Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Szkoła, która umacnia wiarę

Święto Patrona Szkoły w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju miało w tym roku wyjątkowy charakter.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

dzień patrona

Joanna Ferens

Przy relikwiach patrona szkoły

Przy relikwiach patrona szkoły

Myślą przewodnią podczas uroczystości w jedynej katolickiej szkole średniej w diecezji zamojsko-lubaczowskiej były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi”.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia nowej figury Matki Bożej Fatimskiej. Następnie została odprawiona Msza św., której przewodniczył pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek.

Biskupa powitali przedstawiciele uczniów i nauczycieli. – Jesteśmy dumni, że katolickie liceum stanowi wspólnotę, która daje nam siłę i umacnia naszą wiarę. Dziękujemy za obecność wśród nas i wspólną modlitwę, która jest dla nas wyjątkowym przeżyciem. Z wdzięcznością przyjmujemy fakt, iż ksiądz biskup uświetnił swoją obecnością ślubowanie klas pierwszych. Zwracamy się z prośbą o błogosławieństwo oraz pamięć w modlitwie, abyśmy gorliwie pielęgnowali miłość oraz pozostali wiernymi wartościom wpisanym w naukę Kościoła oraz Patrona naszej szkoły – witała wychowawczyni jednej z klas pierwszych, Ewa Fiedurek.

Razem z Panem Bogiem

Ze słowami powitania zwrócił się także dyrektor szkoły, ks. Witold Batycki. – Piękną tradycją naszej szkoły jest to, że co roku chcemy uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Staropolskie przysłowie głosi, że „bez Boga ani do proga”, dlatego chcemy ten próg przekroczyć z Panem Bogiem i ze św. Janem Pawłem II, naszym patronem. Dlatego bardzo się cieszę i serdecznie witam wśród nas bp. Mariana Rojka, dziękuję, że zechciał ten rok szkolny z nami uroczyście rozpocząć. Proszę o słowo pokrzepienia dla nas wszystkich, szczególnie dla uczniów klas pierwszych, a także o modlitwę i błogosławieństwo – powiedział.

Pasterz diecezji życzył całej społeczności szkolnej, a szczególnie uczniom klas pierwszych rozwijania swoich pasji i talentów oraz budowania w szkole atmosfery jedności i wspólnoty. – Życzę wam pięknej atmosfery w waszej szkole. Wznoście się jak te ptaki do góry, ze swoimi umiejętnościami, talentami i zdolnościami, ucząc się od nich pewnych zasad, życia we wspólnocie, wzajemnej wrażliwości na siebie i wspomagania siebie. Niech to będzie wasza radość, wasz młodzieńczy duch, niech ta radość będzie także udziałem waszych rodziców, nauczycieli i wychowawców. I dawajcie piękne świadectwo o tej szkole, która tak wiele dobra i piękna proponuje dla całej naszej diecezji – zaznaczał.

Reklama

Ślubujemy!

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Ślubowali na sztandar szkoły, rozwijać swe zdolności intelektualne i wartości moralne, kierując się nauką Kościoła przekazywaną nieomylnie przez Ojca Świętego; przyczyniać się swą postawą i wiedzą do powiększania dobra powszechnego naszej Ojczyzny oraz kształtować kulturę ludzi wolnych i ofiarnych w wierności wartościom: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Głośnym i zdecydowanym „Ślubujemy!” potwierdzili swoją wiarę, przynależność do Kościoła oraz stali się pełnoprawnymi uczniami katolickiego liceum.

Radość i duma

Oliwia, jedna z uczennic klas pierwszych, podkreśliła, że towarzyszy jej duma i radość, że może uczyć się w szkole, której patronem jest św. Jan Paweł II. – Jestem dumna z tego, że mogę uczyć się właśnie w tej szkole i już dzisiaj wiem, że wybór tej szkoły był bardzo dobry. To właśnie tutaj już dużo się dowiedziałam o papieżu Polaku, zobaczyłam też, że nasi nauczyciele rzeczywiście z wielkimi emocjami i wzruszeniem wspominają swoje spotkania z nim. To dla mnie taka żywa lekcja o człowieku, który żył jeszcze niedawno, który był na naszej ziemi, który zostawił nam wspaniałą naukę, a którą w katolickim liceum nauczyciele przekazują nam każdego dnia. Dzień Patrona i dzień naszego ślubowania na pewno na długo zapamiętam – wyjaśniała.

Reklama

Konkurs i sztuka teatralna

Następnie ks. biskup i ks. dyrektor Witold Batycki wręczyli nagrody zwycięzcom szkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie klas pierwszych. Konkurs wygrała Paulina Zając, drugie miejsce zajęła Karina Budzyńska a trzecie Zuzanna Garbacz. Na zakończenie obchodów Dnia Patrona członkowie Grupy Teatralnej Katolickiego Liceum przedstawili spektakl pt.: “Z miłością o miłości” oparty na dziele Karola Wojtyły “Przed sklepem jubilera” z przesłaniem, że miłość jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka i dzięki niej on szlachetnieje i pięknieje.

Na zakończenie uroczystości uczniowie wraz z księdzem biskupem, dyrekcją i nauczycielami ustawili się do pamiątkowej fotografii przy relikwiach św. Jana Pawła II.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolumny Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 26/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

św. Paweł

św. Piotr

dzień patrona

Adobe.Stock

Św. Piotr - Urodził się na przełomie er. zmarł między rokiem 64 a 67. Św. Paweł - Urodził się między rokiem 5 a 10. zmarł między rokiem 64 a 67.

Św. Piotr - Urodził się na przełomie er.
zmarł między rokiem 64 a 67.
Św. Paweł - Urodził się między rokiem 5 a 10.
zmarł między rokiem 64 a 67.

Celowo wybrałem taki tytuł, ponieważ świętych apostołów Piotra i Pawła najczęściej nazywa się filarami Kościoła.
Ich uroczystość przypada 29 czerwca.

Wydaje się, że wierzącemu i praktykującemu katolikowi obie te osobistości są wyjątkowo dobrze znane. Obaj byli apostołami Chrystusa Pana. Święty Piotr znał Go osobiście. Jego to Pan wyznaczył na przywódcę swoich uczniów – został pierwszym papieżem. Święty Paweł natomiast z nieprzejednanego prześladowcy chrześcijan stał się gorliwym naśladowcą Pana i tym, który zaniósł Dobrą Nowinę o Nim do narodów pogańskich. Obaj ponieśli męczeńską śmierć za wiarę w Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego w stolicy ówczesnego świata, czyli w Rzymie. Pierwszy przez powieszenie na krzyżu, a drugi przez ścięcie mieczem, ponieważ był rzymskim obywatelem.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję