Reklama

Niedziela Świdnicka

Dni Papieskie w Świdnicy

Cykl wydarzeń upamiętniających pontyfikat św. Jana Pawła II – patrona miasta, został zorganizowany w biskupim mieście już po raz siedemnasty.

Niedziela świdnicka 22/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Dni Papieskie

Ks. Mirosław Benedyk /Niedziela

Koncert chóru katedralnego Tactus sonus

Koncert chóru katedralnego Tactus sonus

Liczne przedsięwzięcia o charakterze religijnym, a także artystycznym, sportowym i rekreacyjnym miały miejsce od 13 do 18 maja br.

Wystawa, muzyka i śpiew

Tegoroczne Dni Papieskie zainaugurowało otwarcie wystawy plenerowej Urodziłem się w Wadowicach. Ekspozycja fotograficzna umieszczona na placu przed katedrą przypominała postać Papieża Polaka, jego dziedzictwo oraz związane z Nim nierozerwalnie miejsca. Były to przede wszystkim Wadowice, gdzie – jak mówił – „wszystko się zaczęło”. Doświadczenie domu rodzinnego, będącego szkołą miłości, ukształtowało Wojtyłę na całe życie. Z niego wyrosła szczególna postawa szacunku wobec drugiego człowieka i poszukiwanie bliskich, rodzinnych relacji z innymi. Nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy, kiedy został sam. Doświadczenie śmierci najbliższych pogłębiło jego refleksję nad ostatecznym sensem życia człowieka i pozwoliło zaufać bezgranicznie Bożej Mądrości.

Wyjątkową chwilę spotkania z muzyką można było spędzić w świdnickiej katedrze w sobotni wieczór 14 maja podczas koncertu chóru katedralnego Tactus sonus pod dyrekcją Marty Monety oraz koncertu organowego jej brata Jakuba.

Poezja i festyn

Niedziela 15 maja stała pod znakiem literatury i rodzinnego festynu. W Miejskiej Bibliotece Publicznej można było wsłuchać się w teksty nie tylko świętego papieża, ale także niedawno zmarłego Zdzisława Grześkowiaka – pedagoga, literata i samorządowca. Wykład, który w 2007 r. przygotował i wygłosił Grześkowiak Poezja przestrzeni sanctum odczytał Tadeusz Szarwaryn. Natomiast Robert Kaśków przedstawił refleksję pt.: Literacki i religijny wymiar Tryptyku Rzymskiego. Tryptyk Rzymski jako dzieło medytacyjne.

W godzinach popołudniowych w Parku Centralnym odbył się festyn rodzinny, którego głównym punktem był cieszący się dużą frekwencją III Bieg Papieski. Przedstawiciele władz miasta i bp Marek Mendyk każdemu z uczestników wręczyli na mecie pamiątkowy medal. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w tym dmuchane zamki, przejażdżki osiołkami, karmienie peruwiańskich alpak, malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane. Nieco starsi mogli skorzystać z bezpłatnych badań na cholesterol, ciśnienie czy pojemność płuc. Każdy mógł też znaleźć coś dla siebie w wielkiej strefie gastronomicznej z domowymi wypiekami, potrawami z grilla i kuchnią polową z zupami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa i występy uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej.

Reklama

Modlitewna sztafeta

W kolejnych dniach świętowanie przeniosło się do świątyń. W kościele św. Andrzeja Boboli przez cały poniedziałek 16 maja trwała sztafeta modlitewna w intencji pokoju, Ojczyzny i mieszkańców Świdnicy. Kolejny dzień upłynął pod znakiem czytania Pisma Świętego. Lekturę Ewangelii podejmowali kolejno w kościele św. Józefa przedstawiciele świdnickich parafii. W dniu 102. urodzin św. Jana Pawła II w Świdnickim Ośrodku Kultury dzieci z przedszkola sióstr prezentek i młodzież z bielawskiego liceum zaprezentowały uczniom świdnickich szkół sylwetki dwóch wielkich Polaków – papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Wręczono także nagrody laureatom konkursów: poetyckiego i plastycznego.

Za świdniczan

Tego samego dnia wieczorem biskup świdnicki sprawując w katedrze Eucharystię za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, modlił się za wszystkich mieszkańców Świdnicy. – Nas, świdniczan, którzy wciąż nosimy wrażliwość względem osoby papieża, nie trzeba przekonywać o jego świętości – mówił bp Marek Mendyk, który po Mszy św. wraz z ppłk. Bartłomiejem Lenartowiczem, dyrektorem Aresztu Śledczego w Świdnicy, otworzył wyjątkową wystawę prac plastycznych o naszym rodaku, prac, które zostały wykonane przez więźniów z terenu całego kraju.

XVII Dni Papieskie zakończyła animacja słowno-muzyczna przygotowana przez ks. kan. Krzysztofa Orę oraz młodzież naszej diecezji i uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia. Przygotowany program artystyczny poświęcony był pamięci Papieża Polaka. Nie zabrakło jego wypowiedzi i odniesień do nauczania.

Historia

Przypomnijmy, że Dni Papieskie w Świdnicy zostały zapoczątkowane dzięki inicjatywie ks. prał. Jana Bagińskiego, ówczesnego proboszcza parafii św. Stanisława i św. Wacława oraz świdnickiego artysty-fotografika Andrzeja Protasiuka. Cykl imprez artystycznych i religijnych upamiętniających pontyfikat, życie i twórczość papieża Polaka wszedł na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych w Świdnicy.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pobiegli dla Papieża

Niedziela lubelska 44/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Dni Papieskie

Sylwia Jurczyńska

W ramach obchodów 35. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz 26. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Lublinie, na ulicach miasta już po raz 6. odbył się Bieg Papieski

Organizatorami 6. Biegu Papieskiego była parafia pw. Świętego Krzyża, Zespół Szkół Budowlanych, Rada Dzielnicy oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, wojewódzki komendant Ochotniczych Hufców Pracy oraz Środowiskowy Hufiec Pracy, a także Fundacja Niepodległości i Towarzystwo Sportowo-Turystyczne „Sokolik”. - Biegi miały się zaczynać w różnych miejscach miasta, ale ostatecznie wszyscy uczestnicy startowali z ul. Szczyglej - mówi Piotr Gawryszczak, wiceprezes Fundacji Niepodległości i współorganizator imprezy. W biegu wzięło udział blisko 500 uczestników. Do rywalizacji przystąpiły zarówno dzieci, jak i dorośli. Wszystkim przyświecał nie tylko cel wygrania, ale i upamiętnienia bł. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję