Reklama

Niedziela Przemyska

Nasze życie jest misją

Oddają krew, propagują dawstwo organów i szpiku, chętnie dzielą się zdobytym doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Niedziela przemyska 29/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Honorowi Dawcy Krwi

strażacy

Zdzisław Wójcik

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

W bazylice archikatedralnej strażacy uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św.

Strażacki klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” powstał 10 marca 1987 r. przy ówczesnej Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Przemyślu. Ten rodzinny klub skupia w swoich szeregach także żony, córki i synów strażaków. „Płomykowa” rodzina rośnie. W chwili powstania liczyła dwadzieścia osiem osób, obecnie jest ich osiemdziesiąt dziewięć.

Dary serca

„Płomykowcy” oddali chorym 1078 litrów ratującego życie daru. Wielokrotnie uczestniczyli też w akcjach „Na ratunek”. Przez ostatnie 21 lat otrzymane po oddaniu krwi czekolady ofiarowywali przy okazji pogadanek i prezentacji sprzętu pożarniczego wychowankom różnych placówek na terenie miasta i powiatu. Łącznie przekazali 4265 czekolad, to jest 426,5 kg słodyczy. Co czwarty członek klubu jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co drugi wypełnił „Oświadczenie woli”.

Do grona zasłużonych krwiodawców należy ponad 50% klubowiczów. W 2000 r. klubowi został nadany sztandar, którego głównym fundatorem był śp. Wojciech Inglot. W 2008 r. klub został wyróżniony Odznaką Honorową PCK III stopnia, a w 2017 r. – brązowym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Co dziesiąty strażak, który należy do grona „Płomykowców”, otrzymał odznakę Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, przyznawaną przez Ministra Zdrowia.

Edukacja

Strażacy skupieni w klubie przy okazji wizyt w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych prezentowali słuchaczom sprzęt pożarniczy oraz wygłaszali pogadanki na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego. Łącznie wygłosili ponad 250 prelekcji. Od 19 lat wspólnie z Grupą Ratownictwa PCK „PRZEMYŚL” uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych z okazji Światowego Dnia Chorego, Dnia Dziecka, mikołajek, które są prowadzone dla dzieci przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Reklama

„Płomykowcy” od 18 lat propagują dawstwo organów i szpiku. Od 9 lat członkowie klubu zbierają plastikowe nakrętki od butelek i przekazują je koordynatorowi akcji. Zebrane środki są przeznaczane m.in. na zakup potrzebnego sprzętu dla chorych dzieci. Dotychczas zebrali 1045 kg nakrętek.

Klubowicze wielokrotnie uczestniczyli wraz ze sztandarem „Płomyka” w ogólnopolskich, archidiecezjalnych i podkarpackich pielgrzymkach HDK PCK do Częstochowy, Niepokalanowa i Kalwarii Pacławskiej, podczas których dziękowali Panu Bogu za dar zdrowia, a tym samym możliwość ofiarowania cząstki swojej krwi potrzebującym.

Osiągnięcia

Członkowie „Płomyka” otrzymali za swoją wieloletnią działalność Brązo we Krzyże Zasługi. Wyróżnieni zostali także Kryształowym Sercem, odznakami honorowymi PCK różnych stopni, odznaką Zasłużony dla RCKiK w Rzeszowie. W 2007 r. w II edycji ogólnopolskiego programu „Strażacy w honorowym krwiodawstwie” jeden z „Płomykowców” zdobył zaszczytne II miejsce w kategorii „najaktywniejszy strażak indywidualny”, a tym samym został wicemistrzem Polski w promocji tej idei.

W 2010 r. „Płomykowiec” Daniel Dryniak uratował wędkarza dryfującego na krze po rzece San w Przemyślu; odniósł poważne obrażenia. W latach 2002-12 z pomocą Bożą i dobrych ludzi członek klubu Zdzisław Wójcik wraz z paniami z PCK: w Przemyślu – Krystyną Lachowicz i Jarosławiu – Ewą Załęską, w hołdzie Janowi Pawłowi II wznieśli niezwykły pomnik. Dla uczczenia 85 lat jego świętego życia założyli na terenie ośmiu powiatów woj. podkarpackiego osiemdziesiąt pięć klubów HDK PCK, w tym trzydzieści trzy strażackie. Do klubów należy 2228 osób, które oddały ok. 12 tys. l krwi.

W szeregach „Płomyka” są: zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Daniel Dryniak i komendant miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Bogusław Szczurko.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka 2022

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z ochotniczych straży pożarnych powiatu przemyskiego uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w ich intencji, której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Rusin, kapelan strażaków archidiecezji przemyskiej.

Reklama

Dzień później w KM PSP w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka. Podczas uroczystości strażacy zostali awansowani na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczeni. Apel był połączony z 35-leciem działalności klubu HDK PCK „Płomyk”, którego prezesem od początku jest Zdzisław Wójcik. W związku z jubileuszem członkom klubu wręczone zostały odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi różnych stopni. Uroczystości swoją obecnością zaszczyciło wielu zacnych gości.

Nie musisz być silny i bogaty

Po 35 latach działalności „Płomyka” wiele dobra stało się udziałem strażaków krwiodawców. „Aby komuś pomóc, nie musisz być silny i bogaty. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Im więcej osób chętnych do oddawania krwi, tym więcej szans na ratunek dla potrzebujących. Warto o tym pamiętać” – od zawsze tę maksymę, stale aktualną, powtarza prezes Wójcik.

Ufam, że przez kolejne lata „Płomyk” nadal będzie dobrze służył potrzebującym, bo patron krwiodawców św. o. Maksymilian Maria Kolbe powiedział: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Krwiodawstwa w Archidiecezji Wrocławskiej

Honorowi Dawcy Krwi, zarówno z terenu Archidiecezji Wrocławskiej, jak i spoza niej, zgromadzili się 14 czerwca w archikatedrze wrocławskiej. Wraz z przedstawicielami służby zdrowia, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu wzięli udział w uroczystej Mszy św., której przewodniczył proboszcz katedry ks. Paweł Cembrowicz.

Kierując słowa przywitania do zgromadzonych w murach matki kościołów naszej diecezji zaznaczył, że Światowy Dzień Krwiodawcy wypada we wspomnienie bł. Michała Kozala, męczennika, który przelał krew za wiarę. Zachęcał, by było jak najwięcej osób, które będą dzielić się darem krwi z drugim człowiekiem.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję