Reklama

Niedziela Częstochowska

Doświadczenie wzrastania

Ciągle potrzebujemy doświadczenia Pięćdziesiąt-nicy – apelował do kapłanów archidiecezji częstochowskiej Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty Cor et Lumen Christi.

Niedziela częstochowska 24/2022, str. V

[ TEMATY ]

Damian Stayne

Karol Porwich/Niedziela

W chrześcijaństwie chodzi o przyjęcie Miłości – powiedział Damian Stayne

W chrześcijaństwie chodzi o przyjęcie Miłości – powiedział Damian Stayne

Był on głównym prowadzącym Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbyło się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie w dniach 31 maja – 2 czerwca. Tematyka triduum skupiała się na słowie „wzrastać”.

Wzrastać w intymności Boga

– Bóg przez Eucharystię powołuje nas do wielkiej intymności między Jego Sercem i naszym sercem – podkreślił Damian Stayne i zaznaczył, że „poszukiwanie intymności z Bogiem w Eucharystii ma dwa aspekty. Są nimi: pokora i pragnienie”. Zaapelował również do kapłanów o ożywienie katechezy eucharystycznej. – Ludzie pragną widzieć kapłanów rozpalonych przy ołtarzu – zauważył i powtórzył za Benedyktem XVI, że „jedynymi chrześcijanami, jacy pozostaną na świecie, będą mistycy”.

Wzrastać w posłudze w mocy Ducha Świętego

Damian Stayne wskazał, że „w chrześcijaństwie chodzi o przyjęcie Miłości. Bóg pierwszy nas umiłował”. – Dla nas przygotowane są dzieła Ducha Świętego. Nie chodzi o to, co robię, ja muszę poddać się Duchowi Świętemu – oznajmił. Ewangelizator pokazał przykład Maryi. – Ona w doskonały sposób przyjęła Ducha Świętego w Zwiastowaniu, a potem ponownie w dniu Pięćdziesiątnicy. Maryja uczy nas, że trzeba ciągle otwierać się na Ducha Świętego – powiedział. – Ciągle potrzebujemy doświadczenia Pięćdziesiątnicy – wołał Damian Stayne.

Wzrastać w radości świętości

– Jedną z największych cnót, jakich potrzebujemy, jest radość. Bóg zaprasza na do zjednoczenia z Nim w radości – kontynuował i przypomniał, że w Piśmie Świętym jest zapisane niezwykłe zdanie: „W obecności Twojej jest pełnia radości”. – Co to znaczy żyć w Jego obecności? – pytał ewangelizator. – Chodzi o świadomość Jego obecności w miłości – zapewnił.

Założyciel Wspólnoty Cor et Lumen Christi zaznaczył, że „nasza modlitwa jest chrześcijańską do tego stopnia, kiedy jest miłością”. Przypomniał, że „Imię Jezus jest sercem chrześcijańskiej modlitwy”. Nawiązując do nauczania Ojców Kościoła i myślicieli chrześcijańskich, takich jak m.in. św. Teofan i św. Hezychiusz z Synaju, wskazał, że „Imię Jezus jest światłem”.

Reklama

Błogosławiony czas

Arcybiskup Wacław Depo przypomniał wołanie św. Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. – To wołanie jest nam dziś zadane – stwierdził abp Depo i wołał do kapłanów słowami Benedykta XVI: „Wierzcie w moc waszego kapłaństwa! (...) Jesteście ukryci w Jego dłoniach i w Jego Sercu”.

– Czas kapłańskich spotkań przed Zesłaniem Ducha Świętego uważam za wielkie błogosławieństwo. Jestem wdzięczny Bogu za posługę katolickiego ewangelizatora Damiana Stayne’a, który mówi z wielkim zaangażowaniem, ale również z pokorą – powiedział Niedzieli ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie. – Myślę, że dla niego jest to również trudne, gdy jako człowiek świecki staje przed kapłanami. Pewnie jest świadomy różnych ocen i czasami dystansu – dodał ks. Marciniec.

– Wielu księży takie spotkania, jak to z Damianem Stayne’em, odkrywa jako nową rzeczywistość. Pewnie młodsi księża mają większy kontakt z takimi osobami charyzmatycznymi. Dla mnie osobiście jest to bardzo dobre doświadczenie – podkreślił ks. Mateusz Golis, wikariusz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pajęcznie.

Podczas triduum śpiewała Schola Liturgiczna „Domine Jesu” pod dyr. ks. Mateusza Ociepki.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Damian Stayne: ciągle potrzebujemy doświadczenia Pięćdziesiątnicy

Kapłani archidiecezji częstochowskiej w dniach 31 maja - 2 czerwca uczestniczą w Triduum kapłańskim przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Konferencje do kapłanów głosi Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi”. Tematyka Triduum skupia się na słowie „wzrastać”. W drugim dniu kapłani archidiecezji częstochowskiej wysłuchali konferencji nt. „Wzrastać w posłudze w mocy Ducha Świętego”.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki obóz Auschwitz – miejsce męczeństwa ponad 1 mln ludzi

2023-01-27 07:21

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Adobe.Stock

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy – mówi były więzień

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy –
mówi były więzień

Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.

Historycy centrum badań w Muzeum Auschwitz dr Jacek Lachendro i dr Piotr Setkiewicz wskazali, że obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany - w rezultacie obejmował trzy zasadnicze części: tzw. obóz macierzysty (od 1943 r. Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) oraz Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję