Reklama

Polityka

Prof. Nowak: „Nie mam wątpliwości, że więcej ludzi zagłosuje za zmianą. Jednak nie wiem, jaki wynik ogłosi PKW”

[ TEMATY ]

wywiad

ADAM BUJAK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wpolityce.pl: Ostatnie dwa tygodnie to festiwal zaskakujących kroków Bronisława Komorowskiego. Prezydent nagle zaczął wsłuchiwać się w głos obywateli, ws. JOWów, wieku emerytalnego, ochrony polskiej ziemi. Demokracja zadziałała? Należy się cieszyć?

Prof. Andrzej Nowak: Bardzo się cieszę, że demokracja zadziałała. To, o co Pan pyta, to jest rezultat działania demokracji. Skutkiem tego działania jest spadanie pewnych masek. To, że Bronisław Komorowski gorączkowo przybiera nowe maski, często z minuty na minutę, obnaża tym bardziej sposób funkcjonowania tego prezydenta i tej władzy, której jest on symbolem i zwornikiem. Jako obywatel jestem zatem zadowolony. Gdyby wynik był inny, gdyby Bronisław Komorowski pierwszą turę, jakimś „wyborczym cudem”, wygrał dość wysoko, gdyby sprawdziły się sondaże usłużnych łajdaków, którzy realizując zalecenia władzy udają pracownie badania opinii publicznej, to mielibyśmy dalej dobrodusznego wujka z flintą, sympatycznego starszego pana, ojca rodziny, który nie ma właściwie poglądów, tylko lubi zażartować z kaszalotów, czy zachęcić do pikniku rodzinnego przy polowaniu na łanie, najlepiej wierszem…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiemy jednak, że pierwsza tura zakończyła się inaczej, że wygrał ją Andrzej Duda. Jakie są tego skutki? Jaki obraz Bronisława Komorowskiego budują ostatnie tygodnie kampanii?

Okazuje się, że wizerunek prezydenta Komorowskiego jest zupełnie inny. On jest bezwzględnym politykiem. Kto chciał to wiedzieć, kto obserwował karierę i działania prezydenta, wiedział, że on taki jest. Prezydent jest bezwzględnym politykiem, który realizuje swoje cele wszystkimi środkami. Stopień cynizmu i zakłamania, jaki ujawnił w debatach z Andrzejem Dudą odpowiadał temu, czego się po nim spodziewałem. Z całą pewnością jednak nie odpowiadał wyobrażeniom, które kreowała propaganda przez ostatnie pięć lat. Propaganda pokazywała ponadpartyjnego, spokojnego, zrównoważonego, niezacietrzewionego dobrodusznego starszego pana. Ktoś, kto obserwował życie polityczne mógł prawdziwego Bronisława Komorowskiego zobaczyć już wcześniej. Ci, którzy nie obserwowali, którzy nie interesują się tak mocno polityką, zobaczyli go teraz. To jest właśnie skutek demokracji, to pokazuje, że demokracja zadziałała.

Pierwsza tura zakończyła się niespodziewaną porażką Bronisława Komorowskiego. Andrzej Duda i Paweł Kukiz razem uzyskali ponad 55 proc. głosów. To oznacza, że jest w Polsce potencjał do zmian? Czy ten rok przemodeluje polską scenę polityczną?

Reklama

Sądzę, że siła tego potencjału ujawniła się właśnie w pierwszej turze. Sądzę, że ona jednak była tylko zapowiedzią zmiany, na którą czeka większość, zdrowa większość, polskiego społeczeństwa. Zdrowa większość to ci, którzy nie są zadowoleni z tego, że mają dostęp do urzędniczego żłobu. Celowo używam mocnego określenia, bowiem właśnie na takie zasługuje nasza sytuacja. Są w Polsce miliony ludzi, którzy popierają status quo, ponieważ to daje im dostęp do miejsc pracy, do zarobków, których nie mogliby utrzymać, gdyby szerszej otworzył się rynek pracy, gdyby zwiększyły się możliwości produkcyjne, gdyby podlizywanie się władzy i strach przed nią nie byłyby bezpieczną metodą utrzymania pracy.

To jest dziś stosowane?

Tak, i to w bardzo różnorodnych miejscach. Takie mechanizmy widać i w przypadku dyrektora szkoły, i pracownika administracji wszelkiego szczebla, i pracownika spółek zależnych od administracji. To są miliony ludzi. Oni są zadowoleni, ale i przerażeni.

Czym?

Oni są przerażeni, że jest parę milionów ludzi, dla których zabrakło miejsca przy suto zastawionym stole. Ten strach przed zmianą jest motywem niskim, jest motywem gorszym. Dlatego zmian dziś chce zdrowa większość. Ci, którzy chcą zmian, chcą zmian na lepsze, a nie na gorsze. Ci, którzy boją się zmian, którzy chcą się ochronić, nie chcą zmian na lepsze. Oni w imię swojego skrajnego egoizmu chcą zakonserwować system, w którym młodzi nie będą mogli znaleźć miejsca dla siebie, no chyba, że należą do klanu, zaś na starszych będzie czekać jedynie eutanazja. Widać w tym przypadku, że część społeczeństwa chce i ma nadzieje na zmiany, na zmiany lepsze.

Reklama

Może chodzi jej jednak o zemstę, o to, by teraz tej części było lepiej?

Nie, to jest całkowicie fałszywe podejrzenie. Tu nie chodzi o to, by zwolennicy status quo stali się ofiarami jakiegoś odwetu, by wisieli na latarniach. Nie chcemy zemsty, odwetu, nie chcemy pozbawienia szans tych, którzy broniąc PO bronią swoich miejsc pracy. My chcemy zmienić system, otworzyć, by był o inny, by Polska się rozwijała i stwarzała nadzieje dla milionów swoich obywateli, którzy zasługują na szanse i swoje miejsce. To jest główna stawka w tej walce. I to rozumieją wszyscy. Dlatego jestem spokojny o wynik głosowania, jednak nie jestem spokojny o wynik wyborów.

Dlaczego? Sądzi Pan, że możemy mieć do czynienia z nieuczciwością?

Nie mam wątpliwości, że więcej ludzi zagłosuje za zmianą. Jednak nie jestem pewien, jaki wynik ogłosi PKW. Przecież w czasie wyborów samorządowych pięć milionów obywateli, pięć milionów!, oddało głosy uznane za nieważne. Skala tego zjawiska jest bezprecedensowa być może nawet w świecie. W całej Europie nie było takiego wyniku w ostatnich dekadach. Pamiętamy, że Bronisław Komorowski pytania i podejrzenia dot. fałszowania wyborów skwitował uwagą, że to odmęty szaleństwa. To trzeba pamiętać i przypominać. Jeśli Prezydent RP, czyli strażnik praworządności i ładu konstytucyjnego w naszym kraju, swoim autorytetem akceptuje taką gigantyczną manipulacje, to muszę się obawiać o wynik wyborów, w których stawką jest jego kariera, w której stawką jest jego reelekcja. Na to zwracałbym uwagę. Pilnujmy prawdziwego wyniku tych wyborów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

2015-05-22 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: kryzys Kościoła powinniśmy przeżywać we wspólnocie

[ TEMATY ]

wywiad

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

- Nikt w Kościele nie może powiedzieć: to nie moja sprawa, to mnie nie dotyczy – podkreśla ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka w rozmowie z KAI. Odnosząc się do problemu wykorzystywania małoletnich przez duchownych podkreśla, że czyny przestępców w sutannach rzucają cień na całą wspólnotę, dlatego wiernym tak bardzo potrzebne jest wyjaśnienie i głos ze strony duszpasterzy. Zwraca też uwagę, że potężny kryzys, w jakim znalazł się Kościół, to szansa na wspólnotowe i osobiste nawrócenie.

Ks. Piotr Studnicki: – To bardzo trudny film. Bolesne są świadectwa ofiar, a sceny konfrontacji głęboko przeszywające. Jest on także zawstydzający ponieważ sprawcami tych przestępstw są księża, a wszystko działo się we wspólnocie Kościoła. Zawstydza również odpowiedź Kościoła, która - jak boleśnie obnaża film - jest niewystarczająca.

CZYTAJ DALEJ

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.

CZYTAJ DALEJ

Klucz do zrozumienia Eucharystii

2024-05-10 10:27

ks. Łukasz

Biskup Andrzej Siemieniewski

Biskup Andrzej Siemieniewski

We Wrocławiu rozpoczął się II Kongres Wieczystej Adoracji. To trzy dni skupione wokół Jezusa Eucharystycznego. Oprócz wykładów jest będzie także czas na modlitwę i adorację. W piątkowy poranek Mszy świętej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, ordynariusz diecezji legnickiej.

We wstępie do liturgii ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej podkreślił znaczenie wydarzenia, jakim jest II KWA. Przypomniał także wydarzenie z 1997 roku, czyli 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu pod hasłem “Eucharystia i Wolność”. - Dzisiaj przeżywamy ten nasz kongres pod hasłem “Adoracja i jedność”. Bardzo serdecznie pragnę powitać organizatorów tego wydarzenia, uczestników, wszystkich kapłanów prelegentów, którzy właśnie przyjechali, abyśmy pochylać się nad tajemnicą obecności Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Chciejmy prosić Pana Boga, abyśmy rzeczywiście otwierali się na tę wielką miłość na Eucharystii, kiedy Bóg przychodzi i karmi na drogach doczesnych i prowadzi do wieczności - zaznaczył proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję