Reklama

Felietony

Akt i akty

Przesłanie fatimskie obejmuje nie tylko akt papieski, ale także zaangażowanie nas wszystkich jako wspólnoty Kościoła.

Siostra Łucja mówiła w swoich wspomnieniach, że Matka Boża prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty, aby zapobiec II wojnie światowej. Wskazała także, że Maryja powiedziała jej: „Jeśli moje prośby zostaną wysłuchane, Rosja nawróci się i zapanuje pokój; jeśli nie, będzie szerzyć swoje błędy po całym świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła (...). W końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję i nawróci się ona, a na świecie nastanie okres pokoju”.

Intrygujące było i pozostaje wspomnienie o błędach Rosji, które mogą być szerzone po całym świecie. Czym są te błędy? W dobie objawień fatimskich Rosja stawała się państwem ateistycznym. Realizowała program wyzwolenia marksistowskiego, w którego centrum była detronizacja Boga, a na miejscu Boga – intronizacja człowieka. Wywyższony człowiek stawał się zarówno stwórcą samego siebie, jak i swoim zbawcą. Przy tym pozostawał tworem na wskroś materialistycznym, współtworzonym przez stosunki społeczno-ekonomiczne.

Odrzucenie Boga miało swoje konsekwencje. Oznaczało odrzucenie natury ludzkiej i prawa naturalnego, czyli podstaw ładu moralno-społecznego. Oznaczało także – co jest szczególnie ważne – odrzucenie prawdy obiektywnej. Na tym polegał zresztą uwodzicielski urok marksizmu i bolszewizmu, który w miejsce odczytywania prawdy o rzeczywistości (stworzonej przez Boga) proponował tworzenie prawdy mocą praktyki rewolucyjnej. Klasyczna koncepcja prawdy została zastąpiona koncepcją pragmatyczną. Otwierało to interesującą dla wielu pseudointelektualistów możliwość przekształcenia świata według własnych koncepcji. Dawało również ogromne możliwości dla całego aparatu propagandy i manipulacji.

W tej perspektywie pojawiło się ważne narzędzie nowomowy. Pozwala ono na całkowicie autorski opis świata. Dla przykładu – ataki na szpitale z dziećmi stają się eliminacją „nazistowskich sił”, które ukrywają się w tych obiektach. Elementem opisu nowomowy jest też m.in. porzucenie słowa „wojna” na rzecz pojęcia „operacja wojskowa”; albo niezwykle cyniczne cytowanie słów Ewangelii o miłości wyrażającej się w oddaniu życia za drugiego człowieka dla opisu działań żołnierzy agresorów, którzy idą zabijać.

Reklama

Obecna Rosja kieruje się wspomnianym mechanizmem przede wszystkim w przestrzeni politycznej. Potrafi odrzucić prawdę o suwerenności innych narodów, kamuflować swoje działania zbrodnicze niemalże „operacją humanitarną”, swoim obywatelom nadaje status niewinnych ofiar, a obywatelom innych państw – status nazistów i zbrodniarzy. Sam mechanizm jest jednak o wiele szerszy i praktycznie rozpowszechniony w świecie. Według niego, człowiek kreowany przez stosunki środowiskowe i kulturowe nie jest stworzony przez Boga i tworzy coraz bardziej absurdalne pojęcia o rzeczywistości. Ich źródłem są błędy marksizmu i neomarksizmu, które zostały rozlane na świat za sprawą Rosji.

W tym miejscu pojawia się problem związany z Aktem poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wśród niektórych ludzi wątpliwość budzi brak wskazania błędów Rosji, które tak mocno zostały zaakcentowane przez przesłanie Maryi. Nie można jednak zapominać, że przesłanie fatimskie obejmuje nie tylko akt papieski, ale także zaangażowanie nas wszystkich jako wspólnoty Kościoła. Może zatem trzeba poświęcić nie mniejszą uwagę temu zaangażowaniu? Naszym aktom...

2022-04-05 13:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikt z nas nie jest bez winy

Litania kłamstw Putina jest ewidentna, ale nie dla ludzi Zachodu, którzy przez lata uważali, że jego słowa zasługują na uwagę.

Tak wzrastamy, idziemy przez czas i kochanie./ Bogu nie dowierzamy, ludzie kłamią nam./ Jeszcze rok, jeszcze życie, a co pozostanie,/ kiedy u blasku przystaniemy bram?/ Nikt z nas nie jest bez winy. Kiedy noc opada, / wasze twarze i moja ociekają krwią (...). I nikt bez zmazy. Ten wiersz – Modlitwa II Krzysztofa Kamila Baczyńskiego porusza mnie od kilkudziesięciu lat. Przywołuję te słowa w dniach, które są naznaczone wojną na Ukrainie. Przywołuję je z całą świadomością ryzyka, bo wojna na Ukrainie łączy się z tak wielką jednoznacznością. Jest kat i jest ofiara. Jest agresor i jest heroiczny obrońca. Są ludzka krzywda, ból i cierpienie, jest ludobójstwo. Jest wreszcie bezprzykładna pomoc, zryw solidarności, który przywraca zdewaluowane ostatnio pojęcie miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję