Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Pamiętają i wracają

Jubileusze to dla nas zobowiązanie, aby kontynuować piękne dzieło naszych przodków – zaznacza ks. dr Wiesław Piotrowski – kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Niedziela małopolska 40/2021, str. V

[ TEMATY ]

Limanowa

Tarnów

kard. Gerhard Müller

Jakub Trojanowski

Kard. Gerharda Ludwiga Müllera wita kustosz sanktuarium i przedstawiciele parafii

Kard. Gerharda Ludwiga Müllera wita kustosz sanktuarium i przedstawiciele parafii

W trakcie odpustu przed cudowną figurą Limanowskiej Pani modlą się jej czciciele pielgrzymujący tu z bliska i z daleka. Na inaugurację 15 września przybył do sanktuarium abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zachęcał wszystkich, aby nie szli z nurtem współczesnego świata, który nas chce odciągnąć od Boga, który proponuje pseudo wartości, grzeszne życie. Przekonywał, abyśmy trwali przy Maryi prowadzącej nas do Jezusa, byśmy byli wierni Matce, która stała przy krzyżu swego Syna. I abyśmy się nie bali wyrzeczeń, ofiary, w realizowaniu ewangelicznych wartości, które dają człowiekowi autentyczne szczęście.

Dar obecności

Na centralne uroczystości 19 września do Limanowej przybył kard. Gerhard Ludwig Müller, który przewodniczył Sumie odpustowej. Wśród zebranych na Eucharystii tradycyjnie wyróżniały się delegacje z wieńcami dożynkowymi z poszczególnych parafii ziemi limanowskiej. Zwracając się do kard. Müllera, kustosz sanktuarium powiedział m.in. – Bogu najwyższemu dziękujemy za dar twojej obecności wśród nas, za przybycie z Watykanu do naszego miasta – Limanowej, do domu naszej Pani i Królowej – Maryi. Przypomniał, że kardynał był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II, a w czasie pontyfikatu Benedykta XVI – prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

W wygłoszonej (w języku polskim!) homilii kard. Müller nawiązał do hasła odpustu: „Maryjo, niewiasto Eucharystii, prowadź nas do Jezusa!”. – Dzięki Eucharystii ludzie wszystkich czasów mają kontakt z prawdziwym Zbawicielem, z Człowiekiem-Bogiem oraz Jego zbawczym dziełem, czyli z ofiarą krzyżową i ze zmartwychwstaniem – podkreślił. Zauważył, że Maryja uczy nas trwania przy Jezusie i zachęcał: – Przez jej wstawiennictwo wypraszajmy potrzebne nam łaski u Jezusa Chrystusa, w sposób szczególny prosząc o to, aby Maryja prowadziła nas zawsze na spotkanie z Jezusem w Eucharystii.

Kustosz sanktuarium przypomniał, że wspólnota parafialna świętuje w tym roku: 100. rocznicę konsekracji kościoła, 55. rocznicę koronacji, przez abp. Karola Wojtyłę, cudownej figury Matki Boskiej Bolesnej i 30. rocznicę wyniesienia limanowskiej świątyni do godności bazyliki mniejszej.

Reklama

Rola jubileuszy

W rozmowie z Niedzielą ks. Wiesław Piotrowski przyznał, że jubileusze są dla wspólnoty parafialnej okazją, aby podziękować Panu Bogu za dobro, które w tym miejscu, u Limanowskiej Pani i za jej wstawiennictwem się dokonuje. Podkreślił: – Jubileusze to dla nas zobowiązanie, aby kontynuować to piękne dzieło naszych przodków, którzy przekazali nam wiarę. To także okazja, aby wyrazić wdzięczność Panu Bogu za dar sanktuarium maryjnego i za wyniesienie tego kościoła do rangi bazyliki mniejszej. Przyznał, że pomimo trwającej pandemii czciciele Matki Bożej pamiętają o niej i do niej wracają. Te indywidualne nawiedzenia oraz liczne pielgrzymki są dowodem, że ludzie potrzebują miejsc świętych, potrzebują sanktuariów, gdzie chcą się modlić, by pogłębiać swoją więź z Bogiem.

Kustosz zauważył, że po wynikającym z pandemii lockdownie, szczególną opieką należy otoczyć dzieci i młodzież. – Mam nadzieję, że wyjdziemy po czasie pandemii umocnieni duchowo dzięki regularnej pracy katechetycznej, duszpasterskiej – wyznał i dodał: – Staramy się, aby wszyscy powrócili do Boga, jeszcze bardziej Mu zaufali i dlatego prosimy Maryję, by zawsze prowadziła nas do Jezusa.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom dla każdego

Niedziela Plus 50/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

MFS/Niedziela

S. Rafała Śmiałek – przełożona Domu św. Elżbiety

S. Rafała Śmiałek – przełożona Domu św. Elżbiety

To nie jest pensjonat ani hotel, to jest dom – podkreśla s. Rafała Śmiałek, elżbietanka, przełożona Domu św. Elżbiety w Krynicy-Zdroju.

Gdy wpiszemy tę nazwę w Google, wyświetli się informacja, że: „...to wymarzone miejsce dla tych, którzy pragną odpocząć w ciszy, spokoju, miłej atmosferze i w bardzo dobrych warunkach. Dom prowadzony przez Siostry Elżbietanki położony jest w centrum Krynicy-Zdroju, skąd blisko jest do komunikacji miejskiej, pijalni wód, jak i wszystkich imprez kulturalnych na terenie miasta...”.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję