Reklama

Z zakonnej kuchni

Z Bożej apteki

Chwasty na talerzu

Wiosną możemy znaleźć cenne dla naszego zdrowia rośliny. Potocznie nazywamy je chwastami. Nasi dziadowie stosowali je, by oczyścić i wzmocnić organizm.

Niedziela Ogólnopolska 14/2022, str. 49

Stock.Adobe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamiast pójść do sklepu po wiosenne nowalijki udajmy się do naszych ogrodów, na pola i łąki w poszukiwaniu brzozy, kłącza perzu, młodych liści mniszka, pokrzywy, krwawnika, mokrzycy, podagrycznika. Możemy z nich sporządzić oczyszczająco-regeneracyjną wiosenną sałatkę.

Już pod koniec marca możemy napić się soku z brzozy, który pomaga na wiosenne osłabienie. Powinniśmy pić do dwóch szklanek soku dziennie przez 2-3 tygodnie. Gdy pojawią się brzozowe pączki, po ich zebraniu i wysuszeniu możemy przyjmować po łyżeczce proszku w celu dostarczenia organizmowi brakujących minerałów. Na surowo możemy też zjadać młode liście brzozy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na polach, gdy wiosenna ziemia jest zaorana, możemy zebrać kłącza perzu. Po ich wysuszeniu pijmy je jako herbatkę. Herbatka z kłączy perzu przynosi ulgę cierpiącym na zapalenie gruczołu krokowego, ma działanie moczopędne, przeciwmiażdżycowe, odtruwa organizm, a także ma właściwości przeciwgrzybicze i żółciopędne. W czasach głodu dodawano wysuszone i zmielone kłącza perzu do mąki, z której pieczono chleb.

Młode liście i pędy pokrzywy, po uprzednim sparzeniu, można dodawać do sałatek. Można z nich również przygotować zupę (podobnie jak szczawiową z jajkiem). Herbatka z tej rośliny oczyszcza krew i wzmacnia organizm. Napary z pokrzywy stosowane zewnętrznie bardzo dobrze wpływają na cerę i wzmacniają cebulki włosów.

Reklama

Z liści mniszka pospolitego można zrobić sałatkę lub dodać je do wiosennej zupy. Zjedzenie trzech-siedmiu liści codziennie poprawia pracę wątroby. Herbatka z mniszka przyspiesza trawienie, ma działanie antygrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, moczopędne i antystresowe.

Mokrzyca (gwiazdnica pospolita) wzmacnia mięsień sercowy.

Młode liście krwawnika świetnie działają na trawienie, pomagają w alergiach i w chorobie wrzodowej.

Podagrycznik (młode listki) zapobiega podagrze, sprawdzi się również w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

2022-03-29 12:16

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Ludgarda. Prekursorka nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Francisco Goya - Domena publiczna/pl.wikipedia.org

Święta Ludgarda

Święta Ludgarda

Ludgarda ur. się w Tonges na terenie Belgii w 1182 r. Gdy miała 12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru sióstr benedyktynek św. Katarzyny w okolicach Limburga.

Dziewczyna nie chciała być zakonnicą. Dopiero objawienie się Chrystusa skłoniło ją do pozostania w klasztorze. W wieku 18 lat złożyła śluby zakonne. Po pięciu latach została przeoryszą.
CZYTAJ DALEJ

Kazanie Jezusa na górze błogosławieństw jest rewolucyjne

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

wikipedia.org

Frag. obrazu: Kazanie na górze (Carl Heinrich Bloch)

Frag. obrazu: Kazanie na górze (Carl Heinrich Bloch)

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 38-42.

Poniedziałek, 16 czerwca
CZYTAJ DALEJ

Warsztaty kaligrafii w Muzeum Archidiecezjalnym

2025-06-16 17:52

mat. pras

W ramach festiwalu Mostem w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu odbyły się warsztaty z kaligrafii prowadzone przez Beatę Czarnopyś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję