Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Pokonać konia trojańskiego

Dlaczego tak wiele osób przegrywa z cukrzycą? Powodów jest kilka, to m.in. brak wiedzy i niechęć do zmian.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, często rozwija się skrycie i przez wiele lat nie daje odczuwalnych objawów. Kiedy pojawiają się charakterystyczne dolegliwości, np.: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, powolne gojenie się ran, choroba jest już zwykle zaawansowana. Doktor nauk o zdrowiu Beata Stepanow – pielęgniarka diabetologiczna i autorka poradnika 12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą – podkreśla, że z tego powodu cukrzyca bywa porównywana do konia trojańskiego.

Cukrzycę można jednak wykryć przy pomocy powszechnie dostępnego badania, którym jest sprawdzenie poziomu glukozy we krwi na czczo. Takie badanie powinien wykonać raz w roku każdy po 45. roku życia, zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększają nadwaga lub otyłość, nadciśnienie, stwierdzone przypadki cukrzycy w rodzinie, siedzący tryb życia. W grupie ryzyka są też kobiety, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa.

Warto zapamiętać normy poziomu glukozy we krwi. Wynik mieszczący się w przedziale 77-99 mg/dl jest prawidłowy. Poziom cukru w przedziale 100-125 ml/dl oznacza stan przedcukrzycowy. Przy wyniku 126 ml/dl i powyżej mamy już do czynienia z cukrzycą. Ważne, by badanie było wykonane w laboratorium, w godzinach porannych, u osoby będącej na czczo – 8-14 godzin od ostatniego posiłku – wypoczętej, po przespanej nocy.

Cukrzyca jest jedną z tych chorób, w których leczeniu zasadniczą rolę odgrywają zrównoważona dieta i aktywność fizyczna. Dla pacjentów oznacza to zwykle konieczność wprowadzenia zmian w trybie życia. Tutaj często zaczynają się schody. Jak pisze w poradniku Beata Stepanow: „Pojawienie się cukrzycy czasami motywuje do pozytywnych zmian dotyczących nawyków żywieniowych czy przestrzegania regularnej aktywności fizycznej, zwłaszcza wtedy, gdy jest obok osoba, która wspiera i motywuje. Istnieje również drugie oblicze cukrzycy, które powoduje wycofanie się osoby z procesu terapeutycznego. Widzimy wówczas, jak z wielu powodów osoba z cukrzycą nie przestrzega zaleceń pielęgniarskich i lekarskich”.

Reklama

W powszechnej opinii cukrzyca to choroba, która charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi. Jej leczenie jednak to nie tylko dbanie o prawidłowy poziom glukozy we krwi, to także troska o to, by nie dopuścić do powikłań. Cukrzyca, która nie jest prawidłowo leczona, może spowodować zawał serca, udar, doprowadzić do utraty wzroku, amputacji stóp i innych niebezpiecznych powikłań.

Poradnik 12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą to źródło wiedzy i zbiór rad, jak wypracować prawidłowe nawyki, zwłaszcza te dotyczące posiłków i aktywności fizycznej. Autorka proponuje m.in. system 4 D, na który składają się: decyzja, działanie, dyscyplina i determinacja. W przypadku zarówno cukrzycy, jak i stanu przedcukrzycowego przede wszystkim warto podjąć decyzję co do diety i codziennej aktywności fizycznej. Następnie należy zmierzyć obwód: pasa, bioder i ramion i obliczyć wskaźnik BMI. Gdy już mamy plan diety i aktywności fizycznej oraz sprawdzone podstawowe parametry zdrowotne, dążymy do osiągnięcia samodyscypliny, w czym pomoże postanowienie: na początek będę to robić przez 21 dni i udowodnię sobie, że to działa. Determinacja w tym przypadku oznacza natomiast wypracowanie sposobów, które pomogą nam pokonać dość powszechną przypadłość – niechęć do zmian; może to być np. znalezienie osoby, z którą będziemy ćwiczyć, lub przygarnięcie psa, który będzie nas mobilizował do spacerów.

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie startupy w walce z cukrzycą

[ TEMATY ]

cukrzyca

pixabay.com

Naukowcy z AGH stworzyli tzw. diabetomat, który - niczym alkomat - mierzy w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych. Co ważne dla cukrzyków, robi to bezinwazyjnie - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Gazeta zwraca uwagę, że "czas ogłoszenia informacji o wynalazku i jego komercjalizacji jest szczególny". "W br. przypada bowiem 100. rocznica wynalezienia insuliny. Odkrycie - uhonorowane Nagrodą Nobla - zmieniło cukrzycę z choroby śmiertelnej w przewlekłą, wciąż nieuleczalną, ale możliwą do opanowania. Niestety, pacjenci muszą codziennie, inwazyjnie, wielokrotnie monitorować poziom cukru. Badanie bazuje na pomiarach glikemii z krwi (glukometr) lub z płynu śródtkankowego" - przypomina.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję