Reklama

Niedziela Świdnicka

Jak ewangelizować młodzież?

Na to pytanie szukali odpowiedzi młodzi kapłani, którzy w ramach formacji stałej spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym.

Niedziela świdnicka 20/2022, str. V

[ TEMATY ]

ewangelizacja

warsztaty kapłańskie

Ks. Mirosław Benedyk / Niedziela

Księża podczas warsztatów w seminaryjnej auli

Księża podczas warsztatów w seminaryjnej auli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie w formie warsztatów poświęcone było pracy ewangelizacyjnej, zakładaniu i formowaniu grup młodzieżowych oraz współpracy ze świeckimi. Warsztaty, które odbyły się 30 kwietnia, poprowadził ks. Adam Koppel wraz ze wspólnotą „Młodzi na Progu” z diecezji gliwickiej. Jest to pewna wizja pracy z młodymi w Kościele, której częścią jest przygotowanie do sakramentu bierzmowania, ale nie tylko. – Chcę się z wami podzielić tym wszystkim, co się udało naszej wspólnocie przeżyć, doświadczyć i wypracować – zaznaczył kapłan, którego wspierali Beata i Kacper – młodzi z duszpasterstwa, dając świadectwa ze swoich środowisk.

Program spotkania obejmował czytanie i dzielenie się słowem Bożym, jako źródłem tego wszystkiego, co dzieje się w Kościele. Następnie ks. Koppel przedstawił moduł pod nazwą „formacja uczniów”, w czasie którego podzielił się wiedzą, jak odkrywać sposób pracy z ludźmi świeckimi, tak aby stawali się uczniami, współpracownikami, a ostatecznie współtworzącymi duszpasterstwo.

Mówiąc o osobistym doświadczeniu pracy z młodzieżą ks. Adam podkreślił, że na swojej drodze spotyka wielu młodych odartych wewnętrznie z różnych rzeczy. Przede wszystkim z miłości, często z miłości do samego siebie, ze wzorców, a nade wszystko samotnych. Jednak kiedy zaczyna im głosić Ewangelię, widzi, jak Boża miłość zmienia ich serca. Jak doświadczają radości i wolności, kiedy się wspólnie modlą i kiedy się spowiadają. – Widzę, jak oni się zmieniają. I tak się dzieje za każdym razem. Jednak, aby tak się stało, potrzebne jest miejsce, gdzie ten młody człowiek, który spotka Jezusa będzie otoczony opieką i będzie mógł wzrastać. I takim miejscem jest wspólnota w Kościele – podkreślił duchowny, zachęcając do tworzenia w parafiach środowisk wierzących, którzy przyjmą do siebie takie osoby, dla których należy wychować pomocników, uczniów i formatorów. /xmb

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budowanie wiary w realiach epidemii

Niedziela podlaska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

warsztaty kapłańskie

Ks. Piotr Jarosiewicz

Jednym z punktów programu warsztatów formacyjnych dla kapłanów była konferencja bp. Piotra Sawczuka

Jednym z punktów programu warsztatów formacyjnych dla kapłanów była konferencja bp. Piotra Sawczuka

Pod takim hasłem w dniach 23-24 kwietnia, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa, w ramach formacji permanentnej odbyły się kolejne warsztaty kapłanów diecezji drohiczyńskiej wyświęconych w latach 2015-20.

Nad tematem warsztatów pochylili się młodzi prezbiterzy wraz z dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji, liderem Wspólnoty Jednego Ducha, rekolekcjonistą ks. dr. Tomaszem Bielińskim, prelegentem i prowadzącym.
CZYTAJ DALEJ

Wiara w ogniu pytań: Po co chodzić do kościoła, skoro Bóg jest wszędzie?

2025-07-03 06:30

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

"Wiara w ogniu pytań" to znakomity zbiór krótkich rozważań, będących odpowiedzią na trudne pytania o Boga, wiarę, modlitwę czy cierpienie.

Podjęte w książce zagadnienia nie są abstrakcyjne – to prawdziwe wątpliwości kierowane bezpośrednio do autora zarówno w czasie prowadzonych rekolekcji, jak też w licznie wysyłanych do niego mailach. Odpowiedzi ks. Mariusza Frukacza to trafiające w istotę problemów błyskotliwe i syntetyczne myśli, które mogą być pomocą dla poszukującego czytelnika w lepszym i głębszym rozumieniu istoty Boga, grzechu, pojednania, oraz różnych aspektów życia, Kościoła, chrześcijaństwa i duchowości. Mogą być dla każdego doskonałym przewodnikiem po meandrach naszej egzystencji, gdzie wśród codziennych zajęć i obowiązków, w świecie pełnym paradoksów i niejednoznaczności tak łatwo przecież zgubić z oczu to, co najważniejsze. Lektura i medytacja tych niezwykle głębokich a także inspirujących tekstów pozwoli czytelnikowi na ugruntowanie wiary i jeszcze lepsze zrozumienie Boga oraz życia i powołania chrześcijanina w świecie.
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP: Wyrok TK potwierdza zarzuty formułowane przez Kościół

2025-07-03 13:32

[ TEMATY ]

wyrok

Trybunał Konstytucyjny

Rzecznik KEP

lekcje religii

BP KEP

Ks. Leszek Gęsiak

Ks. Leszek Gęsiak

Wydany dziś wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący rozporządzenia MEN z 17 stycznia 2025 roku w sprawie lekcji religii jest potwierdzeniem zarzutów, jakie wobec tego aktu formułowali przedstawiciele Kościoła katolickiego – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

3 lipca br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie Ministra Edukacji z 17 stycznia 2025 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. 2025 poz. 66) jest w całości niezgodne z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w związku z art. 92 ust. 1, art. 25 ust. 3 oraz art. 2 i 7 Konstytucji RP.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję