterzy diecezji.

Tego dnia homilię wygłosił ks. kan. Wiesław Szczęch. Na wstępie kaznodzieja mówił o krzyżu w życiu człowieka. Nie zabrakło także odniesienia miłości Boga do człowieka, która objawiła się na krzyżu. – Zmienia się nasze życie, zmieniają się ustroje polityczne, a krzyż Chrystusowy wciąż taki sam. Nie da się go niczym zastąpić, nie da się go zetrzeć z powierzchni ziemi – podkreślił ks. kanonik i dodał: – Nie ma chrześcijaństwa bez krzyża. Wierność Chrystusowi, to wierność Jego krzyżowi. Wierność krzyżowi to wierność ideałom, których krzyż jest odblaskiem.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi stargardzcy kanonicy

Kolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim to jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego. Dumnie górujący nad miastem kościół swą historią sięga 1242 r., a pełny rozwój uzyskał w latach po 1388 r., gdy nad jej rozbudową czuwał słynny pomorski projektant i architekt Henryk Brunsberg. Powojenne lata to trud odbudowy i przywracania do świetności tego niezwykłego miejsca. Ważną rolę w duchowej historii kolegiaty Mariackiej odgrywa także ustanowiona 1 lipca 1995 r. Stargardzka Kapituła Kolegiacka.

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję