Reklama

Niedziela Sosnowiecka

To już 30 lat

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego minęła 30. rocznica powołania do istnienia przez Jana Pawła II diecezji sosnowieckiej.

Niedziela sosnowiecka 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

30‑lecie

Archiwum

Wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu była najważniejszym wydarzeniem w historii diecezji

Wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu była najważniejszym wydarzeniem w historii diecezji

W specjalnym liście do diecezjan bp Grzegorz Kaszak napisał: „Mimo że czasy są trudne i niespokojne, to dostrzegamy istniejące dobro i nie przestajemy Bogu Wszechmogącemu za nie dziękować. Dlatego nie rezygnujemy z uroczystych obchodów przypadającej w tym roku 30. rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, pragnąc w ten sposób podziękować Panu Bogu za dar naszej diecezji. Jubileuszowe uroczystości pod hasłem: „W krzyżu – miłości nauka” odbywać się będą w ciągu całego roku we wszystkich kościołach diecezji. Wypełni je przede wszystkim modlitwa, ale nie zabraknie także wydarzeń o charakterze kulturalnym czy naukowym. Podziękujemy w ten sposób Panu Bogu za wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem, i uczcimy tę ważną dla Kościoła sosnowieckiego i dla lokalnej społeczności decyzję papieża Polaka”.

Od 2 marca do 31 października we wszystkich parafiach diecezji sosnowieckiej przebiega peregrynacja krzyża, przy którym modlił się św. Jan Paweł II podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum 25 marca 2005 r. Temu znakowi towarzyszą relikwie naszego Świętego Papieża. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego sprawowana była dziękczynna Eucharystia, do przewodniczenia której został zaproszony metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Na czas jubileuszu zaplanowano także szereg inicjatyw kulturalnych, które będą się odbywać w ciągu całego roku.

„Obecność krzyża i relikwii św. Jana Pawła II w parafiach będzie okazją do nawrócenia i pogłębienia relacji z Panem Bogiem, sposobnością, by przeprosić Stwórcę za nasze grzechy, wady narodowe oraz by wypraszać miłosierdzie Boże dla naszej diecezji, naszej Ojczyzny, naszych rodzin i nas samych. Skorzystajmy zatem z tej możliwości i razem szturmujmy niebo” – zachęca bp Grzegorz Kaszak.

Mamy nadzieję, że jubileusz powstania diecezji sosnowieckiej przyczyni się do ukazania jeszcze większego dobra całego Kościoła.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List otwarty Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w obronie Patrona

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Arturo Mari/Biały Kruk

W ostatnim czasie w Polsce i na świecie obserwujemy głębokie podziały, konflikty, a nawet walkę ludzi o różnych poglądach, różnym widzeniu świata, różnym poziomie kultury osobistej. Tradycyjny system wartości, oparty na chrześcijaństwie, które leży u podstaw naszej kultury, jest coraz częściej kwestionowany.

Najwyraźniej widać to w afirmacji tzw. cywilizacji śmierci (m.in. aborcja, eutanazja) oraz podważaniu fundamentalnego znaczenia rodziny (osłabienie jej trwałości, dążenie do zrównania statusu związków homoseksualnych z małżeństwem czy ideologia gender przypisująca decydującą rolę tzw. płci kulturowej i subiektywnemu określeniu własnej płci).

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież przybył do Sudanu Południowego

2023-02-03 14:46

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Papież Franciszek przybył do Sudanu Południowego. Jest to drugi etap jego afrykańskiej podróży, po Demokratycznej Republice Konga.

Na lotnisku w Dżubie na pokład samolotu weszli, oprócz nuncjusza apostolskiego w Sudanie Południowym, również: anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields, z którymi Franciszek odbędzie ten etap swej podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję