Reklama

Niedziela Małopolska

Serce rośnie

Życzę wam, żeby dzień godności był obchodzony przez 365 dni w roku – powiedział do zebranych w sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej ks. kanonik Zdzisław Balon.

Niedziela małopolska 22/2022, str. III

[ TEMATY ]

Dzień Godności

MFS/Niedziela

Uczestnicy spotkania zaprezentowali przygotowane programy

Uczestnicy spotkania zaprezentowali przygotowane programy

Piąty Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został zorganizowany w święto św. Andrzeja Boboli w Myślenicach. Na spotkanie przybyły osoby z niepełnosprawnościami wspólnie z bliskimi, z opiekunami.

W kościele

Uczestnicy wydarzenia rozpoczęli świętowanie w myślenickim sanktuarium, gdzie Eucharystię w ich intencji sprawowali ks. Tomasz Białoń i o. Grzegorz Dziedzic, kapucyn. Kustosz sanktuarium ks. Zdzisław Balon powitał zebranych i wyznał: – Cieszę się, że przyszliście najpierw do świątyni, że tu z Panem Jezusem, z Maryją chcecie to wasze świętowanie rozpocząć. Zaznaczył, że to Pan Bóg obdarzył nas godnością dziecka Bożego. Kapłan powiedział: – Chcemy się upomnieć o godność każdego z was i modlić się, aby była szanowana, aby wszyscy, którzy są za to odpowiedzialni, zadbali, abyście mogli godnie żyć, godnie dźwigać swój codzienny krzyż, a ci, którzy wam w tym pomagają, aby mieli siłę, by tę pomoc każdego dnia świadczyć.

Homilię wygłosił ks. Tomasz Białoń. Kapłan przyznał, że Eucharystia sprawowana w takim gronie jest dla niego szczególnym przeżyciem. Zauważył, że spotykając się z niepełnosprawnymi, powinniśmy pamiętać, że to są osoby, które mogą nas zaprowadzić do nieba. Przekonywał: – Serce człowieka rośnie, kiedy potrafi kochać, kiedy rozdaje miłość!

Na rynku

Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli w radosnym, kolorowym marszu ulicami Myślenic do rynku, gdzie kontynuowano świętowanie. Prowadząca spotkanie aktorka Dorota Ruśkowska powitała zebranych, w tym m.in. przedstawicieli władz parlamentarnych oraz samorządowych (wszystkich szczebli). Wyjaśniła: – Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale także zwrócenie uwagi na bariery; te edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, które uniemożliwiają im realizację siebie na miarę posiadanych możliwości psychofizycznych.

Reklama

Wielu zaproszonych podkreślało szczególną sytuację osób z niepełnosprawnościami. Senator RP Andrzej Pająk przywołał sentencję „Res sacra miser” (doświadczony przez los jest świętością) i przekonywał, że należy robić wszystko, by pomagać osobom z niepełnosprawnościami i tym, którzy się nimi zajmują, aby czuli się pełnoprawnymi obywatelami państwa.

Jak podkreślano, w organizację wydarzenia szczególnie zaangażowali się Marta Mordarska – dyrektor małopolskiego oddz. PFRON-u oraz Jarosław Szlachetka – burmistrz Myślenic.

– Bardzo się cieszę, że Myślenice są dzisiaj sercem Małopolski, które bije w sposób szczególny, z wielką otwartością i miłością do wszystkich, którzy tutaj dzisiaj przyjechali – powiedziała ze sceny Marta Mordarska.

Na scenie i stoiskach

Z kolei Jarosław Szlachetka wyraził radość ze spotkania w tak licznym gronie po przerwie spowodowanej pandemią. Zaznaczył, że to wydarzenie wpisuje się w wielki jubileusz miasta: – Już niedługo, 12 czerwca w tym miejscu będziemy świętować 680-lecie lokacji Królewskiego Miasta Myślenice.

Po oficjalnej części scenę zajęli twórcy, którzy przygotowali program artystyczny. Na myślenickim rynku, na stoiskach z rękodziełem efekty swoich prac prezentowały organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. To był radosny czas wspólnych rozmów i zabaw.

2022-05-24 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2023-01-27 07:17

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nimi programów edukacyjnych w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Dom i przynależność”. Jak wyjaśnia ONZ: „Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję