Reklama

Niedziela Wrocławska

Liryczne uczłowieczanie

Pod patronatem Andrzeja Dudy, prezydenta RP odbyła się 25. – jubileuszowa edycja konkursu poetyckiego „O ludzką twarz człowieka”.

Niedziela wrocławska 42/2022, str. IV

[ TEMATY ]

konkurs poetycki

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Zwyciężczyni konkursu p. Anna Piliszewska z Wieliczki

Zwyciężczyni konkursu p. Anna Piliszewska z Wieliczki

Laureatami konkursu zostali: I nagroda – Anna Piliszewska z Wieliczki; II nagroda – Bogdan Nowicki z Świętochłowic; III nagroda – ex aequo – Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej oraz Piotr Zemanek z Bielska-Białej. Wyróżnienia otrzymali: Rafał Baron z Gdańska; Magdalena Cybulska z Łodzi; Zdzisław Drzewiecki z Białego Boru; Alina Barbara Nowak z Prudnika; Jan Sabiniarz z Chojnic; Leszek Wójcik z Lubaczowa

Zanim rozpoczęła się uroczysta gala, w której laureaci konkursu przedstawili swoje wiersze, odprawiona została Eucharystia. Przewodniczył jej ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Kapłan przekazał pozdrowienia od głowy państwa oraz wygłosił homilię, a po skończonej Mszy św. odczytał list, który skierował Andrzej Duda. W liście podkreślony został aspekt wieloletniej historii konkursu, która w tym roku się domyka. – Kończy się ta szlachetna rywalizacja, ale nie kończy się jej pozytywne oddziaływanie na jej uczestników oraz na serca i umysły czytelników – wskazał prezydent.

Prezydent podziękował także organizatorowi wydarzenia za wieloletni trud organizacji konkursu i promocji poezji. – Dziękuję ks. Wacławowi Buryle oraz pozostałym osobom wspierającym wspaniałe, ważne i potrzebne dzieło, jakim był ten konkurs. Jestem pewien, że zachęciło ono wielu autorów do rozwijania swojego talentu, a czytelnikom wyróżnionych wierszy dostarczyło niezapomnianych przeżyć – napisał Andrzej Duda.

Na rozpoczęciu gali finałowej głos zabrał ks. Andrzej Buryła, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krośnicach, który podziękował swojemu bratu, ks. Wacławowi za 25 lat organizowania konkursów poetyckich w miejscowej parafii. W swojej przemowie kapłan zwrócił uwagę na jakość wypowiadanych słów. – Mamy dzisiaj wiele brzydkich słów, które rodzą nienawiść, pychę, wulgarność. Dużo takich słów w polityce, mediach, które przestały być sposobem na wychowanie i przekazywanie prawdy. Nastawione są na nieprawdę i manipulację – wskazał kapłan, wyrażając także pragnienie, aby takie zatrzymanie się w pięknie słowa, niczym na konkursie „O ludzką twarz człowieka” prowadziło do upiększania języka polskiego i większej wrażliwości na słowo.

Reklama

Następnie ks. Wacław Buryła przybliżył okoliczności powstania konkursów poetyckich „O ludzką twarz człowieka”. – Dziękuję Panu Bogu za te 25 lat. Nie wyobrażam sobie życia bez poezji. Zamysłem konkursu było to, aby człowieka uczłowieczać oraz pobudzać jego wrażliwość, by umiał się zachwycić pięknem – mówił kapłan.

Z kolei Beata Kempa w swoim przemówieniu wyraziła słowa uznania względem dzieła zainicjowanego przez ks. Wacława Buryłę. – Już 25 lat poeci walczą o ludzką twarz człowieka i przez ten czas to przesłanie jest wciąż aktualne. Jest to fenomen dla nas wszystkich, że możemy się zatrzymać i posłuchać tych, którzy chcą nas ubogacić swoją poezją. Wiele z tych wierszy ma przesłanie z naszą wiarą i one potrafią poruszyć nasze serca – mówiła europosłanka.

Ksiądz Zdzisław Kras dziękując za zaangażowanie ks. Wacława Buryły w promocję poezji, wręczył, w imieniu prezydenta RP, pamiątkowe pióro z podpisem prezydenta. – W Tygodniku Katolickim Niedziela napisany był felieton Witolda Gadowskiego: „Poezja, kogo to dzisiaj obchodzi?”. Ale przecież jest wśród nas człowiek, którego poezja obchodzi. Jest nim ks. Wacław, a konkurs organizowany przez niego jest jak gwiazda świecąca pięknym, jasnym blaskiem – mówił ks. Kras.

W gali konkursowej wzięli udział m.in. zaproszeni goście: europosłanka Beata Kempa, starosta milicki Sławomir Strzelecki czy wójt gminy Krośnice Andrzej Biały. Na zakończenie odbył się koncert grupy artystycznej Bene.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs poetycki w Międzyborzu

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

konkurs poetycki

Ewa Miałkowska

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

W czwartek 3 marca w Szkole Podstawowej w Międzyborzu odbyła się uroczysta gala Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego, pn: W podziękowaniu za beatyfikację Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Laureaci konkursu wraz z opiekunami odebrali cenne nagrody. Konkurs został zorganizowany przez: Szkołę Podstawową im. Jerzego Badury w Międzyborzu, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Międzyborzu, Urząd Miasta i Gminy Międzybórz, parafię św. Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Odnaleźć Radość i Nadzieję w Międzyborzu.

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi Kongijczycy poruszeni przesłaniem Franciszka

2023-02-03 16:27

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

Kongo

PAP/CIRO FUSCO

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Papież pozdrawia mieszkańców Konga

Niezwykle ważne jest wezwanie, abyśmy oparli się korupcji i oddawali samych siebie na służbę innym – wskazuje Hervé, jeden z uczestników wczorajszego spotkania papieża z młodymi Kongijczykami. To przesłanie poruszyło wielu zebranych, na co wskazały krótkie wywiady udzielone Radiu Watykańskiemu tuż po wydarzeniu. Ze słów tych ludzi płynie też wielka radość z przyjazdu Franciszka.

Jak wyznała Grace, jedna z obecnych na spotkaniu, niezwykle mocno zabrzmiało to, iż wypowiedzi Ojca Świętego razem z młodymi słuchali przedstawiciele państwa. „Bardzo się wzruszyłam, gdy mówił o nieuczciwości i korupcji, bo tam byli wszyscy odpowiedzialni [w naszym państwie] – zauważyła Grace. – Większość władz była na miejscu. Jestem mocno przekonana, że słyszeli te słowa. A potem wprowadzą je w życie na rzecz naszej społeczności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję