Reklama

Niedziela Rzeszowska

W polskim La Salette

Sanktuaryjny kalendarz na najbliższe miesiące jest ściśle zapełniony.

Niedziela rzeszowska 24/2022, str. VI

[ TEMATY ]

sanktuarium

Dębowiec

S. Iwona Józefiak

Sanktuarium w Dębowcu gościło w tym roku bp. Edwarda Kawę ze Lwowa

Sanktuarium w Dębowcu gościło w tym roku bp. Edwarda Kawę ze Lwowa

Dębowieckie sanktuarium przeżywało od 13 do 15 maja uroczystości odpustowe. Po zimowej przerwie rozpoczęły się codzienne Apele Maryjne z procesją na Kalwarię o godz. 21. Początek pątniczego sezonu to także pielgrzymka motocyklistów, która w tym roku zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Potem odbyły się doroczne rekolekcje Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej, też z frekwencją jak przed pandemią. Niecodziennym wydarzeniem były zorganizowane w Dębowcu od 9 do 11 maja 148. obrady plenarne Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Odpust majowy jest tradycyjnie związany ze święceniami i jubileuszami misjonarzy saletynów. W tym roku przy tej okazji wybrzmiał także akcent jedności z Ukrainą – bp Edward Kawa, pomocniczy biskup z Lwowa, franciszkanin, udzielił sakramentu kapłaństwa diakonowi Kamilowi Stąclowi. Wieczorem w gronie srebrnych jubilatów był ks. Jan Stachura, pracujący od wielu lat na Ukrainie. Ksiądz Grzegorz Zembroń, prowincjał, podkreślił historyczną zbieżność wydarzeń, ponieważ przed laty misjonarzy saletynów przyjął do naszej Ojczyzny arcybiskup lwowski św. Józef Bilczewski, a pierwsi saletyni w Polsce z przełożonym prowincji na czele pochodzili z terenów obecnej Ukrainy. Biskup Edward Kawa przewodniczył również niedzielnej sumie odpustowej. – Dzisiaj – powiedział hierarcha – miłość i pomoc Polaków wobec narodu ukraińskiego jest znakiem dla Unii Europejskiej i tych wszystkich, którzy dawno odrzucili wartości chrześcijańskie. Odpust majowy zakończył wieczór uwielbienia z Maryją oraz apel i procesja na Kalwarię Saletyńską.

W ostatnią niedzielę maja odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków. Pandemia przerwała tę tradycję, ale strażacka brać chce znowu pielgrzymować do Matki Bożej pod swymi sztandarami.

Reklama

Początek lipca będzie czasem młodych w ramach ich 35. Saletyńskiego Spotkania w Dębowcu. Podczas wakacji zaplanowano dwa turnusy Oazy Rodzin Domowego Kościoła. To czas wypoczynku połączony z formacją. Jest wiele możliwości, by połączyć u stóp Matki wypoczynek z odnową duchową. A od Matki już prosta droga do Jej Syna w naszej kaplicy Wieczystej Adoracji, czynnej całą dobę przez wszystkie dni tygodnia!

Wielu pielgrzymów spodziewamy się podczas uroczystości odpustowych od 15 do 18 września. Będziemy w tym roku dziękować za 110 lat dębowieckiego sanktuarium i obchodzić 50. rocznicę pielgrzymki kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego do polskiego La Salette. Do końca września można codziennie korzystać z dobrodziejstwa odpustu zupełnego związanego z Rokiem Jubileuszowym, ogłoszonym dla uczczenia 175. rocznicy objawiania Płaczącej Pani i 25. rocznicy koronacji Jej figury w Dębowcu. Nie przegapmy tego czasu łaski!

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosne dni u Płaczącej Pani

Niedziela rzeszowska 41/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Dębowiec

S. Iwona Józefiak

Uroczystości towarzyszyła figura Płaczącej Pani z La Salette

Uroczystości towarzyszyła figura Płaczącej Pani z La Salette

W dębowieckim sanktuarium sprawowano uroczystości odpustowe ku czci Płaczącej Matki z La Salette.

Program, będący owocem wieloletniej praktyki, umożliwia spotkanie z Maryją w różnoraki sposób. Pierwszego dnia są zapraszani chorzy. W tym roku delegacja DPS w Foluszu powitała bp. Stanisława Jamrozka z Przemyśla, cytując fragmenty modlitwy ułożonej przez jedną z mieszkanek tego domu: O Jezu Chryste… krzyż położyłeś na moje ramię. Myślę, że jeszcze go poniosę, gdy sił mi dodasz Panie! Matko Saletyńska… nie płacz nade mną, bardzo Cię proszę… Syn Twój Jezus Chrystus dobroć mi swoją okaże, ja ból i cierpienie składam Tobie w darze. Do ofiarowania Bogu swego cierpienia, aby nabrało ono zbawczego sensu, zachęcał zarówno biskup, jak też, prowadzący po wieczornej liturgii katechezę z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie, ks. Krzysztof Kołodziejczyk.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Światełko nadziei przekazana dla Ukrainy

2023-01-27 07:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Światło nadziei zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy z Kaplicy Matki Bożej zostanie zawieziony teraz do Lwowa, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Jak powiedział kustosz Sanktuarium z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Abp Wacław Depo prosił w czasie Apelu, by rozbłysło ono dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję