Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ekumeniczne czytanie Apokalipsy

Ostatnia z biblijnych ksiąg była tegoroczną lekturą w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym.

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2022, str. I

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

apokalipsa

Robert Karp

Uczestnicy Ekumenicznego Maratonu Biblijnego

Uczestnicy Ekumenicznego Maratonu Biblijnego

Pierwszych dwanaście rozdziałów Objawienia św. Jana w Książnicy Beskidzkiej 19 stycznia odczytywali przedstawiciele różnych wyznań, reprezentanci środowisk życia religijnego i społecznego Podbeskidzia. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Maraton zainaugurowali biskupi Piotr Greger z Kościoła katolickiego oraz Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego. Bp Greger przypomniał, że Apokalipsa nie jest księgą tylko dla profesorskich katedr. – Ta księga została napisana i objawiona dla wszystkich. Co więcej, można odnieść wrażenie, iż właśnie w czasach współczesnych, zdominowanych przez technikę audiowizualną, ta księga ma wiele do powiedzenia – powiedział, dodając, że jako uczniowie Jezusa jesteśmy powołani do tego, aby żyjąc ze świadomością przynależności do ludu Bożego, dawać świadectwo o Tym, który jest Alfą i Omegą.

Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego zauważył, że Objawienie św. Jana nie może być sprowadzane jedynie do swego apokaliptycznego wymiaru, gdyż może to prowadzić czytelnika do trwożliwej paniki. – Księga ta zawiera mnóstwo nadziei – stwierdził.

Reklama

Lektorami transmitowanego przez radio „Anioł Beskidów” wydarzenia oprócz biskupów byli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak. Ponadto Objawienie św. Jana czytali: reprezentanci obrządków wschodnich, baptystów, luteran i katolików, samorządowiec, poeta, lekarz, naukowiec, siostra zakonna, muzyk, maturzysta. Wśród obecnych na sali była przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra.

Maraton Biblijny był także okazją do podziękowań za wieloletnią pracę odchodzącego na emeryturę Bogdana Kocurka, dyrektora Książnicy Beskidzkiej. Maraton Biblijny to jeden z wielu projektów Książnicy Beskidzkiej – realizowany wspólnie z diecezjalną rozgłośnią „Anioł Beskidów” – promujących szeroko pojętą kulturę chrześcijańską.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczne czytanie

2023-01-31 15:04

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

PB

Bp Piotr Greger odczytuje pierwsze wersety Mateuszowej Ewangelii

Bp Piotr Greger odczytuje pierwsze wersety Mateuszowej Ewangelii

Ewangelia św. Mateusza była lekturą 15. Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Bielsku-Białej.

Słowa Pisma Świętego odczytywali przedstawiciele duchowieństwa, wierni różnych kościołów chrześcijańskich, politycy, samorządowcy, społecznicy, ludzie nauki, kultury. Ekumeniczne wydarzenie 19 stycznia zainaugurowali biskupi Piotr Greger z Kościoła katolickiego oraz Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego. Pasterz naszej diecezji podkreślił, że przez wieki Ewangelia Mateuszowa była nazywana „Dobrą Nowiną Kościoła”, ponieważ jest najbardziej eklezjalną z wszystkich czterech ewangelicznych przekazów. Z kolei zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego zauważył, że czytane słowo Boże musi znaleźć odzwierciedlenie w naszym życiu.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję