Reklama

Niedziela Lubelska

Dar miłości

Święto patronalne Caritas było okazją do promocji dobra.

Niedziela lubelska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Dobra

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

W przygotowanie pikniku włączyli się wolontariusze

W przygotowanie pikniku włączyli się wolontariusze

W niedzielę Miłosierdzia Bożego po raz pierwszy w całej Polsce obchodzono „Dzień dobra”. Radosne święto było okazją do wspólnej modlitwy, rodzinnej zabawy i prezentacji działań Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Centralnym wydarzeniem był piknik na pl. Litewskim w Lublinie, poprzedzony Mszą św. sprawowaną w kaplicy na zamku.

Eucharystia pod przewodnictwem ks. Pawła Tomaszewskiego, dyrektora CAL, zgromadziła na modlitwie pracowników, wolontariuszy i darczyńców Caritas. Jak podkreślił ksiądz dyrektor, „Dzień dobra” rozpoczął się przy ołtarzu Chrystusa, u źródła miłosierdzia. W miejscu naznaczonym cierpieniem i śmiercią tysięcy więźniów skazanych przez nieludzkie systemy, wierni modlili się o pokój w sercach i o pokój na Ukrainie. – W tym symbolicznym miejscu Bożemu Miłosierdziu polecamy tych, którzy cierpią z powodu braku pokoju, i tych którzy wprowadzają Chrystusowy pokój na ziemi. Dziękujemy za dobrodziejów i wolontariuszy, wszystkich ludzi dobrej woli, dzięki którym lubelska Caritas może nieść pomoc dotkniętej wojną Ukrainie i Polakom, których dotyka ubóstwo, choroba, niepełnosprawność, bezdomność – powiedział ks. P. Tomaszewski. Jak podkreślił, zadaniem uczniów Chrystusa jest niesienie pokoju, a ludzie Caritas czynią to przez dar miłości. – W obliczu wielu trudnych sytuacji bliźnim możemy dać pokój serca, wiarę, dom, czas... – wyliczał. Przywołując słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki lubelskiej Caritas, podkreślił, że chrześcijanie powinni być rękami Jezusa, Jego uszami i oczami na ziemi.

W drugiej części niedzielnego spotkania odbył się rodzinny piknik, w programie którego znalazły się m.in. koncerty. Na scenie gościli lubelski zespół The Fedor Family oraz ukraińska grupa Don’t tell mom. Dla dzieci i dorosłych przygotowano wiele atrakcji; były konkursy, zabawy i warsztaty. Podczas pikniku wspólnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz zaprezentowano szeroką działalność Caritas, która na obszarze całej diecezji, od Chełma po Puławy i od Krasnegostawu po Lubartów, prowadzi liczne dzieła charytatywne. Spotkanie było okazją do przeprowadzenia zbiórki pieniędzy z przeznaczeniem na ośrodki w Firleju, Księżomierzy i Częstoborowicach, w których CAL opiekuje się uchodźcami z Ukrainy.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Półmetek Wakacyjnej Akcji Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Atos-International-Foter-CC-BY-SA

Caritas diecezjalne i parafialne w ponad stu ośrodkach wypoczynkowych organizują kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Caritas przekazują na ten cel fundusze zarówno z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jak i ze zbiórek oraz od prywatnych ofiarodawców. Część wyjazdów dofinansowanych jest z funduszy gmin i samorządów.

W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne Caritas. Z samej tylko radomskiej Caritas na wakacje wyjeżdża blisko 1000 dzieci. Caritas przemyska wysyła na kolonie 1400 dzieci, katowicka 1602, tarnowska 2250. - Jednym z podstawowych obszarów działalności Caritas jest wszechstronna pomoc dzieciom, szczególnie tym, które narażone są na dziedziczenie biedy. Godne wakacje, godna edukacja czy godne wyżywienie i ubranie to kroki do poczucia własnej wartości i chęci zmierzenia się w przyszłości z trudną rzeczywistością – powiedział Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję