Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dzień Dobra

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego świętowaliśmy, po raz pierwszy na taką skalę, ogrom dobra, które codziennie dzieje się za sprawą wolontariuszy Caritas.

Niedziela sosnowiecka 19/2022, str. III

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Dobra

Piotr Lorenc/Niedziela

Słodki poczęstunek

Słodki poczęstunek

Święto patronalne jest nie tylko okazją do przypominania o konieczności niesienia miłości, ale także okazją do podziękowań i radości z wzajemnej obecności – powiedział ks. Łukasz Gładki, zastępca dyrektora sosnowieckiej Caritas. Nasza Caritas przygotowała w wielu parafiach diecezji Dzień Dobra. W bazylice katedralnej w Sosnowcu przez cały dzień kwestowali wolontariusze ze szkolnych kół Caritas. W przygotowanych straganach młodzi wolontariusze częstowali gości ciastem i zbierali ofiary na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu, prowadzonego przez diecezjalną Caritas. O 16.00 sprawowana była Msza św., a po niej w Domu katolickim odbył się koncert, podczas którego wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olkusza, młodzież z IV LO im. Stanisława Staszica z Sosnowca i dzieci z Charkowa. Koncertu wysłuchali m.in. bp Grzegorz Kaszak i dyrektor naszej Caritas ks. Tomasz Folga.

Młodzi ludzie z Charkowa przybyli do Dąbrowy Górniczej, a raczej zostali ewakuowani, 3 marca. Są to niewidomi uczniowie z ośrodka, który w Charkowie już nie istnieje. Został zbombardowany. Uczniowie z Charkowa znaleźli schronienie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Uczą się języka i starają normalnie żyć. I choć przebywają w Polsce niecałe dwa miesiące, założyli już chór pod nazwą Nieznane głosy. I to właśnie ta młodzież dała godzinny koncert, podczas którego zaprezentowała ludowe pieśni ukraińskie, kompozycje współczesne oraz pieśni religijne, m.in. „Ave Maria”. Koncert zakończyli odśpiewaniem polskiego hymnu.

Ponadto Dzień Dobra był obchodzony w Moxy Hotel Katowice Airport w Pyrzowicach, gdzie odbyło się śniadanie wielkanocne dla gości z Ukrainy. To wspólne przedsięwzięcie Caritas oraz Polskiego Holdingu Hotelowego. W parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej odbył się występ scholi Antolka. A wolontariusze po każdej Mszy św. obdarowywali wiernych pysznymi babeczkami. Podobna akcja została przygotowana przez wolontariuszy z Zespołu Caritas działającego w parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Przygotowali oni i rozdali setki pysznych babeczek z niespodzianką w środku. 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Sosnowcu uczniowie obchodzili szkolny Dzień Dobra. Zorganizowany został konkurs plastyczny na plakat promujący Dzień Dobra. A wolontariusze przygotowali babeczki i rogaliki i obdarowali nimi wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. „Dzieci – dzieciom” – pod takim hasłem odbył się 22 kwietnia w przedszkolu Radosna Wyspa Dzień Dobra. Przedszkolaki przekazały podopiecznym z Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu piękne, własnoręcznie robione witraże – rybki oraz „pudełko szczęścia” z zabawkami i słodyczami. Natomiast 22 kwietnia w MOK w Sławkowie Zespół Caritas przygotował koncert zespołu Old Bobroży, a po nim można było zobaczyć film „Nędzarz i Madame”. Zaś 24 kwietnia po każdej Mszy św. odbywał się na terenie przykościelnym kiermasz spożywczo-książkowy.

Dodajmy, że wszystkie uzyskane datki w poszczególnych parafiach zostaną przeznaczone na funkcjonowanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dzień Dobra” w Niedzielę Miłosierdzia

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Dzień Dobra

Caritas kielecka

Władysław Burzawa

W Niedzielę Miłosierdzia w całej diecezji kieleckiej miały miejsce różne wydarzenia zorganizowane przez Caritas Kielecką, w ramach obchodów „Dnia Dobra”. Centralne obchody odbyły się w Kielcach.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w bazylice katedralnej. Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas diecezjalnej. Ks. Banasik podczas homilii przypomniał, że Niedziela Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas. – Dzisiaj zatrzymujemy się przy Jezusie Miłosiernym i chcemy z tego źródła czerpać właśnie tę siłę, by nieść miłosierdzie – mówił. Jak zaznaczył „to miłosierdzie zobowiązuje każdego z nas do niesienia pomocy drugim”. Dziękował wszystkim, którzy pomagają w niesieniu pomocy potrzebującym, zarówno bezimiennym darczyńcom jak również wolontariuszom, którzy z potrzeby serca niosą pomoc.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję