Reklama

Niedziela Kielecka

Pracowite duchaczki

W roku jubileuszu pokazujemy, o ile uboższy w dobro i aktywność byłby Chmielnik bez sióstr, nieprzerwanie obecnych tutaj od stulecia.

Świętujące sto lat posługi w Chmielniku siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, zawsze wierne charyzmatowi o. Gwidona z Montpellier, konsekwentnie szerzą dzieło miłosierdzia sięgające daleko poza gminę Chmielnik. To wielopłaszczyznowa i bogata posługa w wykonaniu pięciu sióstr duchaczek.

Zajmują się katechizacją dzieci w SP im. S. Żeromskiego w Chmielniku i przedszkolach oraz przygotowaniem do sakramentów. Prowadzone przez siostry grupy apostolskie: dla dzieci „Płomyki Ducha Świętego”, dla młodzieży „Młodzi Miłosierni”, dla dorosłych „Czciciele Ducha Świętego” dały możliwość rozwoju kultu Ducha Świętego.

W duchu miłosierdzia

Od 3 lat siostry wraz z dziećmi i młodzieżą organizują (m.in. w ramach projektu „Podaj dobro dalej”) zbiórkę artykułów higienicznych, opatrunkowych, pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych w szkole, przedszkolu, aptekach i sklepach. Zebrane artykuły przeznaczają dla chorych i starszych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Chmielniku i Bilczy, dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle psychicznie chorych w Domu Opieki Społecznej w Łagiewnikach oraz przewlekle i terminalnie chorych w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Wspólnota sióstr zaangażowała się również w zbiórkę pieniędzy i artykułów dla dzieci potrzebujących wsparcia w Polsce i Afryce. W okresie świąt wielkanocnych włączają się w przygotowanie paczek żywnościowych dla ok. 35 rodzin, w okresie wakacyjnym goszczą pielgrzymów diecezji kieleckiej i zamojsko-lubaczowskiej zdążających na Jasną Górę, organizują wakacyjne „Rekolekcje z bł. o. Gwidonem”. Ferie to wyjazdy na narty, a w trakcie roku szkolnego – wydarzenia o charakterze formacyjno-rekreacyjnym (np. spotkania na Lednicy, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie). Z siostrami można się także wybrać za granicę – siostra przełożona Gracjana Pawełczak trzykrotnie organizowała wyjazdy zagraniczne dla młodzieży: do Włoch, do Hiszpanii i do Grecji.

Reklama

Nauczycielki z misją

Ponadto siostry jak prawdziwe nauczycielki z powołania, pomagają młodym w odkrywaniu i rozwijaniu wszelakich talentów.

W 2019 i 2021 r. grupa wolontariuszy z Chmielnika pod opieką s. Konstancji Piskor zajęła I miejsce w konkursie „Podaj dobro dalej” – a w nagrodę wolontariusze pojechali na Węgry, natomiast w 2022 r. wywalczyli II miejsce. Grupa „Płomyków Ducha Świętego” w 2020 r. także zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim „Nasze kolędowanie misyjne”. Blanka Styrcz uzyskała I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” (2021) oraz II miejsce (2022) w kategorii multimedialnej, a Klara Bielecka pod opieką sióstr została wyróżniona w kategorii plastycznej.

Posługa duchaczek to także sumienna praca w parafii. Siostry w miarę możliwości odwiedzają w domach osoby starsze i chore, pomagają bezdomnym i głodnym, dzieląc się z nimi posiłkiem. Od wielu już lat dbają o wystrój ołtarzy, przygotowanie szopki, ciemnicy, grobu pańskiego i okolicznościowych dekoracji. Zajmują się także praniem i prasowaniem obrusów kościelnych, alb, ornatów, a także bielizny liturgicznej.

W trudnych czasach

W czasie pandemii nie mogły pozostać obojętne – przygotowały maseczki ochronne dla szpitala w Chmielniku, Kielcach i na oddział detoksykacyjny w Morawicy. Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie włączyły się w segregację i pakowanie artykułów spożywczych, higienicznych, opatrunkowych, lekarstw i odzieży dla uchodźców z Ukrainy i żołnierzy walczących na froncie. Siostra przełożona Gracjana Pawełczak wraz wolontariuszami z Chmielnika udała się w marcu na granicę polsko-ukraińską, niosąc konkretną pomoc dla uchodźców.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od dekady pomagają

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

diecezja kielecka

Chmielnik

Agnieszka Dziarmaga

8 grudnia Mszy św. z tej okazji, zarazem w dniu odpustu parafialnego w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku, przewodniczył bp Andrzej Kaleta.

Rycerze zjawili się bardzo licznie, w galowych strojach, ze sztandarem.

CZYTAJ DALEJ

Prasa włoska: Nuncjusz Pennacchio – dyplomata, misjonarz, „globtroter wiary”

2023-01-26 16:53

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Family News Service

Family News Service/CC by EpiskopatNews

Abp Salvatore Pennacchio

Abp Salvatore Pennacchio

Jedenaście misji dyplomatycznych na pięciu kontynentach, powierzanych przez trzech papieży. Dyplomata, misjonarz, gotowy iść za Chrystusem na krańce świata – prawdziwy „globtroter wiary” – abp Salvatore Pennacchio dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, który został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Tak pisze o nim Angelo Scelzo w dzienniku Mattino di Napoli.

Abp Salvatore Pennacchio po 44 latach życia w drodze wraca do Wiecznego Miasta, aby dzielić się swoim doświadczeniem z księżmi przygotowującymi się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej

2023-01-27 09:16

BP FSM

Uczestnicy spotkania

Uczestnicy spotkania

Przejście – pod takim hasłem przebiega kolejna, 17. zimowa edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Podczas sześciodniowego zjazdu 100 młodych ludzi na nowo odkrywa życiowa tajemnicę przechodzenia od jednego miejsca do drugiego.

Kalwaria Pacławska, niewielkie wzgórze w województwie podkarpackim to miejsce, które dwa razy w roku przepełnione jest młodymi ludźmi. Jednym z tych momentów jest Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Dla wielu przybywających na kalwaryjskie wzgórze to czas spotkania nie tylko z Bogiem, ale również z samym sobą i drugim człowiekiem. Marta, uczennica klasy maturalnej, przyjechała na Zimowy FSM po raz drugi razem z grupą młodzieży spotykającej się przy klasztorze braci franciszkanów w Sanoku: - Na ZFSM po raz drugi jestem animatorem. Przyjechałam z Sanoka, ze wspólnotą franciszkańską. Na Kalwarii czuję się jak w domu, a FSM to dla mnie wyjątkowe miejsce, w którym przez krótki czas możemy być rodziną. Z całego FSM-u zawsze najbardziej czekam na to, żeby spotkać się z innymi, ale też na moment spowiedzi i grupek dzielenia. Grupki to takie intymne miejsce, w którym otwieramy się i mamy okazję, by podzielić się historią swojego życia. To coś wspaniałego, że mogę przyjechać i nie tylko coś wziąć dla siebie, ale też i dawać jako animator, a później nieść to dalej po powrocie do domu. Przejście rozumiem jako punkt kulminacyjny, który ma dla nas Bóg. Całe nasze życie składa się z przejścia przez różne momenty, okoliczności. Ale ten najważniejszy to moment decyzji, że chcę iść za Jezusem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję