Reklama

Głos z Torunia

Zapalić światło wiary

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Boleszynie miały miejsce uroczystości kończące jubileusz 300-lecia kościoła. Wspólnota parafialna z nadzieją i wiarą weszła w nowe stulecie.

Rozpoczęty jesienią ub. r. Rok Jubileuszowy dobiegł końca. To był czas obfitujący w wydarzenia. Nade wszystko był to czas modlitwy, chociażby przez trwającą przez cały rok całonocną adorację, w której uczestniczyli zarówno parafianie, jak i goście.

Odpustowe świętowanie

Tradycyjnie 15 września odbył się odpust boleszyński poprzedzony rekolekcjami głoszonymi przez biskupa witebskiego Olega Butkiewicza. Ksiądz biskup już rok temu miał otwierać Rok Jubileuszowy, niestety pandemia pokrzyżowała wówczas plany. Do wizyty doszło na zakończenie obchodów 300-lecia kościoła. Od 11 do 14 września parafianie i goście mogli duchowo przygotować się do przeżywania uroczystości.

Swój dzień miały dzieci komunijne, które w ubiegłym roku po raz pierwszy przyjmowały sakrament, a po nich młodzież. Świętowali rolnicy, chorzy i seniorzy oraz wspólnoty różańcowe. Ostatni dzień rekolekcji był poświęcony modlitwie za zmarłych oraz o pociechę dla przeżywających stratę najbliższych, był jednocześnie początkiem obchodów odpustu. Tego dnia odprawiono Drogę Krzyżową ulicami Boleszyna.

Uroczystość odpustowa rozpoczęła się Koronką do Bożego Miłosierdzia, później nastąpiło przeniesienie obrazu Matki Bożej Boleszyńskiej na plac do kaplicy pielgrzymów i odbył się koncert Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, który śpiewał również na Mszy św.

Eucharystia była sprawowana pod przewodnictwem pod przewodnictwem bp. Olega Butkiewicza z Białorusi, a biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Mering wygłosił homilię. Po Mszy św. odbyła się procesja światła z cudownym obrazem, następnie odnowiono Śluby Boleszyńskie. Na zakończenie proboszcz parafii św. Marcina Biskupa dokonał symbolicznego gestu – zapalenia światła wiary na nowe stulecie i ofiarowania się Maryi.

Duchowe umocnienie

Tak zakończył się Rok Jubileuszowy 300-lecia kościoła. Przygotowania do jego obchodów zostały zainicjowane dziesięć lat temu. Przez ten czas ks. kan. Piotr Nowak podjął się wielu działań. W ciągu kilku ostatnich lat świątynia niemal w całości została odrestaurowana, ksiądz proboszcz zadbał także o otoczenie kościoła. Powstały m.in. Aleja Kapłańska, Ogród Różany, kamienna pieta, wybudowano drewniany ołtarz polowy, dodano blasku cudownemu obrazowi Matki Bożej Bolesnej przez przygotowanie nowych szat oraz koron pobłogosławionych przez Ojca Świętego Franciszka. Proboszcz szczególnie zatroszczył się o stronę duchową wspólnoty. Wprowadził m.in. adorację Najświętszego Sakramentu, która w Roku Jubileuszowym, a wcześniej w Roku Miłosierdzia, trwała przez całą dobę. Na jeden dzień każdy dom w parafii nawiedziły krzyż i Biblia, przy których dana rodzina się modliła. Przed rozpoczęciem obchodów przez dziewięć miesięcy trwała nowenna. Ogromnym przywilejem był odpust zupełny, który można było zyskać przez cały Rok Jubileuszowy.

Reklama

Czas wdzięczności

Zapalona na zakończenie jubileuszu świeca ma każdego dnia przypominać parafianom o umocnionej wierze i o tym, by ją godnie przekazywać następnym pokoleniom. Pamiątkami 300-lecia kościoła są specjalnie na tę okoliczność wydane różańce z wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej, świeczniki, modlitewniki, a także płyta CD Dziękuję Ci, Matko.

Za przygotowanie obchodów Roku Jubileuszowego księdzu proboszczowi należą się słowa wdzięczności. Udało się to wszystko dzięki pomocy wielu ludzi, którzy w przeróżny sposób wspierali jego działania. W czasie Roku Jubileuszowego najbardziej zasłużonym osobom z parafii i spoza niej zostały wręczone pamiątkowe medale wykute na okoliczność 300-lecia kościoła.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM: sanktuarium św. Jana Pawła II przygotowane na przyjazd papieża Franciszka

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

sanktuarium

ŚDM w Krakowie

Tadeusz Warczak

– To wierni mieli pomysł, aby na placu przed sanktuarium stanął pomnik Jana Pawła II – mówił kard. Stanisław Dziwisz

– To wierni mieli pomysł, aby na placu przed
sanktuarium stanął pomnik Jana Pawła II –
mówił kard. Stanisław Dziwisz

Blisko 30 tys. osób weźmie udział w Mszy św., którą 30 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie - Łagiewnikach odprawi papież Franciszek wraz z kapłanami, osobami życia konsekrowanego i seminarzystami. Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, na którego terenie znajduje się Sanktuarium to miejsce kultu służące utrwalaniu pamięci o Janie Pawle II i promocji jego dziedzictwa.

„Przybycie Ojca Świętego jest dla Centrum Jana Pawła II wielkim i podwójnym wydarzeniem. Po pierwsze, papież Franciszek przybywa do Polski podczas Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczął Jan Paweł II, więc to on jest jakby „gospodarzem” tego spotkania - powiedział KAI ks. prałat Jan Kabziński, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II. „Wizyta papieża Franciszka, który również kanonizował Jana Pawła II, podnosi także prestiż tego miejsca i rozsławia go na cały świat” - podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Śnieg i wiatr w Beskidach; trudne warunki na szlakach turystycznych

2023-02-04 11:14

Monika Maszkowska

Intensywne opady śniegu i silny wiatr sprawiły, że wędrówka w Beskidach jest niebezpieczna. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Ratownicy GOPR i gestorzy schronisk zaapelowali w sobotę, by turyści nie igrali z bezpieczeństwem i zrezygnowali z wędrówek.

„Dzisiaj nie należy planować wycieczki w góry. Warunki są ekstremalnie trudne. Przejście przez halę wiąże się z brodzeniem w śniegu po pas. Wiatr wieje coraz mocniej. U nas widoczność żadna. Temperatura -9 st.” – podali w sobotę rano gestorzy schroniska PTTK na Hali Rysianki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję