Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ukazywał młodym Chrystusa

Zespół Placówek w Lubaczowie ma wyjątkowego patrona – podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 23/2022, str. I

[ TEMATY ]

dzień patrona

Archiwum autora

Społeczność szkolna w lubaczowskiej konkatedrze

Społeczność szkolna w lubaczowskiej konkatedrze

Uroczystości 18 maja rozpoczęły się na placu szkolnym od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym patrona. Na nim umieszczona jest tablica z papieskim mottem: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Wartę honorową pełnili harcerze z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Społeczność tej placówki wychowawczo-edukacyjnej na czele z pocztem sztandarowym udała się do lubaczowskiej konkatedry, by uczestniczyć we Mszy św. Przewodniczył jej gość honorowy uroczystości abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który przez 9 lat był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, a po jego śmierci przez 2 lata papieża Benedykta XVI. W homilii arcybiskup podkreślił, że Zespół Placówek w Lubaczowie ma wyjątkowego patrona, który zawsze i w każdej sytuacji, mimo ogromu obowiązków, potrafił znaleźć czas dla potrzebujących. Przypomniał, że święci nie są po to, byśmy ich podziwiali, ale po to, byśmy ich naśladowali. Na zakończenie Mszy św. abp Mokrzycki otrzymał pamiątkowy dyplom oraz honorowy tytuł Przyjaciela Dzieci i Młodzieży.

Wystawy i przekąski

Uroczystości rocznicowe kontynuowane były w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego. Dyrektor Zespołu Placówek im. Jana Pawła II Małgorzata Jachyra-Mazepa powitała przybyłych gości, m.in.: poseł na Sejm RP Teresę Pamułę, dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Barbarę Pelczar-Białek, starostę lubaczowskiego Zenona Swatka, przewodniczącą Rady Powiatu Martę Tabaczek, burmistrza Lubaczowa Krzysztofa Szpyta, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół. Uczestnicy uroczystości mieli możliwość obejrzenia wystawy fotograficznej i prac rękodzielniczych, wykonanych przez dzieci i młodzież z SOSW i MOW. Zaprezentowane zostały różne formy rękodzieła: majsterkowanie, ceramika, papieroplastyka, haft diamentowy, krzyżykowy i matematyczny, makramy, krawiectwo, mydełka, świece sojowe, ozdoby z żywicy epoksydowej, a nawet próby twórczości literackiej. Goście mieli również możliwość degustacji przekąsek, przygotowanych przez uczniów Branżowej Szkoły I stopnia przy MOW oraz Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy przy SOSW.

Reklama

Cenne wspomnienia

Gościem specjalnym uroczystości była Joanna Jurkiewicz. – W sierpniu 1979 r. byłam przez 3 tygodnie na oazie w Rzymie u boku Ojca Świętego Jana Pawła II. Miałam wówczas 18 lat. Po 30. latach powróciłam do wówczas poczynionych notatek i nagrań, zrobionych zdjęć i napisałam wspomnienia, które Wydawnictwo Benedyktynów w Tyńcu wydało jako książkę pt. Zwiastunowi z Gór. Od sierpnia 2013 r. dzielę się świadectwem spotkania z św. Janem Pawłem II w parafiach, placówkach oświatowych i kulturalnych w całym kraju. Dziś czynię to u was w Lubaczowie. Za mną już ok. 300 takich spotkań – powiedziała.

Występy i przemówienia

Na uwagę zasługuje część artystyczna przygotowana przez zespoły artystyczne działające w Zespole Placówek im. Jana Pawła II. Goście w okolicznościowych wystąpieniach z podziwem mówili o pracy wychowawczej prowadzonej w placówce. Dziękowali nauczycielom i wychowawcom za ofiarną i pełną poświęcenia pracę z podopiecznymi. Na zakończenie uroczystości można było obejrzeć film dokumentujący 15 lat działalności Zespołu Placówek pod patronatem św. Jana Pawła II.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kameralna uroczystość

Szkoła Podstawowa im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym obchodziła dzień patrona szkoły. Uroczystościz wiadomych względów miały inny wymiar.

Świętowanie rozpoczęto od Mszy św., którą w intencji patronki szkoły oraz całej szkolnej społeczności sprawował wikariusz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, ks. Adrian Borowski. W rozmowie przyznał, że choć sytuacja nie pozwoliła na zorganizowanie uroczystości w tradycyjnym wymiarze, to najważniejsza jest jedność i pamięć. – Pomimo okoliczności, w których się znaleźliśmy, ważna jest pamięć i nasza jedność. Bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać i wspólnie pomodlić o życie wieczne dla patronki naszej szkoły, tym samym dziękując jej za wszystko, co zrobiła dla naszej społeczności, gdyż dobro, które tutaj zaszczepiła, jej społeczna praca owocuje do dzisiaj i z pewnością będzie procentować na kolejne pokolenia. Tym bardziej cieszę się, że mimo tych trudnych okoliczności stanowimy jedno, pamiętamy i przede wszystkim chcemy żyć według tego wzoru, który zostawiła nam Zofia Krawiecka – wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję