Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W mocy Krzyża

30. rocznicę powstania naszej diecezji obchodzimy w tym roku. Z tej okazji biskup ordynariusz zarządził, by po wszystkich parafiach, domach zakonnych i diecezjalnych peregrynował Wielkopiątkowy Krzyż Papieski.

Niedziela sosnowiecka 1/2022, str. I

[ TEMATY ]

Diecezjalna peregrynacja

krzyż papieski

Archiwum

Bp Grzegorz Kaszak ogłosił na 2022 r. peregrynację w diecezji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego

Bp Grzegorz Kaszak ogłosił na 2022 r. peregrynację w diecezji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego

Krzyż ten św. Jan Paweł II trzymał w rękach podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 25 marca 2005 r. w rzymskim Koloseum. Ojciec Święty nie mógł już w tej Drodze Krzyżowej uczestniczyć osobiście, jednak brał w niej udział za pośrednictwem telewizji, trzymając w rękach krzyż. Wziął go w swoje ręce, ucałował i tulił się do niego, a potem powiedział: „I ja także ofiaruję moje cierpienia, aby dopełnił się Boży plan”.

„Chrystusowy Krzyż jest nierozerwalnie związany z naszym życiem. Jezus nie zostawia nas samych na krzyżu. Jak nauczał św. Jan Paweł II: «On potrafi przemienić ciemne noce smutku w poranki nadziei. Przyjęty krzyż rodzi zbawienie i owocuje spokojem. Krzyż bez Boga przygniata, z Bogiem daje odkupienie i zbawia». Pragniemy w 30. rocznicę powstania diecezji sosnowieckiej, aby nauka Krzyża i moc z niego płynąca dotarły do wszystkich wiernych diecezji sosnowieckiej i odnowiły ich duchowe życie poprzez oczyszczenie sumień, kontemplowanie Jezusa Ukrzyżowanego w sakramentach Kościoła, a szczególnie w sakramencie pojednania i Eucharystii” – napisał w dekrecie zarządzającym peregrynację bp Grzegorz Kaszak. „Ufam, że peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego do wszystkich parafii diecezji sosnowieckiej pomoże nam zrozumieć krzyż Chrystusa, a także i nasz krzyż, który polecił nam dźwigać Chrystus, abyśmy Go mogli naśladować w swoim życiu. Przez cały okres peregrynacji, naznaczony jeszcze bólem związanym z trwającą pandemią, czujmy się zaproszeni do kontemplacji Jezusowego krzyża, bo stanowi on najgłębsze pochylenie się Boga nad człowiekiem, dotyka oraz uzdrawia jego najboleśniejsze rany – dodał bp Grzegorz Kaszak.

Wielkopiątkowy Krzyż Papieski nawiedzał będzie wszystkie parafie i domy zakonne oraz diecezjalne według ustalonego planu. Wierni będą mogli modlić się przy nim przez dobę. Peregrynacja rozpocznie się 2 marca, a zakończy 31 października 2022 r.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się

Peregrynacja ikony krzyża ma obudzić ducha wyzwolenia – nie tylko we wspólnotach oazowych, ale także w parafiach.

Podczas modlitewnej wędrówki, którą koordynuje Diakonia Wyzwolenia Człowieka działająca przy Ruchu Światło-Życie, jest możliwość przyjrzenia się dziełu Krucjaty, zjednoczenia w modlitwie, a także złożenia deklaracji abstynencji. Bo krzyż ma wyzwalać i inspirować do przemiany swojego życia zgodnie z Bożą wolą.

CZYTAJ DALEJ

Bogumił Łoziński: nie ma twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów

2023-01-26 13:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Nie ma żadnego twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" Bogumił Łoziński na konferencji prasowej połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję