Reklama

Niedziela Legnicka

Chojnów

Powiat legnicki zaprasza

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Letnich Koncertów Organowych w powiecie legnickim.

Niedziela legnicka 31/2022, str. II

[ TEMATY ]

Chojnów

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W Chojnowie zainaugurowano koncerty organowe

W Chojnowie zainaugurowano koncerty organowe

Koncert inauguracyjny odbył się w niedzielę 10 lipca w chojnowskiej farze. Gościem wieczoru był prof. Wolfgang Seifen z Berlina. Ten utytułowany muzyk zasłynął z improwizacji, czego przykładem były wykonane przez niego tego wieczoru utwory: Fantazja symfoniczna i fuga (w stylu niemiecko-romantycznym); Cantilene (w stylu późnoromantycznym) i Symfonia na Grand Orgue. Trzeba przyznać, że opanowanie instrumentu, organista tytularny w kościele Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie, jest najwyższej klasy. Każdy mógł się o tym przekonać, gdyż gra artysty była transmitowana na żywo i widoczna na ustawionym w kościele ekranie. Słuchacze mogli natomiast przekonać się, że także i dzisiaj powstają nowe kompozycje organowe.

Organizatorzy zawiesili wysoko poprzeczkę.

To także radość Grzegorza Gapskiego, organizatora tych wydarzeń w powiecie, który przyznaje, że robi to już od siedmiu lat. – Przez te siedem lat, udało się zrobić wiele wspaniałych rzeczy, począwszy od generalnego remontu „duszy” pięknych i zabytkowych organów kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, czyli mechanizmu, a skończywszy na nagraniu pierwszej płyty z muzyką klasyczną powiatu legnickiego.

Kolejny koncert zaplanowano na 21 sierpnia o godz. 19 w tym samym miejscu.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed poświęceniem ołtarza

Niedziela legnicka 49/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Chojnów

Ks. Stanisław Szupieńko

Ołtarz wpisuje się w bogate wnętrze wyposażenia i prezbiterium kościoła

Ołtarz wpisuje się w bogate wnętrze wyposażenia i prezbiterium kościoła

8 grudnia odbędzie się poświęcenie nowego ołtarza dla kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. Z autorem projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Ks. Piotr Nowosielski: Chojnów to miasto o długiej historii sięgającej średniowiecza. O znaczeniu miasta w historii świadczą zachowane zabytki. Co obecnie wyróżnia to miasto?

Ks. Stanisław Szupieńko: Nie wchodząc w szczegóły należy podkreślić, że Chojnów posiada wiele walorów, a ozdobą miasta były od dawna i są obecnie dwa kościoły parafialne. Pierwszym z nich jest monumentalna fara miejska, obecnie nosząca wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to ważny zabytek architektury gotyckiej na Śląsku. Drugi chojnowski okazały kościół został zbudowany w latach 1909-11 i otrzymał wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

2023-01-27 08:56

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur_EpiskopatNews

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję