Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękczynienie za Prymasa

Minął rok od beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze przez cały 2022 r. trwa nie tylko dziękczynienie za tego, który wszystko postawił na Maryję, ale i pogłębiane jest jego nauczanie. Podczas nocnej modlitwy „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” (z 27. na 28. każdego miesiąca) rozważane są poszczególne punkty „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że kardynał był nauczycielem i wychowawcą narodu, dobrym, ale wymagającym ojcem, który prowadził innych na szczyt ewangelicznego radykalizmu. – W trudnym dla Kościoła w Polsce czasie po 1945 r., w rzeczywistości naznaczonej wojną, a w kolejnych pokoleniach – nienawiścią, agresją, manipulowaniem, okradaniem, kombinowaniem – kard. Wyszyński w 1967 r. ogłosił „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. To program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach – wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia. Prymas podkreślał, że nienawiści można przeciwstawić tylko miłość. Nienawiść jest rozsiewana z zewnątrz, a miłość musimy obudzić we własnych sercach – zauważyła Beata Mackiewicz. Dziesięć punktów krucjaty to, zdaniem świadków jego życia i posługi, prymasowski testament na XXI wiek.

Reklama

Czuwania rozpoczyna Apel Jasnogórski, potem są konferencja, Różaniec, a o północy sprawowana jest Msza św. w intencji kanonizacji Prymasa Tysiąclecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorami modlitwy są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego błogosławiony jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które transmituje nocną modlitwę.

W nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha wciąż można oglądać wystawę pamiątek związanych z prymasem. Można tam „wejść” do pokoi, w których mieszkał kard. Wyszyński podczas pobytu na Jasnej Górze. Znajdują się one za klasztorną klauzurą; pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przyniesiono tu niektóre przedmioty użytkowe takie jak np. klęcznik.

Uczniowie i ich zawierzenie

Reklama

Inauguracja nowego roku szkolnego w woj. śląskim odbyła się na Jasnej Górze. Mszy św. z udziałem Śląskiego Kuratora Oświaty, przedstawicieli delegatur, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii podkreślił, że rolą szkoły, nauczycieli i wychowawców jest być blisko uczniów. – Praca nauczyciela nie może się zamykać od dzwonka do dzwonka, trzeba się pochylić nad problemami młodych. Być blisko to nie znaczy być kumplem, poklepywać po plecach, ale tak ich prowadzić, by zaczęli żyć życiem sensownym i spełnionym – wyjaśnił. Edukację wraz z polskimi uczniami rozpoczęli ich rówieśnicy ze Wschodu. – Jesteśmy całym sercem z dziećmi z Ukrainy – powiedziała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty. Zauważyła też, że dla polskich uczniów to ważna lekcja empatii i solidarności. Egzamin na szóstkę dzieci zdały już w ubiegłym roku, gdy przygotowały plecaki szkolne wyposażone w przybory i ofiarowały je swoim ukraińskim rówieśnikom.

Jasnogórski flesz

• 20 września – zjazd Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej, Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych;

• 21 września – pielgrzymka podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta;

• 21-23 września – maturzyści diec. rzeszowskiej;

• 23-25 września – rekolekcje „Uzdrawiająca moc Eucharystii” (otwarte dla wszystkich, nie trzeba się zapisywać ani wnosić żadnych opłat);

• 24 września – pielgrzymki: seniorów, rodzin wincentyńskich, maturzystów arch. lubelskiej; Męskie Oblężenie Jasnej Góry, czuwanie grup modlitwy i czcicieli Ojca Pio;

• 25 września – pielgrzymki: małżeństw i rodzin, policji.

2022-09-13 14:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa dotarła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

na rowerach

BP Jasnej Góry/ Krzysztof Świertok

Pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, na Jasną Górę dotarła dziś XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. - Dla takiego dnia jak dzisiaj warto zostać księdzem - powiedział ks. Jerzy Grochowski, organizator pielgrzymki, która na trasie podzielona była na 75 grup. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Witając pielgrzymów, abp Wacław Depo, przypomniał za św. Janem Pawłem II, że pielgrzymując na Jasną Górę „potwierdzamy nie tylko ów święty nawyk Polaków, ale przede wszystkim Maryjny wymiar życia narodu polskiego w kolejnym trudnym polskim i światowym dziś”.
CZYTAJ DALEJ

Budujące! 2500 dzieci modliło się wspólnie na Kongresie Eucharystycznym

2026-05-24 08:41

[ TEMATY ]

2500 dzieci

modliło się

Statio Dzieci Kongresu Eucharystycznego

Studzieniczna

Diecezja Ełcka

Statio Dzieci Kongresu Eucharystycznego w Studziennicznej

Statio Dzieci Kongresu Eucharystycznego w Studziennicznej

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Studzienicznej odbyło się Statio Dzieci Kongresu Eucharystycznego, na które przybyło ok. 2500 osób - dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych, I Komunijne i rocznicowe, ze Szkolnych Kół Caritas, grup misyjnych, ministrantów, scholi dziecięcych, zuchy, dzieci ze wspólnot neokatechumenalnych, dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych oraz dzieci z Oratorium Salezjańskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od rejsów statkiem, zwiedzania Sanktuarium, stoisk, gier i zabaw. Następnie rozpoczęła się ewangelizacja. Po zawiązaniu wspólnoty, uczestnicy odmówili dziesiątek różańca, wielbili Boga śpiewem, któremu przewodniczyła schola Aniołki ks. Bosko z Ełku, a także uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu. Ponadto, dzieci i młodzież z parafii pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie przygotowały inscenizację o charakterze eucharystycznym.
CZYTAJ DALEJ

Majowe podróże z Maryją: Osieczna - U Matki Bożej Bolesnej – Pani Wielkopolski

2026-05-24 19:30

[ TEMATY ]

Majowe podróże z Maryją

Osieczna

U Matki Bożej Bolesnej

osieczna.franciszkanie.net

Matka Boża Bolesna – Pani Wielkopolski

Matka Boża Bolesna – Pani Wielkopolski

Zostawiamy za sobą beskidzkie krajobrazy, by wśród wielkopolskich jezior odnaleźć miejsce ciszy i głębokiej zadumy. Docieramy do Osiecznej, do sanktuarium, które od stuleci jest bastionem franciszkańskiej pobożności. Tutaj, pod troskliwą opieką synów św. Franciszka, Maryja czeka na nas w tajemnicy swojego współcierpienia z Synem, ucząc nas, że każda boleść oddana Bogu staje się drogą do zmartwychwstania.

Sercem tutejszego sanktuarium jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej, pochodzący z początku XVII wieku. To przejmujący wizerunek typu Pieta – Maryja trzyma na kolanach martwe ciało Jezusa zdjęte z krzyża. Jej twarz, choć pełna bólu, emanuje niezwykłym zawierzeniem. Historia tego obrazu to historia tysięcy uzdrowień i nawróceń, które potwierdziła uroczysta koronacja koronami papieskimi w 1979 roku. Pani Osiecka od wieków jest nazywana „Lekarką chorych” i „Pocieszycielką strapionych”, przyciągając pątników, którzy w Jej bolesnym spojrzeniu odnajdują zrozumienie dla własnych krzyży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję