Reklama

Niedziela Kielecka

Oni są przyszłością Kościoła

Modlitewne czuwania, zgłębianie nauczania Jana Pawła II i kwesty przed kościołami na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – złożyły się na XXI Dzień Papieski.

Niedziela kielecka 43/2021, str. I

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

K.D.

Czuwanie w Kościele Akademickim było przygotowaniem do Dnia Papieskiego

Czuwanie w Kościele Akademickim było przygotowaniem do Dnia Papieskiego

Wspólnota stypendystów rozpoczęła świętowanie już 9 października Mszą św. i wieczorem uwielbienia w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II. Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem była duchowym przygotowaniem przed XXI Dniem Papieskim.

Mszy św. przewodniczył duszpasterz młodzieży ks. Marcin Boryń – opiekun duchowy stypendystów w diecezji. Razem z nim modlili się ks. dr Stanisław Sadowski i ks. Mirosław Stanek – dyrektor Wolontariatu Misyjnego Salvator. W homilii nawiązując do Ewangelii wyjaśniał, co znaczyć być błogosławionym. – To znaczy wsłuchać się mocno w Boże słowo. Błogosławiony będzie ten, kto będzie żył według tego, co mówi Chrystus. Przybliżył on również ideę Wolontariatu Misyjnego Salvator, zapraszając chętnych do włączenia się w głoszenie Bożego słowa. – Nie ma Kościoła, jeśli nie dajemy świadectwa naszej wiary i zamykamy się w sobie – powiedział. Po Mszy św. młodzi wysłuchali również świadectwa wolontariuszki – Justyny, która pracowała na misji na Filipinach wśród dzieci ulicy.

Uwielbienie poprowadził duszpasterz FDNT Kielce – ks. Marcin Boryń. Oprawa artystyczną zajęła się grupa muzyczna Synaj.

W niedzielę 10 października w katedrze oraz w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego młodzież uczestniczyła we Mszy św. i dzieliła się świadectwem. Stypendyści przygotowali również konkurs plastyczny dla dzieci na zilustrowanie tegorocznego hasła „Nie lękajcie się”. W parafiach diecezji kieleckiej Dzień Papieski stał się okazją do przypomnienia osoby św. Jana Pawła II i nauczania papieża.

Kim są nasi stypendyści? – To jest młodzież uzdolniona, chętna do pracy, angażuje się w życie społeczne, w różne wydarzenia religijne, pomaga w parafiach. Ma dużo pomysłów i szerokie horyzonty. Formacja w Fundacji daje im również możliwość wzrastania w wierze. Ci młodzi to przyszłość Kościoła – mówi ks. Marcin Boryń.

Reklama

– Obecnie jest dziewiętnastu stypendystów w diecezji kieleckiej. Ale ta liczba może być większa, ponieważ zgłaszają się nowi kandydaci. Ilość przyznanych stypendiów zależy od zebranych środków w diecezji – wyjaśnia ks. Marcin Boryń.

Mikołaj Prząda jest na piątym roku na kierunku farmacja na UŚ. Podkreśla, że bez Fundacji nie mógłby zrealizować swoich planów o studiach. Obok wsparcia finansowego bezcenne są dla niego także zawarte dzięki Fundacji przyjaźnie. Swoje plany zawodowe wiąże z farmacją szpitalną. Bardzo ważna jest również formacja duchowa.

Niezależnie od pandemii odbywały się spotkania stypendystów online, hybrydowo, a w miarę możliwości również na żywo. W okresie wakacyjnym młodzież uczestniczyła w obozach formacyjnych organizowanych przez Fundację DNT. Młodsi wypoczywali na obozach w Skorzeszycach, maturzyści i studenci – w Zembrzycach, Przemyślu i w Warszawie.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: rozpoczął się e-obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

W Gnieźnie rozpoczął się w piątek e-obóz dla studentów stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wirtualnie z uczestnikami spotkał się m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, s. Tomira Brzezińska MSF, o. Wojciech Surówka OP oraz małżeństwo Gomułków.

Dwudniowe spotkanie transmitowane jest na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. Rozpoczęło się rozmową w Studio Dzieło TV, gdzie z internautami spotkali się: abp Wojciech Polak, ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu FDNT, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz ks. Radosław Kaźmierski, koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję