Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Peregrynacja rozpoczęta

W Środę Popielcową, 2 marca, biskup Grzegorz Kaszak rozpoczął w Jaworznie-Jeleniu peregrynację Krzyża papieskiego po wszystkich parafiach i instytucjach diecezji sosnowieckiej.

Niedziela sosnowiecka 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

peregrynacja

krzyż papieski

Piotr Lorenc/Niedziela

W Jaworznie-Jeleniu zainaugurowano peregrynację Krzyża papieskiego w diecezji

W Jaworznie-Jeleniu zainaugurowano peregrynację Krzyża papieskiego w diecezji

Wydarzenie peregrynacji wpisuje się w obchody jubileuszu 30. rocznicy powstania naszej diecezji. Hasłem jubileuszowych obchodów są słowa „W Krzyżu miłości nauka” zaczerpnięte z pieśni pasyjnej „W Krzyżu cierpienie”. Krzyżowi papieskiemu towarzyszą relikwie św. Jana Pawła II oraz obraz papieża Polaka wykonany przez artystkę z Olkusza Zofię Wywioł.

Pierwsze miejsce nawiedzenia nie zostało wybrane przypadkowo – jaworznicka świątynia nosi bowiem wezwanie Świętego Krzyża. – Uroczystość peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża, przy którym modlił się św. Jan Paweł II, to dla naszej wspólnoty bardzo ważne duchowe wydarzenie. Cieszymy się, że nasza świątynia została wybrana na rozpoczęcie tej duchowej pielgrzymki. Ufam, że przyczyni się ona do odnowienia ducha i pobudzenia religijnej żarliwości – powiedział ks. Jan Wadas, proboszcz parafii w Jaworznie-Jeleniu.

– Peregrynacja to przybycie krzyża, przy którym umierał św. Jan Paweł II. Przybywa również i on sam w relikwiach. To nas skłania, by rozważać, co ten krzyż oznacza, jakim jest znakiem dla każdego z nas. Jest znakiem męki i okropnego, powolnego umierania Pana naszego, Jezusa Chrystusa – powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas Eucharystii na rozpoczęcie peregrynacji Krzyża. Zaznaczył, że oprawcy nie znaleźli w Jezusie winy i zrobili wszystko, by ją upozorować. – Niestety to zdarza się także w naszym współczesnym świecie – wołają fałszywych światków – podkreślił hierarcha. Na koniec zaznaczył, że diecezjalna peregrynacja ma być formą podziękowania za odkupienie, które się dokonało na krzyżu.

W pierwszym tygodniu peregrynacji Krzyż Papieski dotarł do następujących parafii: w dniu 2 marca do parafii Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu, 3 marca do Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, 4 marca do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dąbiu, 5 marca do wspólnoty Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych i 6 marca do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski krzyż dla małżeństwa z Torunia

- Nic tak bardzo nas nie przemienia jak spotkanie z przykładem dobrego życia. Są takie sytuacje, w których słowa są zbędne, ponieważ całe życie staje się jednym wielkim słowem, upomnieniem, wezwaniem i świadectwem - mówił dziś bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskim kościele oo. redemptorystów.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-02-02 17:01

[ TEMATY ]

pilegrzymka

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

BBN: Prezydent mianuje gen. Wiesława Kukułę na Dowódcę Generalnego RSZ

2023-02-03 14:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda mianuje generała broni Wiesława Kukułę na nowego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych; zastąpi on generała Jarosława Mikę. Prezydent mianuje też nowego dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej - generała brygady Macieja Klisza, obecnie p.o. dowódcy tej formacji - podało BBN.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w piątek, że prezydent Andrzej Duda z dniem 7 lutego 2023 r. mianuje generała broni Wiesława Kukułę na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała brygady Macieja Klisza na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję