Reklama

Niedziela w Warszawie

Kobiety świadome swojej misji

Gdy w debacie publicznej coraz więcej środowisk lobbuje za przyznawaniem kobietom szerszych uprawnień powstaje pytanie, czy same kobiety szukają w Kościele wyższych „stołków”? A może po prostu szukają swojej drogi do Boga? Drogi odkrywania piękna kobiecości i Bożego zamysłu względem niej.

Niedziela warszawska 15/2022, str. VI

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Archiwum „Dzielnych Niewiast”

Spotkania „Dzielnych Niewiast” formują do przeżywania kobiecości w Bożej perspektywie

Spotkania „Dzielnych Niewiast” formują do przeżywania kobiecości w Bożej perspektywie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być może w świecie, w którym każdy chce błyszczeć i osiągać spektakularne wyniki, takie cele wydają się zbyt oczywiste i niezbyt porywające. Ale przecież właśnie dziś, gdy tyle zamętu i zagubienia, wokół tożsamości osoby, roli mężczyzny i kobiety, trzeba wszechstronnie ukazać „geniusz kobiety”. Mając świadomości, że: „nadeszła już godzina, w której powołanie niewiasty realizuje się w pełni. Godzina, w której niewiasta swoim wpływem promieniuje na społeczeństwo i uzyskuje władzę, nigdy dotąd nie posiadaną. Dlatego też w tej chwili, kiedy ludzkość przeżywa tak głębokie przemiany, niewiasty przepojone duchem ewangelicznym mogą nieść wielką pomoc ludzkości, aby nie upadła” (Jan Paweł II, Mulieris dignitatem).

Jestem kobietą i lubię to!

Przestrzeń odkrywania tego głębokiego powołania, tego, kim są w oczach Boga kobiety oraz przestrzeń do działania Boga w ich sercach, daje grupa „Dzielnych Niewiast” – Kobiet Świadomych Misji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Panie spotykają się w soboty raz w miesiącu, od września do czerwca, w parafii św. Klemensa Hofbauera przy ul. Karolkowej 49. Można powiedzieć, że starają się one odpowiadać na pytanie autora Księgi Przysłów, wołającego: „Niewiastę dzielną, któż znajdzie?”.

– „Dzielne Niewiasty” to środowisko kobiet wierzących, a także poszukujących. Kobiet, które pragną spotkania z Bogiem żywym. Ich celem jest kształtowanie kobiecości w wymiarze duchowym, cielesnym, intelektualnym i emocjonalnym. Wiele kobiet, które uczestniczy w tych spotkaniach, docenia wymiar duchowy – podkreśla o. Paweł Drobot, redemptorysta, duszpasterz grupy. – Spotkanie z Bogiem żywym i doświadczenie Jego miłości umacnia w ich życiu postawę ufności i nadziei. Wartością jest spotkanie oraz dzielenie się przez kobiety doświadczeniem wiary i życia – zaznacza duszpasterz.

Choć formalnie nie są wspólnotą, jednak charakter grupy sprawia, że są kobiety, dla których jest to główne miejsce wzrostu duchowego.

Reklama

– Dla mnie także stały się drogą, na której odkrywałam Jezusa – Przyjaciela – mówi Agnieszka Kałuża, koordynatorka spotkań dla kobiet w Warszawie, singielka, na co dzień nauczycielka. – Formacja w „Dzielnych Niewiastach” oparta jest na nauczaniu Kościoła katolickiego i szczególnie uwzględnia kobiecą specyfikę: wrażliwość, jej codzienność, pragnienia i potrzeby oraz pomaga im na nowo odkrywać Bożą miłość. Ważne jest również wskazywanie na korzenie naszej kobiecej tożsamości, bo dzisiaj panuje wielki zamęt w tej sferze. Spotkanie poranionych kobiecych dusz z Jezusem może być przestrzenią uzdrowienia: relacji, wspomnień, obrazu siebie, itd. Tego wszystkiego jesteśmy świadkami i widzimy Boże błogosławieństwo dla naszego dzieła – podkreśla Agnieszka.

Jeszcze kilka lat temu, gdyby ktoś powiedział jej, że zaangażuje się w spotkania tylko dla kobiet, wywołałoby to jej śmiech i niedowierzanie. Ania, żona, mama piątki dorastających dzieci, wiedziała jednak, że potrzebuje czasu dla siebie, wyjścia z domu. Od znajomej dowiedziała się o całodniowych spotkaniach dla kobiet.

– „Przeraziłam się”, że na cały dzień mam zostawić rodzinę, ale dziś z perspektywy czasu widzę, że im to również wyszło na dobre – stwierdza nasza rozmówczyni. – Spotkania uświadomiły mi, że Bóg chce bym była szczęśliwa tu i teraz, że chce mojego dobra. Dotarło do mnie, że jestem jego ukochaną córką. Polubiłam bycie kobietą i przebywanie wśród kobiet – zaznacza „Dzielna Niewiasta”.

Grupa DN jest dla Ani miejscem odkrywania godności i misji kobiety we współczesnym świecie.

– Wiele kobiet jest dzisiaj zagubionych, często manipulowanych. Odrzucamy swoją wrażliwość, empatię i przyjmujemy męskie wzorce zachowania, z obawy przed wykorzystaniem, uprzedmiotowieniem. Nie doceniamy siebie – zauważa. – Współczesna kobieta w Kościele szuka Boga, a gdy Go znajdzie, szuka swojego miejsca, które pomoże jej pielęgnować tę relację – dodaje Ania.

Reklama

Oczami Jezusa

Już po pierwszym spotkaniu Monika, żona, mama czwórki nastolatków, odkryła, że powinna zadbać o swoje wnętrze, bo ciągle gdzieś pragnęła potwierdzenia swojej wartości. Szukała jej w oczach ludzi. Formacja w DN, warsztaty, kursy, pomogły jej zmienić myślenie o sobie i odkryć na nowo swoje powołanie.

– Dzięki spotkaniom zaczynam bardziej patrzeć na świat oczami Pana Jezusa. Dostrzegam przestrzenie, które wymagają wewnętrznej przemiany. Wyostrzam wzrok na potrzeby kobiet w moim otoczeniu. A przyjaźń z Jezusem daje mi odwagę do pomocy innym kobietom. Jest też większa mobilizacja do zgłębiania tajników wiary, wiedzy religijnej, rozwijania gorliwości w modlitwie – wskazuje uczestniczka spotkań dla kobiet.

Monika jest przekonana o kluczowej roli wspólnoty dla duchowego wzrostu. – Tu uczymy się akceptacji siebie nawzajem w duchu ewangelicznym, działamy, modlimy się i czujemy się potrzebni. Takiego poczucia nie da nam zwykła grupa, która najczęściej zawiązuje się w określonych okolicznościach, celu, dobiera sobie ludzi. Wspólnota DN ma zawsze otwarte serca i ramiona dla wszystkich – akcentuje.

Córki Króla

Kilka lat temu Urszula, żona, mama trzech dorosłych synów, została poproszona o poprowadzenie kilku warsztatów emisji głosu dla „Dzielnych Niewiast”. Kiedy przyszła – wiedziała, że już nie rozstanie się z „Dzielnymi”.

– Nawiązują się tu przyjaźnie, które trwają latami. Modlimy się za siebie, spotykamy się też towarzysko, wspieramy i radzimy telefonicznie – opowiada Ula, dla której pomocą w rozwijaniu duchowości są dobrze zaplanowane spotkania. Jest czas na modlitwę, Eucharystia, można skorzystać z sakramentu pokuty i rozmów z księdzem, są świetne konferencje oraz letnie rekolekcje wyjazdowe.

– Wartość wspólnot stanowych jest duża. Kobiety nawzajem potrzebują wsparcia, dzielenia się doświadczeniem życiowym, duchowym, zdobywania wiedzy i umiejętności na różnorodnych warsztatach. Łatwiej się otwierają wśród innych kobiet – stwierdza nasza rozmówczyni.

Reklama

Współczesna kobieta w Kościele poszukuje zrozumienia siebie poznając zamysł Boga, uważności Kościoła wobec niej, docenienia siebie jako umiłowanej córki Króla – zaznacza Ula.

„Dzielnie Niewiasty” zapraszają na weekendowe spotkania dla kobiet oraz kursy ewangelizacyjne. Wspólnota jest otwarta na każdą kobietę, niezależnie od stanu i wieku, która pragnie wzrastać duchowo oraz umacniać swoją tożsamość i misję jako kobieta. Więcej informacji na stronie www.dzielneniewiasty.pl.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak żyć po stracie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Joanna Ferens

Modlitwa kobiet w biłgorajskim sanktuarium

Modlitwa kobiet w biłgorajskim sanktuarium

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyła się, poprzedzona modlitwą różańcową, Msza św. dla kobiet w ramach comiesięcznych spotkań Duszpasterstwa Kobiet.

Motywem przewodnim spotkania były słowa „Jak żyć po stracie” i swoim świadectwem utraty dziecka podzielili się zaproszeni przez ks. Karola Jędruszczaka małżonkowie, którzy właśnie takiej bolesnej straty doświadczyli. – Oni dzielili się swymi przeżyciami. Rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z takimi przeżyciami, jak szukać oparcia, w tym oparcia w Bogu i wierze, jak przeżywając stratę jeszcze bardziej przylgnąć do Pana Boga i zrozumieć co On chce nam przez takie doświadczenie powiedzieć. Nauka Kościoła Katolickiego stanowi, że dzieci zmarłe w czasie ciąży lub po narodzeniu są od razu u Pana, święte i zbawione. One nie są aniołkami, ale są ludźmi, chwalą w niebie Pana Boga i modlą się za swoich rodziców. Ten szczególny czas listopada w sposób wyjątkowy poświęcony osobom zmarłym może potęgować ból rodziców, którzy utracili dziecko, dlatego też niech będzie dla nich ukojeniem świadomość, że mają oni swych orędowników w niebie, przed Bogiem i ich dzieci o nich pamiętają – podkreślał diecezjalny duszpasterz kobiet.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

[ TEMATY ]

Polonia

ojczyzna

bp Piotr Turzyński

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

„Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa: solidarność i miłosierdzie” - napisał w słowie do Polonii i Polaków za granicą bp Piotr Turzyński. Podziękował środowiskom polonijnym za to, że są świadkami wiary w świecie oraz promują polską kulturę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję