Reklama

Niedziela w Warszawie

Intencje zamawiane on-line

Twórcy serwisu twierdzą, że zamawianie Mszy św. w internecie to przyszłość. Na razie wygląda na to, że przyszłość dość odległa.

Niedziela warszawska 18/2022, str. VII

[ TEMATY ]

on‑line

intencje

Archiwum

Twórcy aplikacji i systemu parafio.com

Twórcy aplikacji i systemu parafio.com

Wierny może przyjść do kancelarii parafialnej – w konkretnych godzinach i zamówić intencję Mszy św., którą ksiądz wpisuje do księgi. Ale wierny mógłby to zrobić, klikając na stronie internetowej parafii w odpowiedni link, a ksiądz miałby intencje itd. przygotowane w aplikacji.

– Nasza propozycja ma same dobre strony – zachwala Paweł Horubała, współtwórca aplikacji i systemu parafio.com. – Ułatwia życie duszpasterzom i wiernym.

Po kliknięciu w link wyświetla się kalendarz z wolnymi terminami Mszy św., potem formularz z m.in. wskazaniem intencji, wreszcie przekierowanie do płatności w systemie tpay.

Proboszczom ubywa sporo tzw. papierkowej pracy: nie muszą notować i przepisywać intencji. Wierni nie muszą przychodzić do kancelarii, by sprawdzić, kiedy są wolne terminy.

Ministranci i informatycy

Pomysł stworzenia aplikacji zrodził się w pandemii. Krzysztof Sobczak, Łukasz Staniec i Paweł Horubała, Michał Czarnota – programiści i informatycy w większości znali się z parafii św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie, gdzie byli ministrantami i lektorami. Po studiach zajęli się m.in. modernizowaniem stron internetowych parafii.

– Postanowiliśmy działać w tym, co umiemy najlepiej, czyli w programowaniu, dla Kościoła. Szukaliśmy rozwiązań, w których mogliśmy się spełniać i jednocześnie czynić też coś dobrego – mówi Paweł Horubała.

Najpierw były wypominki i darowizny on-line. – Gdy wybuchła pandemia i strony internetowe przez nas wspomagane, poprosiły o pomoc i zorganizowanie tych darowizn i wypominków. Podjęliśmy się tego zadania – mówi Horubała. Intencje on-line były już wyższą szkołą jazdy.

Po miesiącach

Ks. Jan Konarski, proboszcz parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie, nie ukrywa, że szukał możliwości przeniesienia zamawiania Mszy św. do świata wirtualnego. – Chciałem wprowadzić zamawianie on-line, bo było to potrzebne – mówi.

Wcześniej próbował współpracy z innym serwisem oferującym takie usługi, ale były trudności z komunikacją i wybrał jednak parafio.pl.

Reklama

– Zupełnie zmienia to funkcjonowanie parafii – ocenia po paru miesiącach doświadczeń. Niedużym kosztem. Za korzystanie z aplikacji płaci się abonament, który „zwraca się” już przy zamówieniu jednej – dwóch intencji.

Gdy powiedział parafianom o nowej możliwości, już pierwszego dnia on-line zamówiono kilkanaście intencji. A potem ta liczba stale rosła. Dziś tą drogą składana jest niemal połowa intencji, druga połowa – w kancelarii, gdzie jest komputer.

Przez smartfona

Doświadczenia ks. Konarskiego z intencjami on-line są jednoznacznie dobre. – Odwiedzając chorych, spotykam się z chęcią zamówienia intencji, ale nie mam ze sobą papierowej księgi intencji. Zapiszę na kartce, zgubię i będzie kłopot. System internetowy pozwala na połączenie się – przez smartfona z internetem i rezerwacji Mszy św. – zaznacza ks. Konarski.

Zdarza się, że Mszę św. zamawiają osoby spoza parafii, które np. mają tu swoje korzenie. Bez systemu internetowego byłby problem.

Z parafio.com korzysta kilka większych i mniejszych parafii, kolejne do niego przymierzają się. – Każdego, kto mnie spyta o aplikacje – zachęciłbym do korzystania – mówi ks. Konarski.

2022-04-26 11:38

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojczyzna daje tożsamość

Niedziela sandomierska 20/2021, str. I

[ TEMATY ]

ojczyzna

intencje

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ze względu na obostrzenia epidemiczne w uroczystościach wzięła udział mniejsza liczba wiernych

Ze względu na obostrzenia epidemiczne w uroczystościach wzięła udział mniejsza liczba wiernych

Biskup Krzysztof Nitkiewicz odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja miały skromny charakter. Wraz z biskupem ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali kapłani na czele z ks. kan. Jackiem Marchewką, nowym proboszczem bazyliki katedralnej. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy Sandomierza oraz turyści.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Papież przybył do Sudanu Południowego

2023-02-03 14:46

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Papież Franciszek przybył do Sudanu Południowego. Jest to drugi etap jego afrykańskiej podróży, po Demokratycznej Republice Konga.

Na lotnisku w Dżubie na pokład samolotu weszli, oprócz nuncjusza apostolskiego w Sudanie Południowym, również: anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields, z którymi Franciszek odbędzie ten etap swej podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję