Reklama

Niedziela Kielecka

Sposób na bierzmowanych

Weekendowe rekolekcje w Skorzeszycach dla grupy ponad sześćdziesięciu kandydatów do bierzmowania z parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach okazały się wyjątkowym czasem. Młodzież już pyta o następny wyjazd.

Niedziela kielecka 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

konferencje

sakrament bierzmowania

Arch.

Z młodzieżą spotkał się ks. prał. Andrzej Kaszycki

Z młodzieżą spotkał się ks. prał. Andrzej Kaszycki

Jako ksiądz i katecheta widzę, że po rekolekcjach inaczej się pracuje z młodymi. Mam przekonanie, że wspólne przebywanie, modlitwa, praca w grupach, doświadczenie wspólnoty, jakie daliśmy młodzieży, wpłynęły na zbudowanie u nich pozytywnego obrazu kapłana i Kościoła, odmiennego od lansowanego w mediach społecznościowych, z którym się stykają – powiedział koordynator rekolekcji i opiekun bierzmowanych ks. dr Paweł Samiczak.

Różna jest motywacja młodych przystępujących do bierzmowania. Ale w trakcie przygotowań wiele może się zmienić. Szansą są rekolekcje wyjazdowe i spotkania, które budują autentyczne relacje – tłumaczy.

Pantomima i warsztaty o uzależnieniach

Bardzo cenne były warsztaty o uzależnieniach , które poprowadziła psycholog Magdalena Delipacy. Uświadamiała ona młodzież na temat różnego rodzaju zagrożeń związanych z uzależnieniami od urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych. Problem istnieje nie od dziś, a pandemia i izolacja jeszcze bardziej go zaostrzyły. Widać, jak nadmierne bodźce, którymi są bombardowani ze smartfonów i gier obniżają koncentrację i uwagę u dzieci i młodzieży. Warto z nimi o tym rozmawiać.

Reklama

Dynamiki, pantomimy, scenki pomagały pobudzać u młodych refleksje na temat życia i wiary. Początkowo, zwłaszcza chłopakom, dość trudno było przełamać się, pokazać swoje emocje, ale praca z dynamikami, oswoiła ich, co dało zaskakujące efekty w czasie zabawy w kalambury – opowiada ks. Samiczak. Razem z ks. Pawłem rekolekcje prowadziła grupa siedmiu animatorów w wieku od 15 do 40 lat. W każdym tygodniu prowadzą oni wyznaczone grupy kandydatów i pracują w z uczestnikami w oparciu o specjalny program dla bierzmowanych.

– Młodzi pochodzą z dwóch szkół podstawowych, nie znają się dobrze. Zależało mi na tym, aby mogli się ze sobą poznać i zintegrować – mówi.

Aby mogli wzrastać w wierze

Ksiądz Paweł chciałby, aby bierzmowani po przyjęciu sakramentu mogli zakotwiczyć się w jakichś grupach parafialnych (a tych nie brakuje – oaza młodzieży, ministranci, KSM), aby mogli być wśród fajnych ludzi i uczestniczyć w formacji. Pewnie nie wszyscy wstąpią do wspólnot, ale być może część będzie zainteresowana. Ważne, aby to doświadczenie, które w nich zostało zasiane, zakiełkowało i mogło wzrastać, aby nie uciekali z Kościoła.

Do różańca i do tańca

Młodych w Skorzeszycach odwiedził proboszcz ks. prał. Andrzej Kaszycki, doświadczony katecheta, rekolekcjonista, twórca ogólnopolskiej podstawy programowej do katechezy w 1999 r. Z tego programu korzystała cała Polska. Przed laty opracował i prowadził nowatorską metodą rekolekcje dla maturzystów całej diecezji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Powstał również program dla bierzmowanych w oparciu o spotkania w grupach i zrodziły się rekolekcje dla bierzmowanych, na których osobiście wygłosił wiele konferencji do młodych. – Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania z młodymi i ze wspólnej modlitwy. Chciałem im pokazać, że proboszcz jest blisko nich, jest takim księdzem i do różańca, i do tańca. Do Skorzeszyc przywiozłem, jak zwykle, gitarę. Było więc wspólne śpiewanie i dużo humoru, ale i poważna konferencja. Mamy pozytywne sygnały od uczestników, pytają kiedy następny taki wyjazd, dzwonią również rodzice dziękując za dobrą pracę księży i animatorów. Pandemia wyhamowała wiele wyjazdowych inicjatyw rekolekcyjnych. Po efektach tego spotkania widać jak bardzo młodzież potrzebuje takiego czasu. Warto do nich wracać – powiedział Niedzieli ks. prał. Kaszycki.

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży influencer

Niedziela sosnowiecka 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

sakrament bierzmowania

Piotr Lorenc

Kandydaci do bierzmowania w kościele w Sławkowie

Kandydaci do bierzmowania w kościele w Sławkowie

Mocnym akcentem rozpoczęły się przygotowania do sakramentu bierzmowania w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie.

Podczas Mszy św. 25 września, która rozpoczęła drogę młodych do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, zostały wprowadzone do kościoła relikwie bł. Carlo Acutisa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Andaś: posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się

2023-02-09 09:59

[ TEMATY ]

kapelan

kapelani

Karol Porwich/Niedziela

- Posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się – powiedział ks. Krzysztof Andaś, kapelan Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, który będzie obchodzony 11 lutego. Duszpasterz przyznał również, że osobiście doświadczył wielu cudów w szpitalu. Z drugiej strony z spotyka w lecznicy 12 czy 13-latków, którzy próbowali sobie odebrać życie.

Radosław Mizera: Po raz kolejny przeżywać będziemy 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II, aby uwrażliwić i zwrócić uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują. Co oznacza dla księdza bycie kapelanem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję