Reklama

Niedziela Legnicka

Krzeszówek

Kolejny etap prac zakończony

Jest szansa, że w tym roku zostanie otwarty dom pielgrzyma.

Niedziela legnicka 6/2022, str. II

[ TEMATY ]

Dom pielgrzyma

Krzeszówek

EPB (Europejska Perła Baroku)

Krzeszówek będzie służył pielgrzymom

Krzeszówek będzie służył pielgrzymom

Trwają intensywne prace przy modernizacji starej plebanii przy kościele św. Wawrzyńca, która przyjmować będzie gości przyjeżdżających m.in. do Krzeszowa. – Krzeszówek to prawdopodobnie kolebka krzeszowskiego sanktuarium. To tam przybyli najpierw benedyktyni, a następnie cystersi, którzy rozpoczęli budowę zespołu klasztornego – mówi Grzegorz Żurek, kierownik ds. sanktuarium.

Do Krzeszowa każdego roku przybywają rzesze pielgrzymów i turystów. Jednym z problemów istniejących od wielu lat, jest niewystarczająca ilość miejsc noclegowych. To właśnie z myślą o pielgrzymach i turystach powstała myśl stworzenia własnej bazy hotelowo-edukacyjnej. Przeznaczono na ten cel barokową plebanię w Krzeszówku. Dwa lata temu rozpoczęły się prace modernizacyjne. Wyremontowano już i ocieplono dach, wymieniono wszystkie okna, pojawiła się instalacja wodna i kanalizacyjna oraz ekologiczne ogrzewanie.

– W tym zabytkowym budynku będzie nie tylko hotel, ale także centrum kulturalno-edukacyjne, kaplica, sale wielofunkcyjne oraz zaplecze kuchenne. Będzie można organizować rekolekcje, warsztaty oraz wypoczynek dla grup i osób indywidualnych – dodaje Grzegorz Żurek.

Ten rok dla krzeszowskiego sanktuarium jest wyjątkowy. Obchodzić będziemy 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Legnicy i koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Jeśli uda się znaleźć środki finansowe, jest szansa, że w tym jubileuszowym roku dom pielgrzyma w Krzeszówku przyjmie pierwszych gości.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowe Święto Światła

Niedziela legnicka 1/2023, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszówek

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Pielgrzymi zatrzymywali się przed obrazem ze swoimi modlitwami

Pielgrzymi zatrzymywali się przed obrazem ze swoimi modlitwami

Wydarzenie jest obchodzone od wieków, a upamiętnia odnalezienie cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej, która została ukryta przez cystersów podczas wojen husyckich.

Zamurowana w drewnianej skrzyni pod posadzką zakrystii, przeleżała w zapomnieniu blisko 200 lat. W tym roku minęła 400. rocznica odnalezienia cudownego wizerunku, któremu towarzyszył niezwykły promień światła. To właśnie on wskazał robotnikom miejsce ukrycia tego bezcennego skarbu. Okazało się, że drewniana skrzynia rozpadła się, ikona jednak była nietknięta. Powróciła do ołtarza głównego, gdzie znowu mogła odbierać cześć wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję