Reklama

Aspekty

Katolik – dlaczego warto?

Już niedługo rozpoczną się dni otwarte w Zespole Szkół Katolickich w Zielonej Górze. Sprawdźmy, co wyróżnia to miejsce na tle innych.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2022, str. VI

[ TEMATY ]

dzień otwarty

Szkoła katolicka

Archiwum szkoły

Dzień otwarty w zerówce już 9 lutego o godz. 17

Dzień otwarty w zerówce już 9 lutego o godz. 17

Oczywistą sprawą jest, że to szkoła, która pielęgnuje katolickie wartości i w tym duchu się tu pracuje. A jak wygląda poziom nauczania, kwestie bezpieczeństwa, możliwości rozwoju ucznia? – Przede wszystkim jest to szkoła bezpieczna, kameralna, wszyscy się tu znamy. Klasy są mniej liczne niż w zwykłej szkole i dzięki temu nauczycielom łatwiej jest rozeznać indywidualne potrzeby każdego ucznia – podkreśla dyrektor Bogna Świdzińska. – Jesteśmy szkołą jednozmianową, więc nie mijamy się, a za to możemy jeszcze bardziej skupiać się na budowaniu jedności i tej szkolnej rodziny, którą przecież jesteśmy.

Dziś coraz więcej wiadomo o procesach uczenia się i o tym, co te procesy może zakłócać. Sama świadomość tego jednak nie wystarczy, potrzebne jest jeszcze konkretne działanie. – Mamy szeroki wachlarz specjalistów, którzy oferują pomoc psychologiczną i pedagogiczną wszystkim uczącym się u nas dzieciom, szczególnie oczywiście tym, które wymagają pomocy w swoich trudnościach. Możemy się pochwalić tym, że mamy własną salę SI, czyli salę do terapii integracji sensorycznej. Dzieci, które mają takie wskazania, odbywają tam zajęcia – mówi pani dyrektor.

Nowe spojrzenie

Tym, co na pewno wyróżnia zielonogórskiego Katolika wśród innych szkół, są innowacje pedagogiczne wprowadzone w klasach I-III i IV-VIII, tzw. Talenciaki. – Zajęcia te są wpisane w plan lekcji i obowiązkowe dla wszystkich. Ich celem i zadaniem jest kształtowanie kompetencji kluczowych u dzieci poprzez rozwijanie różnych umiejętności. Jest to związane z językiem ojczystym, z językiem obcym, jest część matematyczna, część kulturowa – wymienia Bogna Świdzińska. – Wszystkie te rzeczy są oczywiście realizowane na zwykłych zajęciach, bo są w podstawie programowej. Jednak na Talenciakach pokazujemy, że można przy okazji zdobywania wiedzy również odkrywać swoje mocne strony, uzdolnienia, pasje.

W klasach I-III te zajęcia mają nazwę „Talenciaki podróżują”, a w klasach IV-VIII – „Talenciaki pracują”. W klasach młodszych pomagają dzieciom odkrywać ich pozytywne zasoby, w które być może warto zainwestować. Informacje te przekazywane są rodzicom. Uświadamia im się też, że są przestrzenie, w których dzieci radzą sobie trochę słabiej, po to, żeby na siłę nie posyłali dziecka np. na zajęcia teatralne, kiedy ono jest akurat na etapie, że wstydzi się występować, nie chce i nie lubi tego robić. – Uważam, że to ważne, żeby rodzice mieli tego świadomość. Natomiast w klasach starszych skupiamy się na tym, żeby poprzez różnego rodzaju działania dzieci rozwijały również samodzielność, odpowiedzialność. Żeby umiały rozdzielać między siebie zadania, żeby przywiązywały wagę do wykonania zadania do końca, żeby robiły to starannie – podkreśla pani dyrektor.

Reklama

Przyjdź i zobacz

Pierwsze dni otwarte odbędą się już 9 lutego o godz. 17. Na spotkanie zaproszeni są rodzice z dziećmi, zainteresowani nauką w zerówce. – W naszej zerówce mamy zajęcia z rytmiki, teatru, muzyki, języka obcego, ćwiczenia buzi i języka. Oczywiście jest dostępna pomoc specjalistów: pedagoga, psychologa, logopedy, oligofrenopedagoga. Sala jest dobrze wyposażona; zajęcia programowe poszerzane są o elementy metody Montessori i zajęć rozwijających kompetencje kluczowe „Oko w oko z nietypowym myśleniem”.

W trakcie dnia otwartego będzie można zobaczyć, jak pracuje się w zerówce, na co kładziony jest nacisk. – W zerówce przygotowujemy dzieci do pójścia do szkoły, ale jednocześnie nie odrywamy ich od zabawy, od dziecięctwa. Nasze hasło przewodnie brzmi: „Jeszcze nie szkoła, już nie przedszkole”. Serdecznie zapraszam – mówi Bogna Świdzińska.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie odbędzie się 21 marca 2019 r.

Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów rozpoczną się od godziny 9.00.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję