Reklama

Niedziela Podlaska

Boże Narodzenie z misją

Po 30 latach posługi misyjnej w Brazylii, do Polski powróciła s. Teresilla Radulska ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, pochodząca z parafii św. Doroty w Domanowie.

Niedziela podlaska 52/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Brazylia

misjonarka

Archiwum siostry

Na świątecznym stole dominują tradycyjne, brazylijskie potrawy m.in. prażona mączka z manioku

Na świątecznym stole dominują tradycyjne, brazylijskie potrawy m.in. prażona mączka z manioku

W okresie Bożego Narodzenia pozwoliłam sobie pozwoliłam sobie, korzystając z otrzymanych od siostry materiałów i za jej zgodą, przybliżyć wiarę i tradycję tamtejszej ludności. Mieszkańcy Brazylii Adwent przeżywają nieco inaczej. Jest liturgia adwentowa, jak w Polsce, są też cztery świece adwentowe, ale kolorowe: fioletowa – symbolizuje czas oczekiwania, zielona – czas nadziei, różowa, czwarta – żółta albo czerwona, oznaczająca miłość. Szczególny okres adwentowy rozpoczyna się 15 grudnia, gdy w rodzinach celebrowana jest nowenna przygotowująca do świąt Bożego Narodzenia, podkreślam – nowenna celebrowana w rodzinach, jakie to piękne. Do osób, które nie chodzą do kościoła, udają się liderzy, którzy ze wspólnot działających w parafii organizują grupy duszpasterskie. Ich misją jest dotarcie z nowenną do wielu rodzin. W dzielnicach, gdzie mieszkańcy są praktykujący, liderzy organizują dziewięć rodzin, które każdego dnia w innym domu spotykają się na nowennie – liturgii domowej, jednoczącej tych ludzi. Na zakończenie nowenny organizowana jest uczta świąteczna, podczas której jej uczestnicy obdarowują się upominkami. Każda osoba wcześniej bierze udział w losowaniu. Los wskazuje, dla kogo należy przygotować dar serca. Zanim podarunek zostanie przekazany, wszyscy muszą odgadnąć, kto będzie nim obdarowany. W charakterystyce obdarowywanej osoby pada wiele pochwał, dobrych i pięknych słów o niej. „To wyjątkowy czas radości, wzruszeń, łez i serdecznych uścisków”. W taki sam sposób odbywają się spotkania we wspólnotach, z tym, że każdy przynosi jakieś danie i razem świętują, modlą się i życzą sobie feliz natal, czyli szczęśliwego Bożego Narodzenia.

Pasterka, Misa de Gallo, natomiast odbywa się wcześniej. Tam, gdzie jest bezpiecznie, sprawowana jest o godz. 10 wieczorem, kończy się przed północą, w innych celebrowana jest o godz. 18. Po takiej uroczystej bożonarodzeniowej Mszy św. jest uroczysta ceia, czyli kolacja, na którą rodziny się zapraszają. „My, jako siostry, byłyśmy wielokrotnie zapraszane przez rodziny na taką kolację. Rodziny wystawiają jakby stół szwedzki i stawiają na nim różne dania, które uważają za bardzo uroczyste i świąteczne. Na stole nie może zabraknąć indyka albo przynajmniej dużego kurczaka pieczonego. Do tego podaję się farofę, prażoną mączkę z manioku, którą się przygotowuje na rozgrzanym maśle z dodatkiem cebuli, orzechów, migdałów, rodzynków. Serwowana jest też sałatka warzywna, często połączona z rozdrobnionym kurczakiem. Nie może też zabraknąć panettone, ciasta pochodzenia włoskiego, czyli słodkiej bułki drożdżowej z rodzynkami. Inne desery to owocowe musy lodowe z dodatkiem kremowego mleka” – wspomina s. Teresilla.

Reklama

Siostra podkreśla, że Brazylijczycy mają w sobie niezwykłą wiarę, oni ciągle powołują się na Boga. Zachowują uśmiech, serdeczność, pogodę ducha, są gościnni i spontaniczni, a z potrzebującymi podzielą się nawet ostatnią szklanką ryżu.

Obecnie s. Teresilla przebywa w Biłgoraju i posługuje jako zakrystianka. Cieszy się, że może służyć w domu Bożym i tam nawiązywać kontakt z tymi, którzy do niego przybywają.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba dzielić się Ewangelią i chlebem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

misjonarka

Adam Łazar

Wystawa przy kościele zrobiła duże wrażenie na oglądających

Wystawa przy kościele zrobiła duże wrażenie na oglądających

Do Oleszyc przybyła spędzająca w Polsce wakacje s. Teresilla – Irena Osuch. Podczas Mszy św. zakonnica opowiadała o swojej pracy w Kamerunie, a wokół kościoła zorganizowała wystawę fotograficzną na temat misji w Kamerunie. Z s. Teresillą, o jej pracy w dalekiej Afryce, rozmawia Adam Łazar

Adam Łazar: – Wyjazd na misję to nakaz przełożonych czy potrzeba serca? Jak to się stało, że pochodząca z Oleszyc siostra posługuje ludziom w Kamerunie?

CZYTAJ DALEJ

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję