Reklama

Niedziela Przemyska

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

Wyszli na ulice, by rozmawiać o Chrystusie. W czasie rozmowy pojawiało się wzruszenie, a nawet łzy. Mimo palącego słońca nikt nie mógł ich powstrzymać. Tańczyli, rozmawiali i dosłownie spalali się dla Ewangelii.

Niedziela przemyska 31/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Bieszczady

ewangelizatorzy

Maciej Kisała

Ewangelizatorzy z abp. Józefem Michalikiem

Ewangelizatorzy z abp. Józefem Michalikiem

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów już od kilkudziesięciu lat odbywa się w okolicach Jeziora Solińskiego. Historia tego wydarzenia sięga spontanicznych rajdów turystycznych po bieszczadzkich połoninach, w czasie których kapłani z młodzieżą rozmawiali z turystami o Bogu. Od pewnego czasu działania ewangelizacyjne koncentrują się na turystach, którzy spędzają wakacje w Polańczyku i Solinie.

Przygotowanie

Pierwsze dni inicjatywy ewangelizacyjnej były poświęcone rekolekcjom, duchowemu przygotowaniu do ewangelizacji. W tym roku przewodniczył im bp Krzysztof Chudzio, który zwrócił uwagę, że już sama decyzja o niesieniu Ewangelii innym wymaga wielkiej wiary. Hierarcha ostrzegł ewangelizatorów przed pokusami i wskazał na konieczność walki ze starym człowiekiem w sobie. Towarzyszył też ewangelizatorom podczas rekolekcji, rozmawiał, rozwiewał wszelkie wątpliwości. Był świadkiem, jak za pomocą jego posługi rodzili się wierni dojrzali do głoszenia Ewangelii innym.

Zwieńczeniem duchowego przygotowania do ewangelizacji było posłanie. W przeddzień wyjścia ewangelizacyjnego bp Chudzio w obrzędzie posłania podczas Mszy św. na zakończenie rekolekcji włożył na barki ewangelizatorów mały drewniany krzyż – symbol posłania, ale także odpowiedzialności. Mimo lęków i obaw ewangelizatorzy wyszli tego dnia z kościoła umocnieni, ponieważ sam Chrystus posłał ich, by głosili Dobrą Nowinę aż po krańce świata.

Ewangelizacja

Sama akcja odbyła się w weekend 22-24 lipca. Ewangelizacyjne wyjścia rozpoczęły się w piątek w Polańczyku. Tam ewangelizatorzy używali flash mobów (sztuczny tłum ludzi, którzy gromadzą się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków – przyp.red.) jak narzędzi do gromadzenia zwykłych przechodniów i wzbudzania sensacji. Turyści widzieli ludzi, którzy tańczyli w palącym słońcu na środku plaży, lub w okolicach amfiteatru w Polańczyku. Jedni dołączali do nich, inni zatrzymywali się i patrzyli jakby z niedowierzaniem. Jeszcze inni z pogardą rzucali różne komentarze. Wszystkie reakcje pokazywały, że to działa. Zaraz po tańcach ewangelizatorzy opowiadali świadectwa swojego życia z Jezusem, głosili Ewangelię przez najpierw przez mikrofon, a potem w dyskretnych rozmowach, chwilach wsparcia, dzielenia się swoją wiarą.

Reklama

Mocnym akcentem ewangelizacyjnym była piątkowa Droga Krzyżowa, która odbyła się na ulicach Polańczyka. W piątek Polańczyk tętni życiem. Ma wtedy miejsce wiele zabaw plenerowych, a między nimi idzie procesja z krzyżem i młodzieżą, która inscenizuje każdą stację Drogi Krzyżowej. Tu też reakcje były różne.

Inną przestrzenią ewangelizacji była solińska tama. Sobotnie przedpołudnie wypełniło się uwielbieniem, tańcem i radością z wiary. Mimo rekordowych upałów nie zabrakło entuzjazmu wśród ewangelizatorów. Przekazywane słowo Boże, dobre słowo, mini koncert muzyki chrześcijańskiej, strefa dla rodzin, strefa ciemności i światła – te wszystkie środki pomagały choć na chwilę porozmawiać o wierze, o Bogu, o życiu. Była wspólna modlitwa, było kapłańskie błogosławieństwo, było mnóstwo wiary i radości. To najbardziej poruszało ludzkie serca, nawet jeżeli już dawno nie doświadczyły bliskości Boga. Był to kulminacyjny punkt Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów. Z pełnym rozmachem uczestnicy inicjatywy podejmowali różne aktywności. To wszystko miało prowokować do refleksji i kierować do Pana Boga myśli tych, którzy przyjeżdżają odpoczywać w te okolice .

Nie Bieszczady dla Jezusa, ale Jezus dla Bieszczad

Finałem wakacyjnej ewangelizacji była niedzielna Eucharystia sprawowana przez abp. Józefa Michalika. Emerytowany metropolita przemyski od początku wspierał inicjatywę. Podczas homilii abp Michalik wskazał, że sam Bóg potrzebuje ewangelizacji, potrzebuje człowieka w konkretnych sytuacjach, żeby objawiły się i zrealizowały wielkie rzeczy Boże. – Pan Bóg na obraz swój nas stworzył i nie może się zaprzeć samego siebie wycofując nas ze swojej współpracy. Z Nim mamy budować królestwo Boże na ziemi. Jeśli człowiek się buntuje, to Bóg umiera na krzyżu, żeby to naprawić. Nie chce bowiem złamać człowieka, ponieważ uczestniczy on w wolności dzieci Bożych, a tej Bóg nigdy nie chce naruszyć. On nie chce na siłę zbawić człowieka. Jego siłą jest miłość pokazana na krzyżu – powiedział hierarcha. Emerytowany metropolita przemyski wskazał też na różne przestrzenie ewangelizacji. Zaakcentował także przestrzeń cyfrową, mediów społecznościowych, jako swoisty, współczesny areopag. – Odwagi, jesteśmy potrzebni Panu Jezusowi w tych naszych wysiłkach i niech Chrystus miłosierdziem swoim, przebaczeniem, ale i umocnieniem, towarzyszy nam swoją łaską na wszystkich naszych drogach – zakończył abp Józef Michalik.

Reklama

Po Eucharystii ewangelizatorzy przeszli w przemarszu ewangelizacyjnym z plaży w Polańczyku do amfiteatru. Tam miała miejsce ewangelizacja uliczna. Zakończeniem tegorocznej akcji był spektakl Kroniki Podwórkowe w wykonaniu Teatru Przedmieście z Rzeszowa, a po nim koncert zespołu Bankruci.

W tegorocznej edycji Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów uczestniczyło ponad 70 ewangelizatorów z całej Polski. Do akcji włączyli się także, tzw. duchowi ewangelizatorzy, którzy swoją modlitwą wspierali działania ewangelizacyjne. Organizatorem akcji jest Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła. Patronem medialnym wydarzenia był Tygodnik Katolicki Niedziela.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz bieszczadzkiego krzyża

Niedziela przemyska 30/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Bieszczady

Tarnica

Archiwum autora

Grupa zaangażowana w postawienie krzyża na Tarnicy w czerwcu 1987 r.

Grupa zaangażowana w postawienie krzyża na Tarnicy w czerwcu 1987 r.

W tym roku mija 35 lat od dnia, w którym na Tarnicę został wyniesiony i postawiony krzyż.

Głównym pomysłodawcą i realizatorem tego dzieła był ks. Franciszek Rząsa. Postać niezwykłej skromności i wielkiego serca. Dzięki jego przedsiębiorczości to niełatwe zadanie mogło zostać wykonane.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję