Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pod opieką Pani Łaskawej

Parafianie z Chmielnika podczas tegorocznego odpustu przeżywali 25-lecie koronacji cudownego obrazu.

Niedziela rzeszowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Chmielnik

Oleg Czyżowski

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Przygotowaniem do wielkiego dziękczynienia były poprzedzające odpust tygodniowe misje święte, odbywające się od 7 do 13 maja br. Rekolekcje wygłosił ks. Zygmunt Tokarz, misjonarz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. W ostatnim dniu rekolekcji uczestnicy Mszy św. podczas uroczystej procesji poświęcili krzyż misyjny oraz krzyże rodzinne. Błogosławieństwo misyjne z łaską odpustu zupełnego było zwieńczeniem parafialnych misji jubileuszowych.

Suma dziękczynna za dar koronacji została odprawiona 14 maja br. Przewodniczył jej bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Obecni byli również bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, ks. inf. Wiesław Szurek, który, jako ówczesny rektor seminarium, na uroczystość odbywającą się 25 lat temu przybył wraz z klerykami. Byli również licznie zgromadzeni kapłani, pielgrzymi i parafianie. Bp Jan Wątroba podkreślił, że żyjemy w świecie nieustannej walki, gdzie zło ciągle powstaje przeciwko dobru, a my mamy potężny oręż – zarówno obronny, jak i ofensywny – w postaci modlitwy. – Z różańcem w ręku błagajmy o łaskę pokoju – tymi słowami biskup podkreślił moc modlitwy różańcowej, wspominając także o Paulinie Jaricot, wyniesionej na ołtarze założycielce róż różańcowych.

Jubileusz to dla parafian Pani Łaskawej nie tylko dar, ale i obowiązek, by przez następne lata przykładem życia, pokory, szczerości i oddania Matce Boskiej, a przez jej ręce również Chrystusowi, uwielbiać ją i prowadzić do niej przyszłe pokolenia.

Reklama

Położony na wzniesieniu kościół w Chmielniku kryje w swoim wnętrzu niezwykły obraz. To tutaj czcią i miłością jest od stuleci otaczana Boża Matka i Pani Łaskawa, za wstawiennictwem której wierni upraszają u Boga liczne łaski. Obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku ocalał przed atakiem Tatarów w 1624 r., kiedy to spalony został kościół. Nie zniszczyła go również II wojna światowa. Świadectwa osób modlących się przed tym wizerunkiem są potwierdzeniem cudów, z których obraz słynie do dziś.

Wyrazem wdzięczności za otrzymane łaski była koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, która odbyła się 4 maja 1997 r. Korony zdobiące wizerunek poświęcił w Watykanie Jan Paweł II. Msza św. sprawowana była przez abp. Józefa Michalika, bp. Edwarda Białogłowskiego oraz bp. Kazimierza Górnego, który dokonał aktu koronacji. Była to wielka uroczystość dla całej parafii i diecezji. Samo wydarzenie zgromadziło tłumy wiernych.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki łaskami i cudami słynącej

Niedziela kielecka 35/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

T.D.

Koronację sprzed 50 lat upamiętniono na zdjęciach

Koronację sprzed 50 lat upamiętniono na zdjęciach

27 sierpnia 1972 r. prymas kard. Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji otoczonego żywym kultem obrazu Matki Bożej, który słynie łaskami od ponad trzech wieków. Złoty jubileusz obchodzony jest dokładnie – co do dnia – 50 lat później pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

Tegoroczna uroczystość jubileuszowa 27 sierpnia została połączona z setną rocznicą przeniesienia cudownego obrazu Matki Bożej Różańcowej z kościoła drewnianego do nowej neogotyckiej świątyni oraz z diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

17. rocznica sakry biskupiej metropolity wrocławskiego

2023-02-04 09:59

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś przypada 17. rocznica sakry biskupiej naszego ks. abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszego ordynariusza. Zachęcamy także do modlitwy o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego.

Informacja o nominacji biskupiej została ogłoszona 21 grudnia 2005 r. w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. Uroczystość święceń biskupich zorganizowano 4 lutego 2006 r. w archikatedrze katowickiej Chrystusa Króla. Mszy św. przewodniczył ówczesny metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz, a konsekratorami byli metropolita katowicki abp Damian Zimoń (dziś biskup senior), biskup tarnowski Wiktor Skworc (obecnie metropolita katowicki) i biskup legnicki Stefan Cichy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję