Reklama

Niedziela Sandomierska

W nowej odsłonie

Koprzywnica po wielu latach starań władz samorządowych doczekała się rewitalizacji rynku.

Niedziela sandomierska 25/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Koprzywnica

Archiwum prywatne

Z nowego wyglądu rynku cieszą się mieszkańcy

Z nowego wyglądu rynku cieszą się mieszkańcy

Uroczystości na centralnym placu miasta rozpoczął przemarsz księcia Bolesława Wstydliwego, po przywitaniu którego, odczytano akt lokacyjny. Inscenizację przygotowała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Następnie o zakresie wykonanych prac mówiła Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy. Podkreśliła, że były one konieczne, a mieszkańcy czekali na tę inwestycję wiele lat. W rynku przebudowano całą ulicę wraz z wymianą wodociągu. Wybudowano nowe alejki z kostki brukowej, parkingi oraz oświetlenie, dokonano nowych nasadzeń zieleni, zainstalowane zostały elementy małej architektury przypominające o historii Koprzywnicy, w tym o Bolesławie Wstydliwym, który nadał tej miejscowości m.in. przywileje na organizację targów. Obecny na uroczystości bp Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, że już od czasów starożytnych rynek, czyli agora, pełnił ważną funkcję, służył spotkaniom ludzi. – Koprzywnica ma wspaniałą tradycję sięgającą średniowiecza i cystersów, którzy też tworzyli tutaj wspólnotę i oddziaływali na całe środowisko. Nauczyli ludzi uprawiać ziemię oraz czytać. Bardzo bym chciał, aby Koprzywnica była lepiej znana w Polsce i na świecie, by przyjeżdżali tu ludzie, by spotykali się – mówił bp Nitkiewicz.

Wśród zaproszonych gości był również Marek Kwitek, poseł na sejm RP, który podkreślał, że do Koprzywnicy ma szczególny sentyment, ponieważ miasto posiada bogatą, piękną i zarazem tragiczną historię. Jego zdaniem, przywracanie blasku takim miejscom jest obowiązkiem i spełnieniem testamentu przodków, którzy to dziedzictwo budowali. – Takie miejsca trzeba unowocześniać i modernizować po to, aby stawały się wizytówką. Rządowe pieniądze zostały właściwie zagospodarowane. Tych środków nie dostają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, tylko mieszkańcy. To dla nich powstają inwestycje, których oczekują, nikt niczego z góry nie narzuca – mówił poseł.

Otwarcie rynku miasta po rewitalizacji połączone jest z Gminnym Dniem Dziecka. Organizatorzy zapewnili liczne atrakcje dla najmłodszych np. darmowa strefa zabaw i dmuchańce. Głodni mogli się posilić przy stoiskach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Radości z rewitalizacji rynku nie kryją mieszkańcy, którzy powtarzają, że został on wykonany estetycznie, a dodatkowo można chwilę odpocząć na ustawionych ławkach.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Małujowicach oficjalnie uhonorowany

2023-02-03 22:29

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Wśród nich znalazł się kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję