Reklama

Niedziela Legnicka

Patronowie jednego dnia

16 października, w uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, kiedy przypadała 44. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły
na papieża, przeżywaliśmy XXII Dzień Papieski.

Niedziela legnicka 45/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Monika Poręba-Zadrożna

W Legnicy zagościli delegaci szkół papieskich, szkół św. Jadwigi i wolontariusze Caritas

W Legnicy zagościli delegaci szkół papieskich, szkół św. Jadwigi i wolontariusze Caritas

Obchody przebiegały pod hasłem: „Blask Prawdy” (Veritatis splendor). Było to nawiązaniem do dziesiątej encykliki św. Jana Pawła II o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła (ogłoszona 6.08.1993 r.) Podstawowym celem encykliki stało się przypomnienie fundamentalnych prawd doktryny katolickiej, z zakresu moralności, odnoszących się do różnych dziedzin ludzkiego życia, w kontekście współczesnych prób ich podważania lub zniekształcania.

W Legnicy

Diecezjalne obchody Dnia Papieskiego odbyły się w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. O godz. 12 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Marcina Urygi, zastępcy dyrektora diecezjalnej Caritas. Homilię wygłosił ks. Jarosław Kowalczyk – dyrektor Wydziału Katechetycznego, a zarazem organizator obchodów.

Do udziału w Eucharystii i obchodach, jak co roku, zostali zaproszeni przedstawiciele szkół noszących imię św. Jana Pawła II, a także św. Jadwigi Śląskiej z diecezji. Obecni także byli wolontariusze parafialnych i szkolnych kół Caritas, gdyż św. Jadwiga Śląska jest patronką dzieł miłosierdzia.

Iść do źródła

– Czcimy dziś św. Jadwigę śląską i św. Jana Pawła II. Możemy zapytać, co mają ze sobą wspólnego? Na pewno w pewien sposób mają związek z naszym miastem. Św. Jadwiga przebywała na tutejszym zamku, a św. Jan Paweł II 2 czerwca 1997 r. odwiedził miasto i diecezję.

Dzisiaj patrzymy na tych świętych i nie tylko chcemy się nimi zachwycać, ale i naśladować ich ideały, które wcielali w życie. Św. Jadwiga Śląska jest patronką dzieł miłosierdzia, dobroczynności. Św. Jan Paweł II pozostawił nam bogatą spuściznę nauczania, wśród którego znalazła się i wspominana encyklika, której pierwsze słowa brzmią: „Blask prawdy jaśnieje we wszystkich dziełach Stwórcy, w szczególny zaś sposób w człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boga”. Życzmy sobie, abyśmy byli ludźmi prawdy, żyli w jej blasku i podążali za Chrystusem, który jest jej źródłem – mówił w homilii ks. Kowalczyk.

Reklama

Spotkanie

Po Mszy św. w Centrum Spotkań można było obejrzeć program słowno-muzyczny pt: Św. Jadwiga Śląska – człowiek w całej prawdzie. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej im. św. Jadwigi Śląskiej w Kunicach pod kierunkiem katechetki Doroty Skiby, którą wspomagały Beata Bąkowska, Anna Józak i Katarzyna Panaszkiewicz.

– Cieszę się, że w części artystycznej wykorzystane i zaprezentowane zostały moje autorskie teksty, wiersze, pieśni o papieżu i Jadwidze Śląskiej. Powstawały one na potrzeby obchodów w naszej szkole i ku uczczeniu patronki. Św. Jan Paweł II i św. Jadwiga to piękne postaci, które warto naśladować każdego dnia – wspominała pani Beata Bąkowska.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński: nie można wykluczyć Chrystusa z historii Polski

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Krzysztof Świertok

Nie można wykluczyć Chrystusa z historii Polski - powiedział biskup Piotr Turzyński, który przewodniczył mszy świętej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Liturgia była celebrowana z okazji Dnia Papieskiego i zakończenia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W programie był również koncert "Totus Tuus Sum Maria" pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.

- Nie można wyłączyć Chrystusa z malarstwa Matejki, Caravaggia, Rembrandta; z powieści Manna, Dostojewskiego, Herberta; z muzyki Bacha, Vivaldiego, Moniuszki, Góreckiego czy wymazać Chrystusa z krajobrazu Alp czy Tatr. Myślę o krzyżach, których tam pełno stawianych przez wieki. Nie można wykluczyć Jezusa z krajobrazu naszych miast pełnych kościelnych wież, nie można Go wykluczyć z historii Polski. To jest przesłanie nadziei - mówił bp Piotr Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Odważyła się na miłość

2023-02-05 15:30

Marzena Cyfert

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

W liturgiczne wspomnienie św. Marii de Mattias w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętej. Eucharystii przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

– Relikwie przybyły do nas z dalekiego Rzymu. Dzięki hojności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa możemy cieszyć się obecnością tej świętej w naszej świątyni, w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy jej wspomnienie. Z wielką radością, dziękując Bogu za dar świętych, witamy tę świętą pośród nas. Odtąd będzie naszą parafianką, będzie naszą współsiostrą, odtąd będzie prawdziwie wstawiała się do Boga za nami – mówił w słowie powitania o. Faustyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję