Reklama

Niedziela Małopolska

Wysławiali i dziękowali

Pragniemy wysławiać Boga i dziękować za łaskę pontyfikatu św. Jana Pawła II Wielkiego – powiedział metropolita krakowski.

Niedziela małopolska 44/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

MFS/Niedziela

W Sumie odpustowej uczestniczyli młodzi reprezentujący ok. 30 europejskich państw

W Sumie odpustowej uczestniczyli młodzi reprezentujący ok. 30 europejskich państw

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II w całej Małopolsce przypominano postać i nauczanie papieża Polaka. Modlono się za jego przyczyną, zorganizowano koncerty.

W sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie uroczystej Sumie odpustowej, sprawowanej przez kardynałów, biskupów i bardzo wielu kapłanów, przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Rozpoczynając Eucharystię, metropolita krakowski powiedział m.in.: – Pragniemy wysławiać Boga i dziękować za łaskę pontyfikatu św. Jana Pawła II Wielkiego, pragniemy wysławiać Boga i dziękować Mu za Mszę św. inaugurującą pontyfikat Ojca Świętego dokładnie 44 lata temu, 22 października 1978 r. Zwrócił uwagę na trwające sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy poświęcone młodym, przygotowujące Kościoły w Europie na ŚDM w Lizbonie.

W homilii przypomniał: – Na Białych Morzach w Krakowie, w tragicznych dla Polski czasach II wojny światowej i okrutnej okupacji niemieckiej, pracował i modlił się młody robotnik Karol Wojtyła. Tutaj dojrzewało jego powołanie kapłańskie i tutaj też, w chwilach przerwy od pracy, czytał – jako alumn tajnego wyższego seminarium duchownego – książki z filozofii i teologii.

Reklama

Podkreślił, że Ojciec Święty był zwiastunem radosnej nowiny, czyli Ewangelii, że wszędzie ogłaszał pokój i wzywał do pokoju. Zaznaczył, że tę misję zwiastuna radosnej nowiny Jan Paweł II przekazał młodym ludziom, nazywając ich w czasie ŚDM w Rzymie w 2000 r. „stróżami poranka”. A zwracając się do uczestników sympozjum, powiedział: – Życzę wam z całego serca, aby te słowa św. Jana Pawła II Wielkiego z roku 2000 o „stróżach poranka” lepszego i bardziej ludzkiego świata były dla was natchnieniem zarówno na dzisiejsze, wieczorne czuwanie, jak i na jutrzejsze końcowe spotkania i refleksje. Niech w obliczu dzisiejszych zagrożeń pokoju, zwłaszcza wobec wojny na Ukrainie spowodowanej przez okrutną rosyjską agresję, staną się one dla was duchowym przygotowaniem do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Niech Najświętsza Maryja Dziewica, która zawsze mówiła Bogu „tak”, sprawi, abyście dla współczesnego świata byli zwiastunami radosnej nowiny, a wszystkim ludziom ogłaszali Chrystusowy pokój.

Po Mszy św., w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych oraz młodzież reprezentująca niemal wszystkie kraje Europy, odbył się piękny koncert „Totus Tuus” wykonany przez działające przy sanktuarium chór i orkiestrę pod batutą Marka Kluzy. Partie solowe wykonała Dominika Harasimowicz, a myśli motywujące do refleksji czytał ks. Grzegorz Lenart.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnicki Dzień Papieski

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Monika Łukaszów (Niedziela Legnicka)

Msze święte, koncerty, wystawy, kwesty i kremówki. W całej Polsce obchodzony był 17. Dzień Papieski. W tym roku przebiegał on pod hasłem „ Idźmy naprzód z nadzieją”.

Ten dzień ma przybliżać postać i nauczanie papieża Polaka, Jana Pawła II. Legnickie obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się Mszą św. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, gdzie Eucharystii przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. W uroczystości wzięli udział nie tylko mieszkańcy Legnicy, ale także przedstawiciele szkół z Diecezji Legnickiej, które noszą imię Jana Pawła II. Przyjechali m.in. uczniowie z Lubina, Polkowic, Bolesławca i Zagrodna. Po Mszy świętej w Centrum Spotkań odbył się koncert w wykonaniu 60 – osobowego chóru z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Polkowicach. Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym dniu zbierane były pieniądze do puszek na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. W Diecezji Legnickiej z tej formy pomocy korzysta 40 uczniów. Są to gimnazjaliści, licealiści oraz studenci, którzy kształcą się na uczelniach w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 11:35

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi; polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję