Reklama

Niedziela Kielecka

Wybrała ten kościół

W 1992 r. abp Józef Kowalczyk przyozdobił papieskim diademem cudowny wizerunek Matki Bożej Mirowskiej z kościoła Nawiedzenia NMP w Pińczowie.

Niedziela kielecka 27/2022, str. I

[ TEMATY ]

Kościół

abp Józef Kowalczyk

papieski diadem

K.D.

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej

Okrągła 30. rocznica koronacji 12 czerwca zgromadziła czcicieli Maryi, władze państwowe, samorządowe, harcerzy Chorągwi Hufca w Pińczowie.

O. Eliasz – gwardian i proboszcz parafii, witając wszystkich podkreślał, że „Maryja wybrała sobie ten kościół w centrum Ponidzia i gromadzi u swoich stóp swoje dzieci, by jako troskliwa Matka nieustannie im pomagać”. Przypomniał historię kultu obrazu Matki Bożej Mirowskiej nazwanej też Śnieżną z ok. 1600 roku.

Historia obrazu

Wizerunek był własnością ordynata Zygmunta Myszkowskiego. Początkowo przechowywano go w kaplicy na zamku pińczowskim. Już wtedy obraz otaczany był kultem. Następnie został podarowany do kościoła franciszkanów reformatów, którzy osiedlili się w Pińczowie po odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. na prośbę Stanisława Kazimierza Myszkowskiego. „Do Jej wizerunku przybywały tłumy, zwłaszcza w czasie klęsk żywiołowych i wojen, dżumy 1706-09. Od początku czczona była jako Patronka pokoju. Modlono się również do Niej o jedność dla zwaśnionego i religijnie podzielonego miasta. W latach rozbiorów, kasacji klasztoru, a także w czasie okupacji Pani Łaskawa nie opuszczała nikogo, kto uciekał się pod Jej opiekę. Ufamy że i dziś pośpieszy nam z pomocą” – podkreślał.

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Eucharystię koncelebrowali: dziekan ks. prał. Jan Staworzyński, prowincjał Prowincji Matki Bożej Anielskiej o. Jacek Koman, franciszkanin, wicerektor WSD w Krakowie o. Grzegorz Chomiuk, franciszkanin i o. Kamil Kuraś, franciszkanin.

Wpatrujemy się w Jej piękno

W homilii biskup nawiązał do koronacji wizerunku, który odbiera cześć w diecezjalnym sanktuarium na Mirowie od wielu wieków. „Podobnie jak 30 lat temu, znowu wpatrujemy się w piękno Matki Bożej w tajemnicy Jej macierzyńskiej miłości. Rozważanie tej wielkiej tajemnicy daje nam nadzieję, że dzięki Jej matczynemu wstawiennictwu Pan Bóg będzie nadal interweniował w nasze dzieje i narodową historię – powiedział. Odniósł się także do uroczystości Trójcy Przenajświętszej obchodzonej w Kościele 12 czerwca. Zaznaczył że „dogmat o Trójcy Świętej należy do najtrudniejszych prawd naszej wiary”. Zachęcał wiernych do otwarcia w wierze i zaufania Bogu. – Musimy tak jak Maryja otworzyć się na moc Boga w Trójcy Świętej Jedynego, który odnawia oblicze ziemi, przemienia ludzkie serca i napełnia nas nowym życiem.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii bp Andrzej Kaleta oddał parafian i mieszkańców Pińczowa opiece Matki Bożej Mirowskiej.

Uroczystość uświetnił występ polsko-ukraińskiego zespołu muzycznego „Słowiki”, który zapewnił również oprawę liturgii i dał koncert przed Mszą św. Artyści ukraińscy dziękowali wszystkim za modlitwę o pokój, pomoc i przyjęcie w Polsce oraz okazane serce uciekającym przed wojną.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościoły chrześcijańskie były z ukraińskim narodem

[ TEMATY ]

Kościół

Ukraina

mac_ivan / Foter.com / CC BY

Kościoły chrześcijańskie na Ukrainie podczas wydarzeń minionego tygodnia stały przy cierpiącym narodzie. Był to najtragiczniejszy tydzień w trwających od trzech miesięcy protestach Ukraińców przeciwko dyktaturze prezydenta Wiktora Janukowycza. Zaczęło się we wtorek 18 lutego, gdy siły bezpieczeństwa Berkutu przypuściły szturm na kijowski Euromajdan. Zwolennicy opozycji odpierali ataki petardami, koktajlami Mołotowa i pałkami. Zamieszki wybuchły też w innych miastach Ukrainy. Według ostatnich danych w wyniku trzydniowych walk w dniach 18-230 lutego zginęło w sumie 77 osób w tym 11 milicjantów. Najmłodsza z ofiar miała 18 lat. Setki ludzi zostało rannych i przebywa w szpitalach. Duża liczba zabitych i rannych spowodowała, że niektóre obiekty kościelne w centrum Kijowa zamieniły się w szpitale polowe. Tak stało się np. z łacińską katedrą św. Aleksandra. Z kolei w pomieszczeniach przy greckokatolickim soborze Zmartwychwstania Pańskiego powstało schronisko dla manifestantów z Majdanu.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję