Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Relikwie kardynała na Jasnej Górze

Na Jasną Górę, która odegrała szczególną rolę w życiu i posłudze bł. Stefana Wyszyńskiego, uroczyście wprowadzone zostały jego relikwie. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski (na zdjęciu) podkreślił, że są one symbolem obecności prymasa wśród nas i przypominają o jego duchowym dziedzictwie. – Z tego miejsca kard. Wyszyński formował sumienia Polaków, bronił godności każdego człowieka, upominał się o wolność i o godność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci – przypomniał o. Pacholski.

Na dzień wprowadzenia relikwii kard. Wyszyńskiego na Jasną Górę wybrano pierwszą sobotę miesiąca, bo to dzięki Prymasowi Tysiąclecia, zwłaszcza w okresie przygotowań do obchodów milenium, nabożeństwo sobót Królowej Polski rozpowszechniło się w całej Polsce i jest pielęgnowane na Jasnej Górze. – Zawsze mówiliśmy o księdzu kardynale, że jest prymasem jasnogórskim. Przywiązywał wagę do świąt maryjnych, do miesięcy maryjnych – zauważyła Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Reklama

Przeor zapowiedział, że relikwie będą się znajdować na stałe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Śląskie obchody Światowego Dnia Turystyki

W sanktuarium odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki (28 września). Jasna Góra to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie, a zarazem największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Ukształtowany przez wieki zespół klasztorny to też najwyższej klasy obiekt zabytkowy, który znalazł się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Główne cele całego projektu to nie tylko pokazanie zabytków materialnych, ale także upowszechnianie i ochrona spuścizny duchowej, w której fundamentalne znaczenie ma dziedzictwo paulińskie. Sięga ono XIII wieku i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, m.in.: archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę.

– Hasłem Szlaku Paulinów jest „Duchowość w drodze” – przypomniał przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski (na zdjęciu). – Chodzi też o to, by z tego bogatego dziedzictwa kulturalnego, materialnego, a przede wszystkim duchowego wydobyć te wszystkie elementy, które chcemy przenieść dalej i pokazać współczesnemu człowiekowi, żyjącemu w cyberprzestrzeni, w innych warunkach, jak możemy żyć duchowością w drodze – wyjaśnił.

Reklama

W kolejnych etapach Szlak Paulinów ma zostać rozbudowany o inne regiony, m.in. Małopolskę, a nawet wykraczać poza granice Polski – na Węgry, które są kolebką zakonu, do Chorwacji, Włoch czy na Słowację.

Pokorna modlitwa na różańcu zmienia świat

Człowiek jest na właściwej drodze, gdy idzie za Maryją z różańcem w ręku – powiedział na Jasnej Górze przewodniczący Komisji Maryjnej KEP abp Wacław Depo podczas Sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej.

Uroczystość upłynęła w duchu dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Poprzedziły ją rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, w które w tym roku wpisało się właśnie wprowadzenie na Jasną Górę relikwii Prymasa Tysiąclecia, bo to on dał nową inspirację do ożywienia apostolstwa modlitwy różańcowej w częstochowskim sanktuarium.

O tym, że pokorna modlitwa na różańcu zmienia świat, mówił rekolekcjonista – mariolog o. Wojciech Dec.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa ma stronę internetową, która zawiera treści nie tylko informacyjne, ale przede wszystkim formacyjne: www.jrr.jasnagora.pl .

Jasnogórski flesz

• 11-16 października – spotkanie prowincjałów z Europy Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów;

• 14-15 października – pielgrzymka braci zakonnych;

• 15 października – pielgrzymki: ratowników medycznych i maturzystów diecezji łomżyńskiej (I grupa);

• 16 października – pielgrzymki: seniorów i uniwersytetów trzeciego wieku, ZHP i maturzystów archidiecezji lubelskiej.

2021-10-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

2021-11-09 08:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Jasnogórskie wołanie

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

2021-12-03 16:39

[ TEMATY ]

Rzeszów

kolęda

T.D.

Takiej kolędy w tym roku nie ma

Takiej kolędy w tym roku nie ma

W diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian - wynika z zaleceń przedstawionych przez Kurię Diecezjalną w Rzeszowie, a dotyczących organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

W komunikatach rzeszowskiej Kurii przesłanych do parafii 3 grudnia czytamy, że w związku w sytuacją epidemiczną tegoroczna „wizyta duszpasterska tzw. kolęda nie odbędzie się w tradycyjnej formie”. To oznacza, że księża nie będą odwiedzać parafian w ich mieszkaniach i domach. W miejsce kolędy proboszczowie mogą zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Pamiętają o proboszczu

2021-12-03 20:47

[ TEMATY ]

ks. Alojzy Zuber

seminarium wspomnieniowe

Monika Jaworska

Anna Hyski wspomina zmarłego wujka księdza.

Anna Hyski wspomina zmarłego wujka księdza.

Wspomnienia, wystawa i koncert złożyły się spotkanie poświęcone śp. ks. prał. Alojzemu Zubrowi.

W rok od śmierci zasłużonego wieloletniego skoczowskiego proboszcza, w nowej sali sesyjnej na rynku odbyło się seminarium historyczno-wspomnieniowe pod patronatem „Niedzieli”. Zaproszeni prelegenci nawiązywali do wydarzeń związanych z ks. prał. Alojzym Zubrem, m.in. do papieskiej wizyty Jana Pawła na Kaplicówce w maju 1995 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję