Reklama

Wspieramy rolniczą codzienność

W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja z okazji jubileuszu 30-lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jubileuszowej konferencji udział wzięło wielu znakomitych gości z kraju i zagranicy, na czele z wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Derą i prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik. Odtworzono także nagranie z gratulacjami przesłane przez komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

List gratulacyjny do kierownictwa Kasy oraz uczestników konferencji skierował prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki: „Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z sukcesem realizuje postawione przed nią zadania. Tak w przeszłości, jak i teraz skutecznie dostosowuje się do wyzwań naszych czasów. Państwa aktywność, w tym działania prewencyjne, na rzecz zapewnienia rolnikom bezpieczeństwa pracy, godne są najwyższego uznania”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wicepremier Henryk Kowalczyk pogratulował Kasie sukcesów w dziedzinie ubezpieczeń oraz podkreślił znaczenie jej licznych działań prewencyjnych dla podnoszenia poziomu bezpieczeństwa życia i pracy w gospodarstwach rolnych. Ponadto polscy rolnicy w przypadku wystąpienia urazu podczas pracy mogą korzystać z rehabilitacji leczniczej w jednym z sześciu centrów rehabilitacji rolników KRUS. KRUS daje rolnikom poczucie bezpieczeństwa i cieszy się ich zaufaniem, tak dużym, że prawdopodobnie nie przewidzieli tego nawet jego twórcy w 1991 r. – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk podczas swojego przemówienia, dziękując prezes KRUS dr Aleksandrze Hadzik i ponad 6 tys. pracowników Kasy.

Prezes KRUS przypomniała, że „Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego powstała w 1991 r. jako odpowiedź na potrzeby polskiego rolnictwa, stając się zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników gwarantem zabezpieczenia socjalnego, jak również systemem świadczeń wspierającym rolniczą codzienność. (...) Po raz pierwszy w historii polscy rolnicy uzyskali własny system emerytalno-rentowy uwzględniający ich podmiotowość”. Podziękowała również wszystkim byłym i obecnym pracownikom Kasy: – Łączy mnie z Kasą więź nie tylko zawodowa, lecz także emocjonalna. Poznałam tu wielu wspaniałych ludzi ze wszystkich szczebli urzędniczych, znam ich pracowniczą wartość, niejednokrotnie również sprawy pozazawodowe. Jestem dla nich pełna szacunku i uznania i wiem, że sprawne funkcjonowanie KRUS jest ich zasługą.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych pracownikom KRUS – krzyży zasługi oraz medali za długoletnią służbę nadanych przez Prezydenta RP.

Podczas konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich: „Zmiany w systemie ubezpieczenia społecznego rolników”, moderowany był przez prof. dr. hab. Mariana Podstawkę, dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego, członka Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP. Prelegentami byli: wicepremier Henryk Kowalczyk, prezes Aleksandra Hadzik, członek Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski, członek Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników Jacek Adamczuk.

Drugi z paneli dotyczył zachowania odrębnego systemu ubezpieczenia społecznego rolników. Miał charakter międzynarodowy i prowadzony był przez dr. Ericha Kocha, dyrektora pionu ds. administracji i komunikacji SVLFG. Uczestnikami byli: prezes zarządu niemieckiej Instytucji Ubezpieczeniowej na rzecz Rolnictwa, Leśnictwa i Ogrodnictwa (SVLFG) Arnd Spahn, prezes fińskiego Zakładu Ubezpieczenia Społecznego Rolników (MELA) Päivi Huotari, prezes francuskiej Rolniczej Kasy Wzajemnej Pomocy Socjalnej (MSA) Pascal Cormery, zastępca prezesa KRUS Monika Rzepecka.

2021-12-27 12:46

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna na dobre przeżycie Wielkiego Postu

[ TEMATY ]

nowenna

Wielki Post

Agata Kowalska

Wielki Post jest szczególnym czasem łaski, nawrócenia i powrotu do Boga. Kościół zaprasza nas, abyśmy poprzez modlitwę, post i jałmużnę przygotowali nasze serca na tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ta nowenna została ułożona jako dziewięciodniowe duchowe przygotowanie do rozpoczęcia Wielkiego Postu. Każdy dzień prowadzi nas ku głębszemu rachunkowi sumienia, oczyszczeniu intencji i odnowieniu relacji z Bogiem. Nowennę można odmawiać indywidualnie lub we wspólnocie.

CZYTAJ DALEJ

Prowokacja jako narzędzie łaski, czyli „Orzech” bez lukru

2026-02-15 23:27

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red

Filmu o Orzechu nie da się po prostu „obejrzeć”. On się człowiekowi przydarza – jak rozmowa, w którą wchodzi się niechcący, a wychodzi z niej z poczuciem, że ktoś właśnie pociął nasze życie na głębsze warstwy i uparcie domaga się prawdy.

Największym komplementem, jaki ks. Stanisław Orzechowski, słynny duszpasterz akademicki z Wrocławia, wystawił twórcom filmu „Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi”, było zdanie: „Dobrze, że nie zrobiliście laurki.” Nie chciał pomników za życia, nie znosił stawiania go na piedestale – nawet krasnal „Orzech” musiał mieć odsłonięte, „pięknie wypiętrzone czoło”, a nie czapkę na oczach. Wolał, by przypominano go raczej jako tego, który potrafił huknąć z ambony, niż jako grzeczny portret w pozłacanej ramie.
CZYTAJ DALEJ

Ferie z historią

2026-02-16 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi w czasie ferii zimowych w Przystanku Historia przygotował wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi w czasie ferii zimowych w Przystanku Historia przygotował wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi w czasie ferii zimowych w Przystanku Historia przygotował wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. W jednym z pomieszczeń prezentowana była komiksowa wystawa poświęcona bitwie o Pabianice z września 1939 r. 

Zwiedzający mogli się dowiedzieć, jak zareagowali Polacy na wypowiedzenie przez Adolfa Hitlera II Rzeczypospolitej paktu o nieagresji, a także poznać historię 15. Pułku Piechoty „Wilków”. Na odwiedzających czekały również gry planszowe m.in.: „Miś Wojtek”, „303”, „ORP Orzeł”, „Bitwa Warszawska”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra planszowa „Reglamentacja”. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję